Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: Çalıkuşu
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2 3 4 5
Reşad Nuri Güntekin doğum haritası

[Resim: 47mh5.gif]

İstanbul görüşmemizde feynmann ve messa'nın tavsiyesi üzerine aldım bu kitabı ve okumaya başlamak henüz nasip oldu.
İki buçuk günde bitirdim, sayfalar azaldıkça tuhaf oldum (anlayın işte baya dokundu) ve bitmesin istedim. Malesef bitti.

İlk izlenim olarak kadınlara hitap eder gibi duruyor oysa biraz duygusal olduğunu itiraf tüm erkeklerinde keyifle okuyacağı bir roman.

Evet itiraf edeyim benim neptünü sarstı, silkeledi.
İtiraf edeyim haftalardır ağzımdan avatarımdan düşürmediğim Açlık Oyunları serisi var ya , Çalıkuşuna kıyasla etkisi hafif kaldı.
Evet Çalıkuşu beni daha çok etkiledi.
Acaba avatarıma şimdi de Aydan Şener'in resimlerini mi koysam gülücük

* 26 sene kadar önce Çalıkuşu için yapılan dizi de başrolü Aydan Şener oynamış ve baktım youtube sitesinde bölümleri var verygood

Reşad Nuri ben senin beyninin kıvrımlarını öpeyim, yüreğine sağlık.
Ve kitabı okumama vesile olan Messa ile feynmann'a da teşekkür ederim.

Netten bulduğum doğum tarihi doğruysa , doğum haritası yukarda gördüğünüz gibi

Maamafih bu adamla doğum haritası potansiyellerimizin oldukça benziyor olması beni ayrıca memnun etti.
Satürn ve Neptün dinamik bağlantılarına sahip bir Güneş Yay gülücük

Üstelik Satürn Başak burcunda, Neptün İkizler burcunda ( İkizler ve Başak burçlarının Yazarlıkla ilişkisi var )

Satürn - Neptün bağlantısının iyi tarafı hayalleri disipline edip somutlaştırma hüneridir oysa gölge tarafı ZAMAN kavramının hayalleri gerçekleştirme de aktörlerden biri olmasıdır.

Bakınız Reşad Nuri bu yorumu destekleyen röportajında ne demiş :

Çalışma Yöntemi Hakkında

"Roman ve hikâye yazarken konunun evvela asıl canlı noktası (belkemiği) gelir ve bu bana yazmak arzusunu verir.
Bu bazen bir vak'a olur, beni alâkadar eden bir vak'a.. Fakat çok kere pek alakadar olduğum insan tipi. (Şu vak'ayı veya şu insanı, şu tipi yazayım) derim. Bu suretle eserin iki adımı atılmış olur. Mevzuu pek iptidai bir şekilde fikrime gelir.

Hiçbir zaman hemen derhal bu mevzunun planını yapıp da yazmağa başladığım vaki değildir. Bulduğum mevzuu zihnimde bir köşeye atarım. Onun francala hamuru gibi kendi kendine kabarması için uzun müddet bırakırım. Çok defa aradan birçok senelerin geçtiği de vakidir. Bu müddet zarfında mevzua bazı ilaveler yaparım. Bazı kısımlarını tayyederim, atarım, çıkarırım. Vakaları retuş ederim. Tipleri develope ederim (geliştiririm).. Yazma işine başladığım zaman da çok muntazam çalışırım. Romanın sonunu nasıl bitireceğimi tayin etmeden yazıya başlamam. Evvela umumi bir şema yaparım. Fakat eser henüz definitif (kesin, belirli) olmamıştır. Ortada şahıslar vardır, vakalar vardır, eserin ana hatları vardır. Fakat yazmaya başladıktan sonra şahıslar ekseriyetle hüviyetlerini değiştirirler, evvelce hiç düşünmediğim vak'alar, yeni şahıslar gelir. (Muhit dergisi, 1933)

Neptün etkisiyle hemen plan yapıp harekete geçmiyor ve de Satürn etkisiyle fikrin zihin fırınında güzelce kısık ateşte pişmesini bekliyor.

Çalıkuşu romanı Mars tadında başlıyor, Plütonik bir kırılma anıyla müthiş bir dönüşüm başlıyor, Satürnle devam ediyor ve Neptün-Plüto ikilisi (yazarın haritasında da kavuşum durumunda kişisel gezegenlerle açı yaparak güçlü konumdalar ) kitapta ara ara öyle yoğun hissediliyor ki..

Kollektif gezegenlerin böyle bir büyüsü var, kitleleri etkilemek..
Ve sırf bu kollektif tılsıma güvenerek diyebilirim ki kitabı okuyan her 100 kişiden en az 90 tanesi benzer şekilde etkilenecektir.

Merkür ve Venüs Akrep + Plüto açılarıyla yazar şımarık bir kızı acımasızca başka bir şeye dönüştürmek için cerrahi müdahalelerde bulunmuş.
Şımarık Mars kızından beklenmeyeck Plütonik kararlar, Plütonik deneyimler var.

Lise seviyesinde çocuklarınıza, yeğenlerinize ve kardeşlerinize televizyondaki abidik kubidik şeyleri izlettirmektense bu gibi kitapları okumaya teşvik etmeniz ne güzel olurdu.
ilk siyah beyaz dizisi, türkan şorayın gülücük
(04-09-2012 09:44 AM)eylülmavi Yazılan: [ -> ]ilk siyah beyaz dizisi, türkan şorayın gülücük

Sizin gibi eski toprak olmadığımız için onu hatırlamıyoruz pek tabi

Maamafih siz Reşad Nuri'nin gençliğinide hatırlarsınız, nasıl biriydi çapkın bir yay olabilirmi kendileri gülücük
(04-09-2012 12:23 PM)Neptunian Yazılan: [ -> ]
(04-09-2012 09:44 AM)eylülmavi Yazılan: [ -> ]ilk siyah beyaz dizisi, türkan şorayın gülücük

Maamafih siz Reşad Nuri'nin gençliğinide hatırlarsınız, nasıl biriydi çapkın bir yay olabilirmi kendileri gülücük

pek tabi hızlı bir ateşdi kendileri ; ve bir toprak onu kül etti gülücük
(04-09-2012 12:45 PM)eylülmavi Yazılan: [ -> ]
(04-09-2012 12:23 PM)Neptunian Yazılan: [ -> ]

pek tabi hızlı bir ateşdi kendileri ; ve bir toprak onu kül etti gülücük

Nice toprak var, toprak olup gittiler
Diplerinde ısırganlar bittiler
Ve daha başka nice toprak varmışta
Şaşkın gönüller onları pek geç farkettiler
Bir Çalıkuşu bir de Handan(Halide Edip Adıvar) beni çok etkileyen romanlardan.
Peki Feride hakkında ne düşünüyorsun Neptunian?
Dış görünüşü baz almadan Asc Yay(gamsız,vurdumduymaz,neşeli görünümlü),Güneş Koç,Uranüs'ü güçlü(gururlu ve çevresine göre alışlmadık eylemlerde bulunuyor.Ay burcunda kararsız kaldım.Muhtemelen Su gruplarından biri olacak,sorunlarından kaçıyor ama bu ne Neptün'ü ne Ay'ı çağrıştıran birşey değil.
Ay Akrep diyebilir miyiz?Bir bastırma,gömme durumu var.
(04-09-2012 03:45 PM)Mahinur Yazılan: [ -> ]Bir Çalıkuşu bir de Handan(Halide Edip Adıvar) beni çok etkileyen romanlardan.
Dış görünüşü baz almadan Asc Yay(gamsız,vurdumduymaz,neşeli görünümlü),Güneş Koç,Uranüs'ü güçlü(gururlu ve çevresine göre alışlmadık eylemlerde bulunuyor.Ay burcunda kararsız kaldım.Muhtemelen Su gruplarından biri olacak,sorunlarından kaçıyor ama bu ne Neptün'ü ne Ay'ı çağrıştıran birşey değil.

Feride'nin çocukluğu ve ilk gençlik yılları mars vip

Mesela

Yükselen Yay

5.evde Güneş Koç (5.evi çok güçlü)

Pluto o yıllara Yengeçteymiş ve 8.eve düşüyor üstelik 5.evdeki Güneşle kare açı yapsın (5.ev - 8.ev kareleri spekulasyonlara karışmak)

Ay akrep uygun evet üstelik 12.eve düşüyor ve Feride annesini çocuk yaşta kaybediyor + 8.ev yöneticisi olan Ay Akrep kadınlarla alakalı krizlere işaret edebilir.

Venüs Balıkta güçlü, 4.ev yani aileye ait konularda aslında pek çok olumlu şey var.
(04-09-2012 05:30 PM)Neptunian Yazılan: [ -> ]
(04-09-2012 03:45 PM)Mahinur Yazılan: [ -> ]Bir Çalıkuşu bir de Handan(Halide Edip Adıvar) beni çok etkileyen romanlardan.

Feride'nin çocukluğu ve ilk gençlik yılları mars vip

Mesela

Yükselen Yay

5.evde Güneş Koç (5.evi çok güçlü)

Pluto o yıllara Yengeçteymiş ve 8.eve düşüyor üstelik 5.evdeki Güneşle kare açı yapsın (5.ev - 8.ev kareleri spekulasyonlara karışmak)

Ay akrep uygun evet üstelik 12.eve düşüyor ve Feride annesini çocuk yaşta kaybediyor + 8.ev yöneticisi olan Ay Akrep kadınlarla alakalı krizlere işaret edebilir.

Venüs Balıkta güçlü, 4.ev yani aileye ait konularda aslında pek çok olumlu şey var.

Devam edeyim, nihayet eve gelebildim

Mars Asc noktasına yakın ve Yay burcunda olabilir böylece hem Marsiyen davranışlarını hemde Yay-Koç karışımının saflığını ( çok saf biri ) düşünebiliriz.

Satürn 10.evde Başak burcunda , Venüs Balık ile zıt açı yapıyor.

Satürnün 10.evde olması mesleki hayatıyla ilgili engeller, gecikmeler, Başağın iş hayatıyla ilgili konularında Satürnyen testler..

Satürn - Venüs açısı güzelliğini geç farketmesinin işareti olabilir, çevresinin erkeklerin onunla ilgilenebileceğini başına olaylar gelmese pek farkedecek biri değil.

Aynı zamanda aşkta sadakat konusu ve uzuun zaman ilişkilerden uzak durduktan sonra yaşlı bir adamla usulen evlilik yapmasıda satürn-venüs bağlantısına uygun.

O yıllarda yani kitabın çıktığı yıllarda Uranüs Balık burcundaymış ki bu da uygun yine 4.eve düşüyor ama Venüs Balıkla kavuşum olmamalı.

4.ev Uranüs , aniden evden ve aileden uzaklaşma eğilimini ifade eder ve Feride bunu yapıyor.

Jüpitere gelince kararsız kaldım, terazi, kova yada aslan olmalı yani 3-9-11.evlerden birinde olmalı

Jüpiter Aslan 9.evde öğretmenlik için ve atıldığı macera için uygun

Jüpiter Terazi 11.evde arkadaşlarla alakalı koruyucu - destekleyici bazı deneyimleri var

Jüpiter Kova 3.ev hem öğretmenlik için hem sık sık gezmek ve yer değiştirmek için hemde akrabalarla-komşularla alakalı sıkça yaşadığı deneyimler için çok uygun.

Evet Jüpiter Kova 3.evde ( Jüpiter aynı zamanda Asc yöneticisi olduğu için önemli )
valal helal olsun yıldırım.. hayali bi kahramana doğum haritasıda yaptın, gayetde güzel bi şekilde..
benim dakikasına kadar belli doğum haritama böyle bi yorum yapman :( gülücük
(04-09-2012 10:14 PM)eylülmavi Yazılan: [ -> ]valal helal olsun yıldırım.. hayali bi kahramana doğum haritasıda yaptın, gayetde güzel bi şekilde..
benim dakikasına kadar belli doğum haritama böyle bi yorum yapman :( gülücük

Ne münasebet..

Rica ederim Yıldırım beyfendi beni bırakınız, şu arkadaşla ilgileniniz, ben 1922 yılından beri yorum bekliyorum, bir süre daha beklerim zaten Kâmran hayvanı yüzünden beklemeyi öğreneli çok oldu..

eylülmavi hanımefendiyi müteessir etmeyiniz

Feride

gülücük gülücük
Sayfalar: 1 2 3 4 5
Referans Adresler