Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: mitolojide eris
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Eris (mitoloji)

Eris,Yunan mitolojisinde fitne ve fesat tanrıçası olarak bilinir. Eris, savaş tanrısı Ares'in kızkardeşidir.

Truva Savaşı'nın çıkmasına yol açtığı anlatılır.

Hikayesi
Thetis’in zoraki olarak Peleus’la evlenmesi sırasında, düğüne bütün tanrılar davet edilmiş; ama fesat çıkartır korkusuyla, Eris’i düğüne çağırmamışlar. O da, üzerinde καλλίστη (kallisti—en güzel olana) yazılı altın bir elmayı düğün alayının ortasına yuvarlayıvermiş. Zeus’un eşi Hera demiş ki, bu elma benim hakkım. Athena atılmış: nereden senin hakkın oluyormuş? Hiç de bile. Beni kastediyor o not. Afrodit şöyle bir gülümsemiş. Herkes bilir ki en güzel benim demiş. Bakmışlar olacak gibi değil, iyisi mi Zeus’a soralım demişler.

Zeus düşünmüş, aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık. Bir tarafta kıskanç mı kıskanç karısı, öte tarafta Atena ile Afrodit. Biz en iyisi bir ölümlünün hakemliğine başvuralım demiş ve bu iş için yakışıklı Truva prensi Paris’i önermiş. Bunun üzerine, üç kadın da Paris’in aklını çelmek için ona cilve yapmaya başlamış. Hera beni seçersen, seni Avrupa ve Asya’nın efendisi yaparım demiş. Atena sana bilgelik ve cengâverlik bağışlarım. Tarihin unutmayacağı bir kahraman olursun demiş. Afrodit, bak Paris, demiş, ben bunların hiçbirini sana vermem. Ama sana öyle bir dilber ayarlarım ki, dünyanın bütün erkekleri ona aşık. Yine de sen bilirsin. Dünyaya hakim olmak mı? kahramanlık mı? aşk mı? Paris, aşkı yani Afrodit’i seçmiş. Afrodit sözünü tutmuş ve Paris’e, dünyanın en güzel kadınını, Yunan kralı Menelaus’un karısı Helen’i ayarlamış. Bu seçimi yüzünden, Paris Hera’nın nefretini kazanmış, Truva kenti de Yunanlıların. Ve meşhur Truva savaşı başlamış. Eris de bir köşeden kıs kıs iki yiğit ulusun gençlerinin on yıl süre ile birbirlerini kırmalarını seyretmiş
ansiklopedika'dan alıntıdır..
Referans Adresler