Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: KORKU NEDİR ?
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
KORKULAR
Korku nedir?
Korku, bilmemekten anlayamamaktan, ya da yarım bilmekten kaynaklanan bir duygudur. Bu duygu; bilincaltımızın genelde en alt katmanlarında yer alan, endişelerimizin, takıntılarımızın da beraberinde bulunduğu, anne ögretilerimizin ya da genlerimizden,aile kültürümüzden bugünlere taşıdığımız bir olgudur. Genelde hasır altı ederiz, yüzleşmemek için, ama bilmeliyiz ki, bazı transitler ya da döngüler bizi bunlarla yüzleştirerek korkularımızı yenmek icin ve böylece kişisel gelişmemizi sürdürebilmemiz için vardır.
Korkularla baska şeyleri karıştırmamak gerekiyor.
Örnegin emniyet kemeri takmak . Bunun tarifi bir kac sekilde olabiliyor… kaza yaparsam emniyet kemeri ile kurtulabilirim, ya yakalanırsam, ceza öderim…gibi korkular bence benim burda anlatmak istediğim korku kavramı değildir. Çünkü sebeb ve sonuç kişi tarafından tarif edilebiliyor, anlaşılıyor, dolayısıyla bu bir korku değildir.
Ya da enfarktüs gecirmiş birisinin sigarayı bırakmasının yine benim tarif ettiğim korkuyla alakası yoktur, doktor söylemiştir, sigaraya devam edersen daha erken ölürsün, demiştir, kişi de bu yüzden sigarayı bırakmıştır…Sebeb ve sonuc ortadadır.
Yalan söylememek bir korku göstergesi değildir. Bu da evrensel bir doğrudur ve bilinen bir gercektir. O halde korku değildir.
Bu gibi örnekleri çoğaltabilirsiniz, şayet bunlara korku neden oluyor derseniz o zaman korkunun faydalı bir olgu olduğunu da söylemek gerekecektir, ama ben böyle düşünmüyorum.Tarifim farklı çünkü.
Korku tamamen kişiye özel, sadece onun algılaması ile ilgili olan bir olgudur.
“Korkunç bir kaza” dediğiniz zaman nedeni henüz çözülmemiş, yani bir billinmeyenin olduğu ve alışılmışın dışında cereyan eden bir olay demektir. Bazen yanlış da kullanılıyor bu kelime…
“Karanlıktan korkmak”, işte güzel bir örnektir bu . Kişi küçüklüğünde yaşadığı bir olay ya da aile kültüründen gelen bir bilgi ile, karanlıktan korkar, çünkü karanlığı kendine tarif edemez, bilemez, anlayamaz…ya da kapalı yerlerde kalma fobisi… yukseklik korkusu… bunlar esas korkulardır. Ama bunlar hep az, yarım bilmekten kaynaklanıyor…
Akıl , her seyi düz, tam , bütün olarak algılar, algılamak ister hep. Kişi bunları tarif edemeyince, bilinçaltındaki hayalleri devreye giriyor ve hayallerinin altında yer alan endişeler, takıntılar devreye giriyor ve onlar tamamlıyor elmanın diger yarısını, ehh tabii ki korkarsın o zaman…
Esas korkulara burcların korkuları ile örnekler verebiliriz…
Koc Burcu : Başlayamama, ilk adımı atamama
Boga : Sahip olamama, güvenlik
İkizler : İletişim kuramama
Yengec : Korunamama, emniyette olamama
Aslan . Eleştiri alma , kendini gösterememe, sefil olma
Basak : sistem kuramama
Terazi : adil olamama
Akrep :Enerjisini saklayamama, güvenlik
Yay : Risk alamama, monotonluk, son kontrolleri yapamama, araştıramama
Oğlak : zirveye çıkamama
Kova : Özgür olamama ,hapise girme
Balık : Bitirememe,
Bunlar astroloji var oldugundan beri bu burclara yüklenmiş olan bilgilerdir.Ve bunların zıttı da aslında o burcun ihtiyaclarıdır.
Ay; bilincaltımızı temsil ettiğine göre, ve bu korkular da bilinçaltımızın içinde olduğuna göre , Ay bize bunları anlamamıza yardım eder. Kişi, ayın konumuna göre bu korkularını, icap ettiğinde ya da bir transit sırasında tanımaya çalışır, ögrenmeye ve yenmeye çalışır. Çünkü Ay, hangi burcta olursa olsun, o burcun ihtiyacını ve tam zıttını her zaman bilir… Burclar zaten hep zıttıyla tarif edilir. Örnegin Terazi hem dengeyi hem de dengesizliği sembolize eder. Sefil durumda olan aslanlar da vardır...Ya da doğru düzgün iletişim kurmayı beceremeyen ikizler...Astroloji bize hep madalyonun öbür yüzünü de gösterir…
Sevgiyle kalın…
Korkularda temel olarak Ay'ın hangi burç evde olduğu öncelikli olarak mı ele alacağız?
Hayır, bir haritada kişinin korkusunun konusunu genelde burcunun korkuları ve 8. evini kestigi burcun korkuları tanımlar. O yuzden buraya koydum bu konuyu.
Ay ise senin korkunu anlamana yardım eder. Cunku bilincaltını, duygularımızı sembolize ettigi icin...mesela kişi atıyorum terazi burcudur, ayı da bogadadır, 8. evini de örnegin kova burcu kesiyor olsun...
Kişinin korkusu adil olamama korkusudur. Kova burcu 8. evini kestigi icin buna ilaveten bir de özgür kalamama korkusunu ilave edebilirsin. Ayın bogada olması ise kişinin boga insanlarını; korkularıyla, sevincleriyle ihtiyaclarıyla, her turlu duygusuyla anlamasını kolaylastıracaktır.
Ay; terazi kişisinde Terazi burcundaysa , kişi terazi duygularını, her turlu duygularını (korkularını da) bilincine yukseltebildigi icin olaylarla yüzleşecek ve anlayacaktır korkusunu, sebeblerini ve onu tanımladığıunda zaten korkusu da kalmaz...
Aynı kişide Ay 8. evdeki kovadaysa, o zaman basta ilave ettiğimiz özgürlük korkusunu da anlayacak ve o korkusunu yenmesi kolaylaşacaktır.
Ay kişiye bilme, anlama hali veriyor. Bulundugu burcu ve evin konularını anlama hali... her seyiyle, tüm duygularıyla anlama hali....Ay ı calıştırmak bu yüzden cok önemlidir...
ayım 12. evde ve 8. evde ki neptün ile trine açılı. beni huzursuz eden, anlamsız korkular, sıkıntılar olduğunda mutlaka durur düşünürüm.. nedenini bulur ve o histen kurtulurum..
Ay peki zayıf olduğu oğlak burcunda olması durumu ne kadar etkiler. Benim burcum başak, ay burcum oğlak ve 8. evimi de oğlak kesiyor. Ama ay oğlak burcunda zayıf durumda.
niye zayıfmış anlamadım ben bunu? haaa anladım, bunlar kitaplarda yazılan kalıplar... gülücük) yahu bir düşünün ay asc aksında hadi onu bırak, IC aksında ve 4. evde ve oglak burcunda.... nasıl zayıf olabilir , mümkün degil....kalıplara bakmadan işin özünü anlamaya calısın lutfen... astrolojide bir milyondan fazla alternatif var, hangisini hangikalıba sıgdıracaksınız ki... ay yengec de yukselir derler... adam aslan burcu mesela, kendisini gösterme derdinde hep...ayı da yengec de ve 1. evinde hadi yukselsin bakalım, nasıl yukselecek ki....duygularını istese de gösteremez ki 1. evdeyse Ay... bilmem anlatabildim mi?
Ay bilincaltı ile igili evlerde zaten iyi bir konumdadır... 4. ev, 8. ev, 12. ev...
ay oglakda 8. evde neler yapar ...
Zirvede olamama,başarısız olma korkuları var.
Zirvede olmak, basarılı olmak zorunda oldugunu biliyor, oğlak bilgisi... bilincinde bu var ama bilincaltının derinliklerinde sahip olamama,başarısız olma korkularıyla yüzleşir.Emniyet , güven ihtiyacı var (akrebin evi cunku orası, ay bulundugu evi de biliyor) .Zengin partnerinin fakir olma korkusu var.Korkar o yüzden ve partnerine bir türlü güvenemez.Kazık yiye yiye öğrenir.
(12-09-2010 08:00 PM)uranus Yazılan: [ -> ]niye zayıfmış anlamadım ben bunu? haaa anladım, bunlar kitaplarda yazılan kalıplar... gülücük) yahu bir düşünün ay asc aksında hadi onu bırak, IC aksında ve 4. evde ve oglak burcunda.... nasıl zayıf olabilir , mümkün degil....kalıplara bakmadan işin özünü anlamaya calısın lutfen... astrolojide bir milyondan fazla alternatif var, hangisini hangikalıba sıgdıracaksınız ki... ay yengec de yukselir derler... adam aslan burcu mesela, kendisini gösterme derdinde hep...ayı da yengec de ve 1. evinde hadi yukselsin bakalım, nasıl yukselecek ki....duygularını istese de gösteremez ki 1. evdeyse Ay... bilmem anlatabildim mi?
Ay bilincaltı ile igili evlerde zaten iyi bir konumdadır... 4. ev, 8. ev, 12. ev...
ay oglakda 8. evde neler yapar ...
Zirvede olamama,başarısız olma korkuları var.
Zirvede olmak, basarılı olmak zorunda oldugunu biliyor, oğlak bilgisi... bilincinde bu var ama bilincaltının derinliklerinde sahip olamama,başarısız olma korkularıyla yüzleşir.Emniyet , güven ihtiyacı var (akrebin evi cunku orası, ay bulundugu evi de biliyor) .Zengin partnerinin fakir olma korkusu var.Korkar o yüzden ve partnerine bir türlü güvenemez.Kazık yiye yiye öğrenir.
Yok benim Ay 8. evde değil. Oğlak haritamda biraz yaymış kendini 6. evin sonundandan 8. evin başlarına kadar devam ediyor. Ay 6. evin sonlarında oğlak burcunda. Yükselenim yengeç karşıt ay oğlak olunca. Hani zayıf bir ay şeklinde yorumlanır diye düşündüm.Evet, Ay oğlakta zayıftır diye bir kalıp vargülücük
Ay 1. evde neden kendini gösteremez?
1. evin konusu FİZİKSEL BEN dir. Yani kişinin fiziksel , kendisini dısarıya yansıtış şeklidir. giyimi, konuşma sekli, yürüyüşü, kendini ifade ediş biçimi, davranışları, tavırları, yani görünen hersey... Sahne fiziksel, maddesel bir sahnedir. Ay ise soyut tur, duygular... burada tabii ki zorlanır...
her gezegen bulundugu evin sahnesinde o evin burcu ile ilgili kostümü giyerek kendini göstermek ister. Fiziksel , maddesel bir sahnede , Ay , mana nasıl gözükecek ki, zorlanır, duygularını istese de gösteremez, ancak aksa yakınsa iş değişir, yanında bir gezegen varsa iş değişir biraz daha iyi gösterir ama yine de tam olarak kendini, duygularını yansıtamaz...
peki bu durumda ne yapmak lazım? Ay ı 1. evde olanların hic mi şansı yok, sevdiğine duygusunu gösteremez mi yani...
Aslında bu kişinin yapacağı tek şey, durumu kabullenip bu sıkıntıdan uzaklaşmasıdır, bunu düşünmemesidir. Kabullenmek durumu çözer...kişi cok rahatlar ve ancak o zaman durumu anladığı için aksiyon alabilir, özel çalışmalarla bunu isterse değiştirebilir. ve bu değişim transitlerle yasadığı olaylar sayesinde neticelenir. Yaşımız ilerledikçe progres haritalarımızda ilerliyor, ve ay progresi cok cabuk ilerler, dolayısıyla kişinin duygularını gösterecegi zamanlar gelecektir.
Özellikle ikili ilişkilerde partneri eşinin bu durumunu bilmiyorsa, "yahu amma da soguk adam, bana bir kere bile seni seviyorum diyemedi, ne sevincini ne de baska bir duygusunu gösteremiyor, ama bol bol kızıyor öfkeleniyor..." der ve tantana gerilim kacınılmazdır. Ama bu adam astroloji biliyorsa duygusunu nasıl, ne zaman gösterecegini de bilir. İlişki de normale döner... Bazen bu gerilim evli çiftleri besleyen gerilim de olabiliyor ama , bunu da unutmamak lazım...

Venüs

Aydınlatıcı fikirleriniz için teşekkürler. Whole signe göre ay başağım 8. Evde, korkularımın daima farkında olmuşumdur, bu anlamda daima cesur olduğumuda söyleyebilirim, 8. ev haricinde, korkuların tetikleyicisi olarak satürnü ilk kademede görüyorum, 12. Ev ve 6. Evde korkularda etkili olacaktır, ayrıca aydüğümlerinin de bu konu içinde incelenebilir olduğunu söyleyebiliriz.
Elbette öyle...
zaten duygular hep illa sözle ifade edilmez, tavırlar, davranışlar da duyguları gösterirler zaten 1. evde ay ı olanların yapabilecegi en iyi duygu gösterimi bu sekilde olur.
Ama bazen karsındaki kişi davranışlarını algılayamaz yani her insan bu sevgi yi iletmek isteyen tavrı anlayamayabiliyor ve sorun da burda cıkıyor zaten. ay ı birincievde olan kişi der ki, ben sana bunu defalarca belirttim ama sen anlamıyorsun beni bir türlü der... Ay ı birinci evde olanların en buyuk avantajı karsısındaki kişiyi kolay algılaması onu kolay anlamasıdır ama herkesi de oyle zanneder ve der ki "yahu ben herkesi o kadar kolay anlıyorum ama beni kimse anlamıyor , ben derdimi bir türlü anlatamıyorum...filan der genelde ve sonuna kadar haklıdır. Burada ilişkiler bazında sorunlar yasanır genelde... ay ı 1. evde olanı anlamak zordur. o kişi açısından da zordur, duygusunu anlatmak için tiyatro oynar gibi bir takım davranışlara girmek zorunda kalır. Ancak durumu kabullenirse bu sıkıntı kendiliginden dagılır ve daha dogal olur ilişkiler.
Örnegin karşısındaki kişi de bazı beklentiler içinde yaşamanın yanlışlığını ögrenecektir, Ay ı 1. evde olan kişiyle yaşarken...ve fazla bir sey beklemeyecektir.
mesela ay ı 1. evde olan akrebi bir düşün...içinde cok buyuk gizli bi renerji var (mars pluton) ve duygusunu gösteremiyor, bayagı sıkıntı yasar, ne yapması lazım sanatla, sporla, yazarak bir sekilde bu duygularını maddeye dönüştürmesi gerekecektir, çünkü orası maddesel bir ev...
veya ay aslanda 1. evde ...
Aslan kendini göstermek ister.Ay kendini gösteremiyor.Nasıl göstereceğini bilir ama gösteremez.Gençlik yıllarında bayağı zorlanır kişi,bunalımlar yaşar, fakat sonradan öğrenir.Bilinçaltını sahneye koyması lazım.Kostüm,sahne düzenlemesi,dekor,oyun yazarı gibi hep perde arkasında olur ve öyle gösterir kendisini,yani sahnede asla yer almaz.Bu çalışmaları yapması için yaratıcılığını kullanır ve böylece yaratıcılığını gösterir ve rahatlar.
ay yayda mesela...
Kişi Yay burcunda meraklı,araştırmacı,cesaretlidir.Risk alır.Maceracıdır.İyimser bilgisi vardır. Ay bunları bilir
Bol bol nasıl davranmanın felsefesini yapar."Olması gereken budur, bunların hepsi yanlış yapıyor", der.
"Adil değil,niye bunların hepsi böyle?" gibi sorular sorar durmadan.Ve kişi bunun sıkıntısını yasar.Zor bir durumdur bu.Ay bu evde gözükemiyor ve kişi davranışlarıyla da bu bildigi duyguları gösteremez.Sonra da sinir olur.
"ne kadar adil olmayan bir dünyada yaşıyoruz", der. ama iste psikoloji okur, sosyolog, din adamı, gezgin , filozof olur ve bol bol yazarsa, konferanslar verirse bu duygularını maddeye dökmüş olur ve rahatlar...
Ay basaktaysa ve 1. evindeyse ne hisseder kişi...
Ay kendini gösteremez burda ama basak bilgisini bilir.Sistematize eder,ayrıntıları anlar ve başkalarına niye bilmiyor diye sinirlenir.Ama bunları anlatamaz. Kimse de bunu anlamaz bu yuzden sıkıntılı bir durumdur.
Tertipli,düzenli titizdir ve herkesin de öyle davranmasını ister ve o yuzden gerilir.Bu davranısından ne zaman vaz gecerse, yani kabul gösterirse, o zaman rahatlar.Kasıt olmadığını anlaması lazım.
Ay ı 1. evde olan kişi, herkesi kendi gibi zannediyor, en büyük zaaf ve sıkıntı burda oluyor zaten
bunlar gibi bir cok örnek verebiliriz...
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler