Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: Pluto Ay İlişkisi
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2

vivienleigh

Öncelikle, genel anlamda Pluto ve Ay kontaklarından bahsetmek istiyorum. Böylelikle forumu takip eden diğer arkadaşlar da daha fazla bilgi edinebilirler.

Pluto, odaklayan ve derinleştiren etkisi yüzünden, olaylara yüzeysel kalmayı imkansız kılar. Kişinin kontrolünün dışında olanı, kaderseli, masif etkileri gösterir. Sert açılarında kontrol edilemeyen bir dönüşüm söz konusu. Israr, baskı ve güç kavgası vardır.

Ay, duygusal hayatımızın yönünü gösterir. Ay nerede ise, tinsel aklımız oradadır. Kendini duygusal ve fiziksel olarak güvende hissetme arzusu Ay ile alakalıdır.

Transit Pluto’nun natal Ay’a olumlu açılarında derin araştırmaya dönük, çok derin duygular getiren etkiler gösterir. Kadın figürleriyle ve aileyle ilişkiler adına yapıcı, insancıl değerlere açık, güçlü bir aidiyet hissi, ev ile ilgili değişiklikler yapma adına uygun bir zaman dilimidir.

Sert açılarda transit Pluto Ay’ı ezer. Bu kavuşumlar için bile geçerlidir. Önemli duygusal değişimler, duygusal anlamda baskı yaratan, ruhsal hayatı zorlayan, duygusal olarak derinden etkileyen durumlar söz konusudur. Karanlık şeylere götüren, ölümle yaklaştıran, anneye, eşe veya aileye dönük yıkıcı etkiler getirebilir. Geçmişle ilgili konular yeniden karşımıza çıkıp canımızı sıkabilir.

Karşıt açıda kadın figürleriyle çekişmeler, duygusal tansiyon, eleştiriler gelebilir. Mücadele ederiz, ama içsel olarak çok yıpranırız. İlişkilerde fazla sahiplenici, kıskanç ve kuşkucu tavırlar ortaya çıkabilir. Kare açıda özellikle sağlıkla ilgili yıpranma, alışık olduğumuz davranış kalıplarını değiştirmek zorunluluğu can sıkıcı olacaktır. Kendini duygusal ve fiziksel olarak güvende hissetmek zordur. Ay değişken burçlarda ise, değişim nispeten daha kolay olacaktır. Karakterimizin zayıf yönlerini ortaya çıkaran ve zorlayan şartlar oluşabilir.

Genel etkilerin dışında, haritaya özel etkilerden bahsedebilmek için Ay’ın natal haritada hangi evde yerleştiğine, hangi evleri yönettiğine ve açısal bağlantılarına bakılmalıdır. Ben bu anlamda sadece Ay’ın burç yöneticisi olduğu Yengeç burcunun kestiği ev girişine değil; aynı zamanda yüceldiği Boğa burcunun da haritada hangi ev girişini kestiğine bakıyorum. Böylelikle, etkiyi alacak olan kimdir veya nedir tespit etmiş oluruz. Özellikle Ay’ın fiziksel olarak yerleşimde bulunduğu ev konuları en güçlü etkiyi alır. Örneğin Ay 3. ev ile bağlantılı ise, etkiyi alacak olan kardeşlerdir; 2. ev ile bağlantılı ise maddi konulardır; 6. ev ile bağlantılı ise yanımızda çalışanlar veya bizim sağlığımızdır (Ay genel anlamda vücudun sağlığı ile ilişkilidir).

Pek tabi ki Ay’ın ne kadar güçlü yerleştiğine de bakmak gerektiğini düşünüyorum. Zira Ay burç veya yücelme yöneticiliğine sahip olduğunda, dışarıdan gelecek sert etkilere karşı daha güçlü ve dayanıklı olur. Natal haritada köşe evlerden birinde yerleşmiş olması da önemli oranda güçlülük etkisidir. Yalnız, sert açı almıyor olmak kaydı ile. Diğer taraftan, natal Jüpiter veya Venüs’ten ve hatta Güneş’ten iyi açı alıyor olmak da Ay’ın dışarıdan alacağı sert transitlere karşı dayanıklılığını arttırır. Yani bu sert açıdan, başkaları kadar etkilenmeyiz.
Öner döşer
Başak'ta 27 dercedeki Plutom Mc'yle birleşmiş, 7 derece sağında da Natal Ay'ım duruyor.Ve Şu anda transit Pluto Yay'da(yükselenim) Natal Plutoma kare açı yapıyor. Tabi ki Natal Ay'ıma da. Natal Ay'ı destekleyen 2 tane 60'lık açı var;jüpiter ve venüs'le. Ama Natal Mars'ımla Ay'ım Hakan Kırkoğlu'nun deyimiyle İsteksiz olma(aversion) içindeler.
Mars:kovada ve geri durumda. Bu duruma benim yapabildiğim tek yorum şu: Başak burcunun yöneticisi Merkür ve Kova burcunun yönetici Saturn'e bakıyorum. Ve bu iki gezegen arasında kare açı bulunduğunu görüyorum. Bu durumda 2. ev sonundaki Mars ve 9. evdeki Ay konularında zorlanacağım yorumu yapılabilir. Yani çalışma yaşamımla(2. ev) ,9. ev konuları arasında uyumsuzluk sözkonusu olacaktır.

Buraya kadar yorum yapabiliyorum, transit etkiler için ne düşünürsünüz?-saskin
Sevgili Salmakis,

sen herseyden önce pluton döngusu dedigimiz cok zorlayıcı bir zaman yasiyorsun ama bu zaman dilimi sona ermek uzere... en fazla 1 yıl kadar sonra etkisi azalacak...
haritana baktıgımızda pluton ay beraberliği sert bir açıdır ama tamamında bu eraberligin diger gezegenlerle cok yumusak açıları var... dolayısıyla sen astroloji kitapları içinde yer alan "pluton mc de diktatörluk verir, cok serttir.." filan anlatımlara uymazsın...yasadığın olaylarda genelde bilincaltın cok etkilenmistir ve etkilenmeye devam eder... annenle ilgili her ne duygu besliyorsan ya da her ne biliyorsan, onlarda koklu değişiklikler de yaşamışındır ya da yaşayacaksın... yuksek ögreniminde anne baskısı vardı herhalde... ama senin de baskı görmen gerekiyordu , cunku baska turlu pluton enerjisini ortaya cıkartamazsın...
senin bildigin ya da içinde potansiyelin oldugun konuların basında alternatif şifa yöntemleri, saglığını korumak, bitkiler, toprak kulturu, ormancılık.. gibi geliyordur...bu konularla ilgili yuksek ögrenim yapma potansiyelin varmış da diyebilirim... ayrıca sistem geliştiricilik de içgudüsel olarak bildiginiz konudur...
Tr. pluton asc den sizi tetiklemeye basladiginda neler olur...
Bir kere natal haritanızda pluto ve ay ı MC de kabul etmemiz lazım, o zaman zirve anlayışınızda bayağı bir değişiklik yaşamışsınızdır... iş değişikliği, işten ayrılma, terfi etme, iflas etme, yeni iş kurma gibi köklü, büyük değişiklikler olmuştur....
yaydaki tr. pluto size riske girebileceginiz değişiklikler yapma potansiyeli de verir... MC de yani zirve anlayısınızda yapacaginizi önemli değişiklikler sizin kendinizi gösteriş biçiminizi, davranışlarınızı da etkileyecektir... aslında 1. evinizde gezegen olasaydı daha rahat ifade edebilirdim.... Jupiterin 12.ci evde olması size cok derinlik veriyor...ama siz yine de yay ın rahatlığını yansıtırsınız... bu rahatlık yuzunden bu transitleri de kolay atlatırsınız herhalde...
natal marsınız la ayınızın 150 derece acı yapması karşılığı "isteksizlik " pek olamaz, sadece siz enerjinizi gösterirken bilincaltınızdan gelecek duygularınız sizi zorlar, yani enerjinizi cok kolay gosteremezsiniz... ama göstermek istersiniz... isteklisinizdir bunun için, ama frenlenirsiniz.... fakat mantıgınıza ters giden ya da hayat felsefesine uyum saglamayan seylere cok kızarsınız ve o zaman ay dan ziyade Jupiter - neptun beraberliginin mars a yaptığı kare ile merkurun mars a yaptığı zıt açılar daha agır basar, yani frenleme olmaz ve rahat rahat kızabilir, öfkenizi, heyecanınızı, hırsınızı gösterirsiniz... zaten neptun transiti de tam marsınızın ustunde oldugu için siz bu sıralar finans konularında oldukca yogun gunler geciriyorsunuzdur... yani mucadele gucunüzü deneyimliyorsunuz, finans ve maddeye sahip olma konularında... korkularınızla yuzleşebilirsiniz, o yuzden bu konularda olumlu seyler dusunmeniz sizin hayrınıza olacaktır....cunku guzel hayallerinizi de gercekleştirme potansiyeliniz var....
Siz aslında cok değişiyorsunuz... butun transitler aynı zamanda calışıyor... Uranus te baslayacak calışmaya ve o da sizin ay ınızı etkilemeye baslayacak... içinizden yukselen her ne değişim rüzgarı varsa lutfen yapın bunu, planlayın ve gercekleştirin, cunku öbur turlu cok zorlanırsınız.. alışkanlıklarınızdan kurtulma zamanı geliyor, buna karsı direnc göstermemeniz lazım... dersiniz ki, "yaaa ben o kadar emek harcadım, o kadar zaman harcadım, ben şimdi bunu nasıl değiştireyim ki..." aslında öyle degil... madem bir işyaptınız, bittiyse yeni işler yapmanız lazım, cunku hayat devamli insanı geliştirici olaylar yasatır... her zaman aynı yerde kalamayız di mi? mesela her zaman ilkokulda kalsak ne guzel olurdu di mi? öyle degil işte ...devamlı mucadele icindeyiz, bir şeyler yaşamak, ögrenmek ve gelişmek için....
zorlanmak ne demektir.... bunun tarifi cok zor... eger zamansız ve programın dışında olaylar yasarsanız, zorlanırsınız tabii, ama hedefin varsa o zaman pek zorlanmazsın, cunku neticede enerjilerle calışıyoruz... onları başıboş bırakmamak lazım... kanalize ettiğiniz zaman onları bir yerlere, mesela hedeflerinize , o zaman bu değişimleri kolay yaşayabilirsiniz, zorlanmadan yani.... yeter ki ne yapacagınızı biliniz ve onun için ilk adımınızı atınız....
umarım ihtiyaclarınızla karşılaşırsınız...

sevgiyle kalınız....
Pluto transitini zor deneyimleyecek olan arkadaşımın haritasında ay 9. evde yengeçte.ordan 12. evdeki terazideki jüpiter saturn kavuşumuna tam kare açı yapmakta ve 3. evdeki oğlaktaki venüsede tam karşıt açı yapmaktadır. ve ay Merkurden 150 lilk açı almaktadır. 1. evde Asc terazi ile kavuşum yapmakta olan pluto birkaç sene sonra bu T-kareyi harekete geçirecek ve venüse kavuşum yaparken aya karşıt ve jüpiter saturn kavuşumunada kare açı yapacaktır.
Bu arada 3. 9. ve 12. evleri kesen burçlar sırasıyla yay,ikizler ve başak.
Plutonun buradaki etkisini arkadaşım ki o bir erkek nasıl yaşayacaktır?
Kendime not bir ara boş kaldığımda bu forumu okumam gerek hehee gülücük
ama 12. evde olmasının da etkisi var muhakkak.gülücük)
(02-10-2010 12:27 AM)uranus Yazılan: [ -> ]ama 12. evde olmasının da etkisi var muhakkak.gülücük)

Bu karede olmasaydı her halde haritadamda pek hareket olmazdı ...

Mühteşem ve mükemmel sistem ...

Şükranlarımı sunuyorum gözkýrpma
Transit pluto 6. evin sonlarındaki ayla kavuşum halinde. Duygusal değişimlere mi işarettir.
(10-03-2010 04:48 PM)Daily Yazılan: [ -> ]ay pluto karşıt ve kavuşum açılarını anne ile özdeşleştirdiğimizde nasıl bir yorum getirebiliriz?

anne ile özdeşleştirirsek,sen annenin sana karşı belki biraz acımasız bir tutum sergilediğini düşünebilirsin arada farklı bir elektrik vardır zaman zaman çok fazla sevme aşırı derecede,zaman zamanda kavga vs çıktığında annemden nefret ediyorum gibi bir düşünce olabilir,pluton burda ayın beslenmesini engeller anneyle arada çok açık bir iletişim olmayabilir en azından varsa bile bu ay kişisine yetmeyebilir
teşekkür ederim orb aralığıda etkinin şiddetinin işaretçisi olabilir mi? ayrıca retro olması ne anlama gelir?
ve aynı açıyı güneş ile yaptığında baba ile özdeşleştirmiyoruz değil mi?
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler