Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: Davison/Kompozit Haritalarının Natal ile Benzeşimleri
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
Başlık fazla kastı sanki :D Ama ana mevzuyu en iyi bu şekilde toparlayabildim.

Kompozit haritaları ve Davison haritaları kişiler arası iliişkileri incelemede kullanılan yan haritalardır.Genel olarak ilişkinin potansiyellerini , genel rotasını görmek için kullanılır(kişilerin natalleri ve sinastrileri ile birlikte)

Kısaca tanım yaparsak kompozit harita , kişilerin natal konumlarının orta noktalarının alınması ile oluşturulur.Kişilerin yükselenlerinin orta noktası kompozittin yükseleni olur , kişilerin güneşlerinin orta noktası kompozit güneşi bize verir vs...

Davisonda ise kişilerin doğum tarihlerinin ve doğum koordinatlarının ortası alınıyor.Buna göre elde edilen tarih , zaman , yer bilgilerine göre bir harita çıkarılıyor.

Şahsi fikrim ikiside ilişkiler bazında oldukça bilgi verici olabiliyorlar.Sanki kompozit harita daha popüler gibi.Sık sık bu iki haritada benzeşen birçok yön olmakla birlikte şimdiye kadar edindiğim izlenim.Kompozit harita daha çok bir ilişkinin potansiyelini , çiftin genel ilgi alanını , paylaşım yapacağı evleri gösteren bir harita.Bir nevi ilişkinin yeteneklerini , potansiyellerini , sosyal gelişimini gösterebilecek ve pusula olarak kullanışlı olabilecek bir harita.
Davisonda kompozitle benzeşmekle birlikte bana ilişki içindeki olayları gösterme bakımından daha gerçekçi geliyor.Hani bir nevi kompozit kişinin yeteneği ve potansiyeli ise , davison kişinin yaptığı iş ve geçirdiği gerçek yaşam deneyimler gibi.Yani daha göz önünde ve hissedilir.

Ama asıl başlık mevzusuna dönersek:D.Başlıkta da değinmeye çalıştığım mevzu şu.Kompozit haritalarda ve davisonda gezegen ve yükselen konumları oluyor.Bazı durumlarda bu konumlar çiftlerden birinin yada her ikisinin kişisel natal pozisyonları ile çakışıyor.

Varsayalım bir çiftin davison haritasında Ay : 17 derece yengeç
Bayanın natalında Güneş : 17 derece yengeç olsun.

Şu durumda davison ay konumu ile bayanın güneş konumu ile aynı.

Bu gibi benzeşimlerde davison(veya kompozit) konum ile natal konumu aynı olan kişilerde temsil edilen alanda ilişkiye daha fazla ait hissetme var.

Örneğin yukarıdaki örneği incelersek.Bu ilişkinin duygusal,besleyici,şefkat yönü bayanın ego,benlik duygusayla örtüşecektir.Ve bu bakımdan aitlik hissi daha kuvvetli olacaktır.

Yada başka bir örnek verelim.

KOmpozitte venüs : 4 derece kova olsun
bayın haritasında ise mars: 4 derece kova olsun.
İlşikinin zevk , eğlence sosyallik tarafı bayın tutku , cinsellik , harekete geçiren tarafıyla benzeşeceği için aitlik yada benzeşim hissi doğurabilir.

Gibi....

Genel olarak bakış açım benzeşmeyi yaşayan kişi o alanda ilişkiye daha fazla dahil olacak ve aitlik hissi yaşayacak.Ya da benzeşimden dolayı o tanıdık dereceyi kendi gezegeniyle yönlendirme-yönlendirilme olacak.Benzeşim yaşayan kişilerin tanıdık derece ve konum dolayısı ile ilişkide o alanda daha çok kendini verme durumu yada ona ait hissetme yaşayacaktır.

Tabi şunu da belirteyim :davison ve kompozitin yan haritalar olduğunu öncelikli olarak natal ve sinastrilerin incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu arada benzeşimlerden bahsetmişken "Gökyüzü Ortaklıkları " kitabında bu konuya biraz daha alternatif şeylerle değinilmişti.Kitaptanda bu konu üzerindeki bazı şeyleri gelecek mesajlarda aktarırım....Önce tekrar göz atıp hatırlamam lazım.Belki örnekte inceleriz.

Devam edecek....
gökyüzü ortaklıkları kitabını okudum ve son kısmında bu değindiğin konudan bahsediyordu ve örneklendirmeler bana çok yeterli gelmedi, yine sana ve yıldrıma bu konu ile ilgili sorular sormuştum yazında konunun daha kalıcı ve anlaşılır olması açıısndan çok açıklayıcı olmuş özelliklede davison ve kompozit harita tanımlamaların ve farkları ortaya koyarak açıklaman yine güzel konu için çok teşekürler ciçek2 çiçek ask
ama hala konu tam oturmadı bende
benim natal haritamda 2.evde mars uranüs kavuşumu var akrepte
karşı tarafında natal haritasında güneş venüs mars kavuşumu var akrepte
iki kişide para konuları ile oldukça ilgili
kompozit haritada mars uranüs kavuşumu 2.eve düşüyor mantıklı gözüküyor
ama davison haritada mars yengeçte ve 1.evdeki güneş ve merküre kare ne alaka diyesim geliyor 2.evde sadece uranüs var
bu kompozit ve davison haritalar kafama tam oturmadı benim davison bize olaylar hakkında nasıl bilgi verir ?
örnek üzerinde açıklama yapabilir misin jomaja ? acaba

ayrıca gökyüzü ortaklıkları kıvamında ve kapsamında bir kitap daha olsa okumayı çok isterim var mı önereceğiniz bir kitap ?
ilişkinin başlangıcında ki davison haritasının transitlerine baktığımızda
tr uranüs mars venüs kavuşumu nt venüse kare,
tr jüpiter şiron neptün ay kavuşumu nt venüse üçgen,
tr satürn nt güneş üçgen,
tr satürn nt satürn sextil,
tr pluto nt pluto kare,
tr amor nt venüs kavuşum,
tr juno nt amor kavuşum,
tr juno nt juno kare,
tr şiron nt şiron sextil,
tr kad nt kad sextil,
tr merkür nt güneş kavuşum açılarının olması ilişkinin gidişatı ile ilgili bir şeyler söyleyebilir mi? hangi transitlerden nasıl etkilenilir gibi..
Gökyüzü ortaklıkları kitabından bahsetmişken ...Öncelikle Steven Forrest kitabında davisona yer vermiyor.Çiftlerin kompozit haritalarını inceliyor.Natal ile kompozit bağlantısına bakarken ilk başta kompozit haritanın ağılıklı olarak çiftte kimin haaritasına ne kadar benzeşiyorsa ona göre bir yaklaşımı var:
Eğer kompozit çiftte bir kişinin haritasına ağırlıklı olarak daha çok benziyorsa feodal(benzeşen kişinin istek , eğilim lerinin gerçekleşme olasılığının daha yüksek olduğu) yapı oluşur.Örneğin kompozitte 5. ev yoğundur ve su elementi ağırlıktadır.Bayın da 5. evi aktiftir ve yoğun su niteliği taşır.
Eğer kompozit ile çiftlerin haritaları yaklaşık olarak aynı ölçüde benzeşiyorsa demokratik yapı oluşur.
Daha sonra ise natal-kompozit arası bağlantılara açılara bakıyordu.Kitabı biryana bırakırsam.

Davison+kompozit zodyak burç derece konumlarının nataldaki konumlarla aynı olması(birleşme olarak düşünülebilir) üzerinde duralım.Bazı durumlarda bazı kişiler kendini ilişkiye daha bağlı , ait hisseder.Ki bu benzeşimlerin bu durumları tetiklediğini düşünüyorum

Örneklerle devam edeyim :

Davisonda Merkür 15. derece aslan , bayanın venüsü 15 Aslan.İlişkinin mental iletişim yönü bayanın sanatsal yönünü , sosyal hayatını etkileyecek.

Davisonda Mars 3 derece terazi , bayın güneşi 3 derece terazi : İlişkinin ateşli ,hareketli yönü bayıın egosunu tatmin edecek.Ben hissini daha fazla doyuracak.

vb....
(10-09-2010 11:38 AM)Nâr Yazılan: [ -> ]benim natal haritamda 2.evde mars uranüs kavuşumu var akrepte
karşı tarafında natal haritasında güneş venüs mars kavuşumu var akrepte
iki kişide para konuları ile oldukça ilgili
kompozit haritada mars uranüs kavuşumu 2.eve düşüyor mantıklı gözüküyor
ama davison haritada mars yengeçte ve 1.evdeki güneş ve merküre kare ne alaka diyesim geliyor 2.evde sadece uranüs var
bu kompozit ve davison haritalar kafama tam oturmadı benim davison bize olaylar hakkında nasıl bilgi verir ?
örnek üzerinde açıklama yapabilir misin jomaja ? acaba

ayrıca gökyüzü ortaklıkları kıvamında ve kapsamında bir kitap daha olsa okumayı çok isterim var mı önereceğiniz bir kitap ?

aslında kitabın dili oldukça yalındı.onun yapamadığını ben yapabilirmiyim çok emin değilim.ama oturtmaya çalışalım ama öncelikle hartiaları tam olarak görmeyi tercih ederim.Böyle fazla birşey kafamda oluşmuyor.Ve tekrar belirteyim benim bahsettiğim derece olarak aynı konumlara sahip olmak.Eğer sorun benzeşimden çok davison-yada kompozit ile ilgiliyse onları kendi başlıkları altında incelemeye çalışrım nar.buradaki konuyu dağıtmayayım.
(10-11-2010 01:16 AM)Daily Yazılan: [ -> ]ilişkinin başlangıcında ki davison haritasının transitlerine baktığımızda
tr uranüs mars venüs kavuşumu nt venüse kare,
tr jüpiter şiron neptün ay kavuşumu nt venüse üçgen,
tr satürn nt güneş üçgen,
tr satürn nt satürn sextil,
tr pluto nt pluto kare,
tr amor nt venüs kavuşum,
tr juno nt amor kavuşum,
tr juno nt juno kare,
tr şiron nt şiron sextil,
tr kad nt kad sextil,
tr merkür nt güneş kavuşum açılarının olması ilişkinin gidişatı ile ilgili bir şeyler söyleyebilir mi? hangi transitlerden nasıl etkilenilir gibi..

ilişkinin başlangıcındaki transit derken...yani var olan davison haritasına ilişkinin başladığı günün transitlerin etkisi anlamında mı?Sonuçta transitler geçici etkilerdir.Gökyüzü değiştiğinde artık o etkide kaybolacaktır.

Bir de ben davison haritalarının transitlere duyarlılığını kestirmeye hala çalışıyorum acaba davisonun kendisi ne kadar etkileniyor diye.Bazı haritaları incelemiş olsam bile %100 emin olamıyorum çünkü çoğunda nataller de etkilenmişti.Yani sonuçta ortada bir durum zaten vardı.Ama seninkin de deneme yapabiliriz tabi.ama tekrar edeyim bana böyle liste şekllinde verilince bişey anlamıyorum.Tam haritaları görmem lazım
İlk defa birilerinin Davison kullandığını gördüm
çok mutlu oldum birden
ben ilişki analizlerinde davisona her zaman öncelik veririm, beni hiç yarı yolda bırakmamıştır
(10-15-2010 03:50 PM)Dinoo Yazılan: [ -> ]İlk defa birilerinin Davison kullandığını gördüm
çok mutlu oldum birden
ben ilişki analizlerinde davisona her zaman öncelik veririm, beni hiç yarı yolda bırakmamıştır

başka kullanan görünce ben de mutlu oldum birden :D şimdiye kadar davisonda oldukça tatmin edici sonuçlar aldım.

bu arada astrosohbete hoşgeldin dinoo.
Teşekkür ederim,

Davisın benim derslerden öğrendiğim br şey değil (Kompozit haritaları elbette öğrendik) kendim araştırdım, öğrendim. Bol bol uyguladım, nasıl çalıştığını çözdüm, kullanmaya başladım.

Davison bambaşka bir dünya, ilişkiye bambaşka bir boyut ile bakma şansı veriyor. En önemlisi ise çok ciddi zaman kazandırıyor.
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler