Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: Salvador Dali
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
Salvador Dali 11 Mayıs 1904′de İspanya’nın bir köyünde doğdu. Ona, 3 sene önce ölen erkek kardeşi “Salvador” ile aynı adı verdiler. Ressam ile ölen kardeşi arasında büyük benzerlikler vardı ve ailesi onda ölen kardeşi “Salvador”u görüyordu. Dali’yse “Ben farklıyım” diyebilmenin yollarını arıyordu.

Dali Cezaevinde

Salvador DaliAilesinin dikkatini çekmek için girdiği histeri krizleri, alışılagelmiş şeylerdi. Farklılığını ifade edebilme isteği; gitgide daha dayanılmaz bir hal almıştı… 10 yaşında kendi resmini yaptı ve bu resme “Hasta Çocuk” adını verdi.
Add to Google Reader or Homepage

Bedava Abone Ol

20′li yılların başında Madrid San Fernando Akademisine başladı. Ancak aykırı hareketleri nedeniyle okuldan atıldı ve bir süre Girona cezaevinde tutuklu kaldı. (1923) Daha sonra tekrar okula kabul edilse bile 1926′da tekrar atıldı. Dali; bir süre sonra “Picasso”yla tanıştı.

Freud ve Değişen Bir Hayat

Daha sonraki yıllarda Stefan Zweig; onu Sigmund Freud’la tanıştırdı.. Dali’nin hayatında büyük değişiklikler gözleniyordu. Resme ilgisi artmış, daha uyumlu bir insan haline gelmişti. Dali’nin görünümünde de değişiklikler olmuştu. O artık ölen kardeşinden tümüyle farklı olduğunu hissediyordu. Uzun saçları kısaldı, biryantinlendi, spor kıyafetler giyindi. Gülmeyen bir ifade yüzüne eğemen oldu… Bunuel’in “Bir Endülüs Köpeği” isimli filminin sahneye konmasına yardımcı oldu. Ancak daha sonra, Bunuel.’i dinsizlikle suçladı ve ikinci bir filmden uzak durdu.

Dali; Garcia Lorca’yla çok yakın arkadaştı...
"Gala” isimli bir kız: O artık büyük bir ressam

Salvador DaliKadınlar ise pek ilgisini çekmiyordu. Ancak Dali’nin kadınlar hakkındaki fikrini; Gala isimli bir kadın değiştirdi. Gala; sürrealist şair Paul Eduard’ın eşiydi. Onu ilk defa gördüğünde (Gala) o zamanki eşiyle beraberdi. Dali “Gala”yla tanıştıktan birkaç ay sonra “Gala”ya ilgi duyduğunu fark etti… Gala’nın Paul Eduard’dan ayrılmasının ardından “Gala” Dali için hem mükemmel bir danışman, çok yakın bir arkadaş, hem de gerçek bir esin perisi oldu… Dali; onu defalarca resmetti…
İspanya İç Savaşı ve 1. Dünya Savaşı yıllarında ülkesinden ayrıldı.. Ancak faşistler, arkadaşı “Garcia Lorca”yı öldürdükten hemen sonra; son görevini yerine getirebilmek amacıyla ülkesine döndü.
1982′de hayat arkadaşı Gala öldü. O zamandan sonra hemen hiç resim yapmadı. “Gala”nın mezarına yakın bir eve yerleşti.

“İçten Fanatik” 1989 Öldü

Freud’un içten ve fanatik olarak tanımladığı Dali, hiçbir zaman esin perisi Gala’dan ayrılmadı. Dali, 23 Şubat 1989′da Figueras hastanesinde ölmeden hemen önce “Gala”nın adını sayıklıyordu, Dali öldüğünde 84 yaşındaydı.

Hazırlayan: Tevfik Elçioğlu

grafiksaati.com

[Resim: dali.gif]

Haritası hakkında daha sonra bir şeyler yazacağım.

Félicé

Bu rahatsız adamı severim.Haritayı detaylı incelemeden ilk dikkatimi çeken;ayağını ay koçunun oluşturduğu,neptün uranüs destekli t_karesi.Anahtar kelime ile kısaca,sıradışı yaratıcılığını(uranüs,neptün),çoşkulu ve fevri(koç) tepkiselliği ile(ay) resimlerine güzel yansıtmış.

Boğadaki stelyumda,sanatsallığının kabiliyetinin ayrı bir göstergesi olsa gerek
Dali’nin, uç noktalardaki sıradışı,farklı çalışmalarında görülen yaratıcılığı Boğa’daki gezegen birikimiyle (Venüs, Güneş, Merkür, Mars) anlaşılabilir.
Yükselen yengeç burcu,Geçmişe bağlılık,anneye düşkünlük,fazla hayalcilik, suçluluk, kıskançlık,değişken bir ruh hali ve değişken davranışlar,duygusal poroblemler,kendine acıdığı için olayları,hayatı suçlama .
Güneş 11.evde;Siyasetle ilgilenmek,sosyal gruplarla birlikte sosyal etkinliklerde bulunması.
Güneş merkür kavuşumu;Belli bir konuya takılıp kalmasına(ailesinin ölen kardeşini kendisinden daha çok sevmesi ) ve ayrıca sinirlerinin hassas olmasına neden olmuştur merkür satürn karesi,geçmişte olanları unutmaması,eğitim hayatının zorlu olması,babasına karşı tepkili olması
Ay Neptün karesi,ruhsal sorunlarının olması,sinirli ve huzursuz olması.
10.evdeki venüsü boğada,sanatsal uğraşıdan zevk alması ve meslek olarak seçmesi,
uranüs ve yengeçteki neptün karesi,yeni,farklı teknikler denemesi,aile kavramının kafasında karışık olması.Jupiteri koç burcunda olması,Tuhaf ve farklı olmasının sebeplerinden biri.
Lavinya Yazılan:Dali’nin, uç noktalardaki sıradışı,farklı çalışmalarında görülen yaratıcılığı Boğa’daki gezegen birikimiyle (Venüs, Güneş, Merkür, Mars) anlaşılabilir.
Yükselen yengeç burcu,Geçmişe bağlılık,anneye düşkünlük,fazla hayalcilik, suçluluk, kıskançlık,değişken bir ruh hali ve değişken davranışlar,duygusal poroblemler,kendine acıdığı için olayları,hayatı suçlama .
Güneş 11.evde;Siyasetle ilgilenmek,sosyal gruplarla birlikte sosyal etkinliklerde bulunması.
Güneş merkür kavuşumu;Belli bir konuya takılıp kalmasına(ailesinin ölen kardeşini kendisinden daha çok sevmesi ) ve ayrıca sinirlerinin hassas olmasına neden olmuştur merkür satürn karesi,geçmişte olanları unutmaması,eğitim hayatının zorlu olması,babasına karşı tepkili olması
Ay Neptün karesi,ruhsal sorunlarının olması,sinirli ve huzursuz olması.
10.evdeki venüsü boğada,sanatsal uğraşıdan zevk alması ve meslek olarak seçmesi,
uranüs ve yengeçteki neptün karesi,yeni,farklı teknikler denemesi,aile kavramının kafasında karışık olması.Jupiteri koç burcunda olması,Tuhaf ve farklı olmasının sebeplerinden biri.
gercekten farklı bı resım tarzı var :D hatta bazıları tuhaf.ama yapıs tarzı guzelve hos ama kompozısyonlarında uyusmuyoruz:Dben cok sıradanımgülücük)
Haritayı görünce ....

7. ev saturnun yönetici olduğu Oğlakta

7. ev yöneticisi Kovada(kovanın klasik yöneticisi de satundur)

....acaba diye düşündüm.

Yaş farkı olan bir evlilik yapmış olabilir mi diye.?

Eşi Gala , Salvador Dali den 10 yaş büyükmüş.

İlginç bir haritası var.Zaman bulup inceleyebilsem hiç halim yok
JoMaJa Yazılan:Haritayı görünce ....

7. ev saturnun yönetici olduğu Oğlakta

7. ev yöneticisi Kovada(kovanın klasik yöneticisi de satundur)

....acaba diye düşündüm.

Yaş farkı olan bir evlilik yapmış olabilir mi diye.?

Eşi Gala , Salvador Dali den 10 yaş büyükmüş.

İlginç bir haritası var.Zaman bulup inceleyebilsem hiç halim yok

Umarım vaktin olur incelemek için astroloji konusunda iyi birinin yorumlarını okumak zevkli olacak .

Aquar

sürrealist akımı benimsemesi ve yapıtlarında görünen tüm modernliğe karşın ben Dali'yi geleneksel buluyorum..yükselen yengeç gelenekten kopamadığını anlatabilir,

yapıtlarındaki deformasyonlarla izleyiciye bir tür şiddet uyguluyor, güneş-satürn kare ve güneş-mars kavuşumu ile ilişkilendirilebilir..
quintil açıya sahip sanatçıların , zihinlerinde olanı eserleriyle insanlara yansıttığından söz ediyordu Astroloji'de Açılar kitabında Sue Thompkins.

Salvador Dali'nin eserlerini bilemiyorum , bu konuda fikir yürütemeyeceğim.

astrolojik olarak ise güneş-mars-merkür stelyumunun Uranüsle bi-quintil açı yaptığına dikkat çekmek gerekebileceğini düşünüyorum.

farklı olmak üzerine verdiği mücadele ( hatta çocukluk dönemindeki çırpınışları ) Satürn Kovasının stelyuma yaptığı güçlü bağlantıyla açıklanabilir sanırım. satürn için DUVAR diyorduk.. güneş-mars-merkür stelyumunun Uranüsten aldığı FARKLI OLMA elektriğini törpüleyen , engelleyen bir Satürn..
sanırım ilerleyen yaşlarında '' özgürleştikçe '' Satürne olan tepkisini herşekilde göstermiş.
örneğin siyasi görüşü sorulduğunda '' anarşit olduğunu '' ifade etmiş..
sanırım ondan önce doğup ölen abisinin aile içindeki gölgesini de 8.evdeki satürn güzel ifade ediyor.. kimbilir belkide bu konudaki takıntılarını uzun yıllar üzerinden atamamış olabilir.

stelyumun boğa burcunda olması , biyografisinden anladığım kadarıyla Dali'nin sanat için sanat anlayışını yıkıp , hayatın tüm pratik alanlarına sanatı dahil edebileceği anlayışını ifade ediyor. Boğa burcu için somut ve pratik gerçekler önemlidir diyoruz.. eserlerini görmedim ama tahmin ediyorum ki , yemek-içmek-cinsellik gibi doğal konular üzerine pek çok eser vermiş olabilir. ?

şimdi adamın radikal yönünün ön plana çıkartıldığını okumakla birlikte sevgili Nihal aslında klasik eserler verdiğini söylemiş.
haritasına bakınca diyorum ki ; Dali'de hem Satürn hemde Uranüs vurguları görünüyor..
satürn - uranüs kombinasyonu için herhalde klasikle modernin sentezi demek yanlış olmaz.

Jomaja'nın değindiği 7.ev konusuna gelince , Uranüsten kare açı alan bir AY Koçu acaba nasıl olurda sevdiği bir kadına uzun yıllar bağlı kalabilir sorusu geliyor aklıma..
Boğa burcu stelyumuna kare açı yapan Satürn vurgusu , bu adamın Toprak ( istikrar , bağlılık ) yönünü kuvvetlendiriyor ki zaten Satürn 7.evin yöneticisi konumunda + Venüs Boğa olması yine ilişkiye yaklaşımında Toprak elementini ( sağlamlık ) ön plana çıkarıyor.

şunuda eklemeden edemeyeceğim ; 7.evinde Şiron görünüyor.. yani haritada görünmüyor ama listedeki şiron kova burcunun ilk derecesinde ve 7.evine düşüyor + Venüs-Şiron karesini gözden kaçırmayalım.. sırf meraklı bir içgüdüyle birkaç gündür ciddi ciddi Şiron ile Başak burcu arasında bağlantı olup olmadığını düşünüyorum hatta sağolsun Nihan arkadaşımla inceliyoruz.
varsayalım ki Şiron = Başak burcunun yöneticisi ( sadece varsayım )
Venüs-Şiron karesinin , Dali'nin çılgın tabiatına rağmen kadınlarla pek ilgilenmeyişini açıklayabileceğini söyleyebilirmiydik ? bence evet
ve şiron = başak olsaydı , 7.evindeki Şiron , hayatının tek aşkı olan o kadını ifade edermiydi ? cevap = bence Gala isimli kadında Başak potansiyeli varmı yokmu incelemek gerekiyor..

buyrun Gala ; ( Güneş , Merkür ve Şiron Başak burcunda stelyum gözkýrpma )

[Resim: gala.png]

Félicé

Yıldırım Yazılan:quintil açıya sahip sanatçıların , zihinlerinde olanı eserleriyle insanlara yansıttığından söz ediyordu Astroloji'de Açılar kitabında Sue Thompkins.

Salvador Dali'nin eserlerini bilemiyorum , bu konuda fikir yürütemeyeceğim.

astrolojik olarak ise güneş-mars-merkür stelyumunun Uranüsle bi-quintil açı yaptığına dikkat çekmek gerekebileceğini düşünüyorum.

farklı olmak üzerine verdiği mücadele ( hatta çocukluk dönemindeki çırpınışları ) Satürn Kovasının stelyuma yaptığı güçlü bağlantıyla açıklanabilir sanırım. satürn için DUVAR diyorduk.. güneş-mars-merkür stelyumunun Uranüsten aldığı FARKLI OLMA elektriğini törpüleyen , engelleyen bir Satürn..
sanırım ilerleyen yaşlarında '' özgürleştikçe '' Satürne olan tepkisini herşekilde göstermiş.
örneğin siyasi görüşü sorulduğunda '' anarşit olduğunu '' ifade etmiş..
sanırım ondan önce doğup ölen abisinin aile içindeki gölgesini de 8.evdeki satürn güzel ifade ediyor.. kimbilir belkide bu konudaki takıntılarını uzun yıllar üzerinden atamamış olabilir.

stelyumun boğa burcunda olması , biyografisinden anladığım kadarıyla Dali'nin sanat için sanat anlayışını yıkıp , hayatın tüm pratik alanlarına sanatı dahil edebileceği anlayışını ifade ediyor. Boğa burcu için somut ve pratik gerçekler önemlidir diyoruz.. eserlerini görmedim ama tahmin ediyorum ki , yemek-içmek-cinsellik gibi doğal konular üzerine pek çok eser vermiş olabilir. ?

şimdi adamın radikal yönünün ön plana çıkartıldığını okumakla birlikte sevgili Nihal aslında klasik eserler verdiğini söylemiş.
haritasına bakınca diyorum ki ; Dali'de hem Satürn hemde Uranüs vurguları görünüyor..
satürn - uranüs kombinasyonu için herhalde klasikle modernin sentezi demek yanlış olmaz.

Jomaja'nın değindiği 7.ev konusuna gelince , Uranüsten kare açı alan bir AY Koçu acaba nasıl olurda sevdiği bir kadına uzun yıllar bağlı kalabilir sorusu geliyor aklıma..
Boğa burcu stelyumuna kare açı yapan Satürn vurgusu , bu adamın Toprak ( istikrar , bağlılık ) yönünü kuvvetlendiriyor ki zaten Satürn 7.evin yöneticisi konumunda + Venüs Boğa olması yine ilişkiye yaklaşımında Toprak elementini ( sağlamlık ) ön plana çıkarıyor.

şunuda eklemeden edemeyeceğim ; 7.evinde Şiron görünüyor.. yani haritada görünmüyor ama listedeki şiron kova burcunun ilk derecesinde ve 7.evine düşüyor + Venüs-Şiron karesini gözden kaçırmayalım.. sırf meraklı bir içgüdüyle birkaç gündür ciddi ciddi Şiron ile Başak burcu arasında bağlantı olup olmadığını düşünüyorum hatta sağolsun Nihan arkadaşımla inceliyoruz.
varsayalım ki Şiron = Başak burcunun yöneticisi ( sadece varsayım )
Venüs-Şiron karesinin , Dali'nin çılgın tabiatına rağmen kadınlarla pek ilgilenmeyişini açıklayabileceğini söyleyebilirmiydik ? bence evet
ve şiron = başak olsaydı , 7.evindeki Şiron , hayatının tek aşkı olan o kadını ifade edermiydi ? cevap = bence Gala isimli kadında Başak potansiyeli varmı yokmu incelemek gerekiyor..

buyrun Gala ; ( Güneş , Merkür ve Şiron Başak burcunda stelyum gözkýrpma )

[Resim: gala.png]

Dünkü yüklü şiron incelemesinden sonra, şiron başak bağlantısının bir ünlünün hayatında da çalıştığını görmek iyi geldi doğrusu.
Çevremde başak etkisi gözlemlediğim, ama haritasında başak etkisi olmayan insanlarda, sert şiron açılarına rastladım. Şironu yayla bağlayınca ise haritalarda şironun bağlantı kurduğu konularda yay etkisi göremedim.
Bol bol ünlü incelemek lazım

Félicé

Nihal Yazılan:sürrealist akımı benimsemesi ve yapıtlarında görünen tüm modernliğe karşın ben Dali'yi geleneksel buluyorum..yükselen yengeç gelenekten kopamadığını anlatabilir,

yapıtlarındaki deformasyonlarla izleyiciye bir tür şiddet uyguluyor, güneş-satürn kare ve güneş-mars kavuşumu ile ilişkilendirilebilir..

Nihal, yeterince gerçeküstü bulduğum, Dali'nin eserlerindeki geleneksel olarak değerlendirdiğin nüanslar nelerdir? Paylaşırsan sevinirim..

2 yıl resim çalışmaları içeren bir süreç olmuştu hayatımda. Barok, neoklasik,
rönesans tarzları içimi kasıyor açıkçası. Empresyonist akımdan Matisse'i tercih ederim. Ben modern artı, ekpresyonizmi, soyut şeyleri seviyorum. Kandinsky mesela..

Nihal ,güzel sanatlarla içi içe olduğunu biliyorum, yada aklımda öyle kalmış. Güzel sanatlar mezunumuydun? Meraklı bir merküriye cevap vereceğini düşünüyorum;)
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler