Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: Quaoar
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Bu başlıkla ilgili şunları okuyorum ağırlıklı olarak yabancı kaynaklarda. Eski amerian Yerlilerinin Hikayelerine, mitolojilerine atıfta bulunuluyor. Hatta bu gezegenin Terazi Burcu yöneticisi olduğu da düşünülüyormuş.
Önce Mitolojik hikkayesi;

Quaoar (telaffuz : [q ʷ ɑoɑr] olarak Tongva ) bir yaratılış tanrı adıdır Kızılderili Tongva çevresindeki bölgeye yerli insanlar, Los Angeles , California. Tongva Mitolojiye göre, Quaoar söylüyor ve ortaya dünya ve diğer tanrıları dansları.

birçok yaratılış efsanelerinde olduğu gibi,önce Kaos vardı . Ardından Quaoar geldi. Kaosu sonlandırarak ve anlamlandırarak hareketli dans eşliğinde "Yaratılış Şarkısı" seslendirdi ve dünyaya (evrene) ilk hareketi vererek dünyayı bu dans ve şarkı ile döndürdü. Gökyüzü Tanrısı Weywot'u yardıma çağırırır. Weynot (Bir kartal ile simgelenirmiş ve dünyanın yaratılışına yardımından sonra tüm gökyüzünün işlerinden sorumlu olmuş) , Weynot'un eşi Chehooit Dünya'nın Tanrıçası oldu. Bu iki yeni Tanrı dansa katıldı ve Güneşi ve Ayı (yarattı Tamit ve Moar , sırasıyla).

Birlikte seslendirdikleri şarkıların ruhuyla insanlaraı, hayvanları ve bitkileri de ortaya çıkardılar. Onlara bu şarkının ruhunu üflediler. Hikayenin ana temasında herşeyi zıttı ile var etme alt yapısı var.

2002 yılında keşfedilen bu gezegen için, yurtdışı kaynaklı sitlerden okuduklarımı özetlemek istiyorum;
-Plutona en yakın dünya olarak bahsediliyor.
-Aile oluşturma
-Dans ve müzik ile insan daha doğmadan, ona verilen kadim ve saklı bilgi
-Anneden, aileden (ama anladığım nesiller boyu) aktarılan bilgi, kalıtımsal bilgi ve duygu transferi.
-Suçluluk ve masumiyet. Zıttı ile var olma. Zıtlık kombinasyonu.
-Uranüs özellikleri ile birlikte Venüs özelliklerinin birleşticiliğnden bahsediliyor. Baskın olarak uranüs.
-Dışsal gezegen olduğu için aslında daha çok toplumsal bilincimiz, ya hud uzak bilincimizin temsili.
Şimdi de bir kaç link paylaşacağım;

http://tr.wikipedia.org/wiki/50000_Quaoar
http://astrofaculta.wordpress.com/?blogs...cribe-blog

Bu arada benim şahsi fikrim de bu gezegen mitolojik adıyla ilgili, "Kürek Çeken" manasında. İspanyolca kaynaklardan esinlerenere düşüdüğüm şey bu. Ya da "Suda kürek çeken" manasındaki su,, kaos ve boşluk anlamında da kullanılıyor.
Aslında bilinen ve anlamlandırlıan dışında daha büyük bir sistemin etkisindeyiz. bildiklerimiz, kadim bilgilerin çok mu uzağında yoksa bilimin her yeni keşfi kadim bilgilere mi atfediliyor henüz karmaşık burası ama okuyacağınız linklerdeki bazı ifadeler bildiklerimiz için Tanrının küçücük bir tzahürünü dağın üstünde görüp dehşete kapılan Musa durumundayızı anımsatıyor bana.

Sevgiyle....
yeni bir link
http://www.celestiamotherlode.net/catalo...erbelt.php
(Bu arada, bu aralar berbat kullanıyorum Türkçeyi. Herkesten özür diliyorum bu nedenle)
Bazen, birşeyle ilgilenirsiniz ve ve ilgilendiğiniz şey ile ilgili algılarınız genişler, ve sürekli hayatın içinde "o" mana ile karşılaşırsınız. hepimiz yaşamışızdır.Çünkü içseldir bu. Bizden, özneden kaynaklıdır.
bazen de arayışınız içinde bir başkası tarafından, bir başka şey tarafından anlam yüklenmek için karşına çıkar... Bugün, gökten düşen elam bunlar; Kosun Dansçıları...

iyi eğlenceler...
Sevgiler...
ALINYTIDIR;
an Gabrielino halkı ismiyle de bilinen Amerikan yerlilerinden Tongva halkı, İspanyollar ve diğer Avrupalıların bölgeye gelişinden önce Los Angeles’ta yaşıyordu. ”Quaoar”, ismini onların yaratılış efsanesinden almaktadır. Aşağıda yazılanlar Tongva kabilesi yaşlı bilgelerinden Mark Acuna’ya aittir. Astrolojide, yeni bulunan cisimlerin anlamlarına bakmak için o cismin mitolojik öyküsünden faydalandığımız için, bu Kızılderili mitolojisinin Türkçe çevirisini(5) aşağıda sunuyorum:

“Yaratmanın büyük gücü Quaoar, yüce varlıkları (tanrıları) şarkı ve dans ile var etmiştir.Quaoar’ın belli bir biçimi ya da cinsiyeti bulunmamakla birlikte, genellikle eril zamir olarak anılır. O (Quaoar), önce ‘Weywot’u, yâni “gök baba-gök tanrı”yı dans ve şarkı ile yaratır;sonra, ikisi birlikte ‘Chehooit’i, yâni “yer ana”yı meydana getirirler. Ortaya çıkan üçlü, bunun ardından ‘tamit’, yâni “güneş dede”ye hayat verir.Yüce varlıkların bu ilahi dans ve şarkıya birbiri ardına katılmasıyla, yaratış şarkısı ve dansı da giderek karmaşıklaşır. Sırayla, Ay Nine (çok karmaşık bir tanrı) ‘Moar’, Denizler Tanrıçası ‘Pamit’, vizyon ve düşlerin efendisi ‘Manit’, besin ve ekin getirici ‘Manisar’, bizim büyük kahramanımız olan Gök Canavarı ‘Tukupar Itar’ ve yeraltı tanrıçası ‘Tolmalok’ şarkı, dans ve yaratışa katılırlar. Bu yüce varlıklara, dünyanın yaratılış öyküsünde, sırasıyla ‘Kartal, Ördek, Ayı ve Kurbağa’ yardım eder. Kurbağa, karanlık denizin derinliklerinden toprağı getirir; dört hayvan dans ederek onu düz ve geniş bir yer haline getirir. Sonra da, ‘Tanrılar ve Tanrıçalar’, adına ‘Tovangar’ denen bu dünyayı dağlar, tepeler, ağaçlar, ırmaklar vs. ile donatır. İlk erkek ‘Tobohar’ ve ilk kadın ‘Pahavit’ de bu muhteşem ‘yaratış dans ve şarkı döngüsü’nün ürünüdür.” Bu mitolojik öyküde her ne kadar yaratma kavramı öne çıksa da, bunlar ayrıntılardır. (Quaoar, gökyüzünden bir tek amaç için iner; o da kaosa düzen vermektir. Daha sonra Dünya´yı 7 devin sırtına oturtur ve sonrasında da hayvanları ve insanı yaratır).(6) Dolayısıyla Quaoar, yaratıcı güçten çok, düzen verici, denge getirici bir enerjidir özünde.

Quaoar kesfedildiğinde Dünya´da işlerin çok ta iyi gittiği iddia edilemez. Ortalığın kan gölüne döndüğü anlarda, 2002´de bulundu Quaoar. Dönemi kana bulayan olaylar – ki bunlardan en önemlileri İsrail – Filistin arasındaki sürtüşmelerin had safhaya ulaşması, Irak – Amerika gerginliği, Bali´de bombalama olayı, genel anlamda kendisini gösteren ekonomik ve siyasal dengesizlikler, 11 Eylül ve Afganistan saldırılarıdır – bilindiği üzere Satürn karşıt Pluto semboliğinde saklıdır ve yine aynı dönem, Dünya´nın barışa özlem duyduğu, artık savaş istemediği ve terörü ve saldırganlığı, bombalamaları… lanetlediği zamansal aralığa karşılık gelmektedir. Ancak her türlü dengeyi tekrar sağlamak uğruna girişilen acımasızlık, tam olarak Quaoar semboliğine, yani Pluto özellikli Terazi burcuna denk geliyor.
ALINYTIDIR;
an Gabrielino halkı ismiyle de bilinen Amerikan yerlilerinden Tongva halkı, İspanyollar ve diğer Avrupalıların bölgeye gelişinden önce Los Angeles’ta yaşıyordu. ”Quaoar”, ismini onların yaratılış efsanesinden almaktadır. Aşağıda yazılanlar Tongva kabilesi yaşlı bilgelerinden Mark Acuna’ya aittir. Astrolojide, yeni bulunan cisimlerin anlamlarına bakmak için o cismin mitolojik öyküsünden faydalandığımız için, bu Kızılderili mitolojisinin Türkçe çevirisini(5) aşağıda sunuyorum:

“Yaratmanın büyük gücü Quaoar, yüce varlıkları (tanrıları) şarkı ve dans ile var etmiştir.Quaoar’ın belli bir biçimi ya da cinsiyeti bulunmamakla birlikte, genellikle eril zamir olarak anılır. O (Quaoar), önce ‘Weywot’u, yâni “gök baba-gök tanrı”yı dans ve şarkı ile yaratır;sonra, ikisi birlikte ‘Chehooit’i, yâni “yer ana”yı meydana getirirler. Ortaya çıkan üçlü, bunun ardından ‘tamit’, yâni “güneş dede”ye hayat verir.Yüce varlıkların bu ilahi dans ve şarkıya birbiri ardına katılmasıyla, yaratış şarkısı ve dansı da giderek karmaşıklaşır. Sırayla, Ay Nine (çok karmaşık bir tanrı) ‘Moar’, Denizler Tanrıçası ‘Pamit’, vizyon ve düşlerin efendisi ‘Manit’, besin ve ekin getirici ‘Manisar’, bizim büyük kahramanımız olan Gök Canavarı ‘Tukupar Itar’ ve yeraltı tanrıçası ‘Tolmalok’ şarkı, dans ve yaratışa katılırlar. Bu yüce varlıklara, dünyanın yaratılış öyküsünde, sırasıyla ‘Kartal, Ördek, Ayı ve Kurbağa’ yardım eder. Kurbağa, karanlık denizin derinliklerinden toprağı getirir; dört hayvan dans ederek onu düz ve geniş bir yer haline getirir. Sonra da, ‘Tanrılar ve Tanrıçalar’, adına ‘Tovangar’ denen bu dünyayı dağlar, tepeler, ağaçlar, ırmaklar vs. ile donatır. İlk erkek ‘Tobohar’ ve ilk kadın ‘Pahavit’ de bu muhteşem ‘yaratış dans ve şarkı döngüsü’nün ürünüdür.” Bu mitolojik öyküde her ne kadar yaratma kavramı öne çıksa da, bunlar ayrıntılardır. (Quaoar, gökyüzünden bir tek amaç için iner; o da kaosa düzen vermektir. Daha sonra Dünya´yı 7 devin sırtına oturtur ve sonrasında da hayvanları ve insanı yaratır).(6) Dolayısıyla Quaoar, yaratıcı güçten çok, düzen verici, denge getirici bir enerjidir özünde.

Quaoar kesfedildiğinde Dünya´da işlerin çok ta iyi gittiği iddia edilemez. Ortalığın kan gölüne döndüğü anlarda, 2002´de bulundu Quaoar. Dönemi kana bulayan olaylar – ki bunlardan en önemlileri İsrail – Filistin arasındaki sürtüşmelerin had safhaya ulaşması, Irak – Amerika gerginliği, Bali´de bombalama olayı, genel anlamda kendisini gösteren ekonomik ve siyasal dengesizlikler, 11 Eylül ve Afganistan saldırılarıdır – bilindiği üzere Satürn karşıt Pluto semboliğinde saklıdır ve yine aynı dönem, Dünya´nın barışa özlem duyduğu, artık savaş istemediği ve terörü ve saldırganlığı, bombalamaları… lanetlediği zamansal aralığa karşılık gelmektedir. Ancak her türlü dengeyi tekrar sağlamak uğruna girişilen acımasızlık, tam olarak Quaoar semboliğine, yani Pluto özellikli Terazi burcuna denk geliyor.
Yukarıdaki hikaye bana Türk mitolojisindeki Tanrı ve kişi hikayesini, Ece ve Törülgen hikayelerini anımsatıyor.

Sevgiyle...
(06-04-2014 12:09 PM)aslında Yazılan: [ -> ]yeni bir link
http://www.celestiamotherlode.net/catalo...erbelt.php
(Bu arada, bu aralar berbat kullanıyorum Türkçeyi. Herkesten özür diliyorum bu nedenle)

Astrolojiyle derinlemesine ilgilenen herkese şöyle bir önerim vardır:

Astroloji kursuna gidiyorsanız en az 1 yabancı dil öğrenmeye de çalışın

Yabancı astroloji kaynakları çok fazla mesela sırf orta noktalar ya da sırf solar arc üzerine sayfalar dolusu kitaplar mevcut

Türkçeye çevrilenler ile yetinmeyiniz derim.

Dolayısıyla bu konu ve benzer konularla ilgili çevirilerini ve fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim Aslı verygood
Paylaşmak benim için keyifli ve heyacanlı. Bşka insanların da başka sözlerini duymayı heyecanla bekliyorum hep. Biraz karmaık bir metod izliyorum kendi adıma, pek çok şeye berebaer saldırıyorum ama günün birinde fark etmeden zihnimde bir harita çıkacağını düşünerek... ve aslında bir kapıdan öteki kapıya dolaşmak da beni mutlu ediyor.
Sevgiler....
bugüne kadar eril- dişil diye özellikler atfettiğimiz(karakterleri, temsil ettikleri evler gibi nedenlerle diye düşünüyorum) gezegenlerin aksine quaoar, nötr, cinsiyetsiz olarak atfedilmiş. Ancak, benim ulaştığım İspanyolca kaynaklarda eril simgesi olan "el" ile tariflenmiş, biraz da olsa fikir sahibi olunmuş diye gördüm.Mitolojik hikayesinde biraz daha derinleştiğimizde Yeryüzünün kaosun içinde var edilmesi ardından, yardımcısı, dostu ya da hizmetkarı diyebileceğimiz ve gökyüzünün koordinasyonundan sorumlu Werwot'a eş olarak chehooit'i (anlamının da ilk dost, birinci dost gibi birşey olduğunu düşündüğüm) ve chehooit'e de Dünya yönetimini veriri.diye bahs edilmişti daha evvel biliyorum. buraya kadar tekrar anımsadık.
şimdi yeni şeyler söyleme zamanı;
Evrenin yaratılışında söylenen şarkıya daha sonra yaratılan Moar(Ay)(büyükanne temsili ile ilişkilendiriliyor ki bana kalırsa anaerkil bir bilgi ve duygu akatarımını vurguluyor)*ve ekin,deniz,gök,yeraltı tanrıları/tanrıçalarıda eşlik ediyor.
ardından yine 7 tane dağ yratıldı deniliyor.(simgesel bir şey olabilir. kuvvetli sıfatı ile de pekiştirilmiş bu dağlar)kartal, ördek(kuğu da olabilir), ayı ve kurbağa yaratılır. kurbağakarnlık ve derin sulardan toprak getirmek için gider. geri döndüğünde tepeler, nehirler ve ardından ilk adam-TOBOHAR ve ilk kadın-PAHAVİT yaratılır.

Dahası şöyle diyor yazar; Quaoar Yaratıcı Güç, Tanrıdır diyor.

Cinsiyetsiz olması,hem venüs olması, hem uranüs olması belki de bundandır diye düşündürüyor beni.

* sayfanın yazarı moar için-karmaşık bir tanrıça diye not düşmüş.
Sevgiyle....
(06-04-2014 09:13 PM)balsamic Yazılan: [ -> ]Plutona en yakin dunya olarak yazilmis.Herkes de mi quaoar pluton kavusumu var?Yoksa degisiyor mu?
Benim haritamda quaoar plutonla kavusumda.
ondan sorma geregi duydum :D
Birde 5.evde ve yayda olmasinin anlami nedir? gülücük

Ben bu konuda henüz yeni bilgi edinme aşamasındayım. Öğrendiklerimin faydası olur diye fikir verir diye paylaşıyorum; quaoar, dış gezegen sınıfına dahil edilmiş ve güneş yörüngesinedli bir turunu dünya zamanına göre 288,5 yılda tamamlıyor. evrensel değişimlerle birlikte kişisel haritalarımızdaki etkileri ile ilgili bildiklerim çok az. ama yukarıda dönemler halinde dünya sahnesinde ve kişilerin bireysel haritalarında meydana getirdiği açılar biraz irdelenilmeye çalışılmış.
terazi burcu yönetici olarak kanaat getirenler var. evlilik, adalet, karşıtlar arası denge, ilahi gücün temsili ve köklü, büyük değişimler olarak görülüyor. dönemlr arası makaslar geniş alınarak. dönüşü. bunlar bana "çağlar" gibi görünüyr.
bir başka yerde okuduğum ise, bir zamanlar akrep takım yıldızında tarif edilen terazinin, amerika yerlileri arasında quaoar ile eşleştirilmesi ve ne kekersen onu biçersin sözüne de uygun olarak, ölüler diyarına geçecek olan ruhlara rehberlik eden güç olarak da simgelenmiş. iyi ve kötünün mükafatı.
daha detaylı, en azından kişisel haritamızda ne manaya geliyor birşeyler bulur ve anlamlandırmaya yönelik izler bulursam paylaşırım.
sevgiyle...
Referans Adresler