Türkiye'nin en büyük astroloji platformuna hoş geldiniz.

Tam Görünüm: KRİTİK DERECELER
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
Barış İlhan'ın Astroloji Dersleri Kitabından alıntıdır:
"Bunlar klasik Astrologlar tarafından çok önem verilen hassas(kritik) derecelerdir. Bu derecelerin herhangi birinde ya da 3 derecelelik orb içinde olduğunda, bir gezegenin gücünün ya da doğum haritası içindeki öneminin arttığına inanılır.
Bu konumda olan,içinde bulunduğu burç ya da ev tarafından asaleti azaltılmış ya da zorlu açılara sahip bir gezegen yine de güçlü kabul edilir ve böyle bir konumun zayıf bir yerleşime ya da olumsuz bir görünüme fayda sağlayacağı kabul edilir.
Koç: 0,13,26
Boğa:9,21
İkizler:4,17
Yengeç:0,13,26
Aslan:9,21
Başak:4,17
Terazi:0,13,26
Akrep:9,21
Yay:4,17
Oğlak:0,13,26
Kova:9,21
Balık:4,17"

Arkadaşlar zıt burçların hep aynı derceleri verilmiş.Bu dereceler horoskobu bir şekilde bölen ya da kesen dereceler.Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
bu açıların niçin kritik olduğuna dair net bilgim yok. tahminim sabit yıldızlarla açı yapan gezegenlerin özel fonksiyonları sözkonusu olabilir , yinede emin değilim.
en iyisi örneklerden gitmek ; kendime bakınca merkürüm 2 buçuk derece yay ve açı yapmadığı için normalde pasif benim haritamda.. yukarıdaki yazıya göre merkürüm pekte pasif olmamalı , zekama güveniyorum evet pasif değil gülücük)
vivi ile romanticanın haritalarında venüs - mars birbirine çok yakın bu derecelerle ilgili ;
romanticanın venüsü 29 küsür derece ikizlerde ve vivinin marsı 0 küsür derece yengeçte. neredeyse yanyanalar. yukarıdaki bilgiye göre romanticanın venüsü güçlü oluyor , vivinin de marsı güçlü görünüyor. vivi , bir yorumunda marsının hiçte pasif olmadığını söylemişti .)
romanticanın yükseleni yaklaşık 9 - 10 derece boğada.. güçlü venüs + güçlü yükselen = romantica .)
üzerinde düşünülmesi gereken bir bilgi olabilir bu bence. diğer arkadaşlara da bi ara göz atacam , kritik derecede gezegeni olan varsa buradan paylaşabilir arkadaşlar.
bence bu ayın hareketlerine gore hesaplanmıs derecelerdir.... baslangıc koc kabul edilir ve her gun ay 12-13 derece ilerler... onlara denk gelen gezegenler , nasıl oluyor da guclu oluyor.... herhalde ay ile acısı olacagından diyebilirim belki ama gece yarısı dogmuyor ki millet....
benim aklıma gelen her 13 derecede bir, ay, gun değiştirdigidir... burada da her 12- 13 derecede bir sırayla yazmışlar, başlangıcı koc kabul edip.....
bana sacma geldi, cunku bir gezegeni guclu yapan sadece hangi burcta bulundugu değil ki.... bulundugu ev ve aldığı açılar da o gezegeni güçlü ya da zayıf yapar..... bir mars dusunun , su grubunda ve bir de usteklik açısı yok..... nasıl guclu denir ki şimdi buna , mesela yukardaki tabloya gore , balık 17 derecede oılsun mars ve diyelim ki 4. evde ve dogru durust de acısı yok.... nasıl guclu deniyor ki buna..... ben kabul edemiyorum bu tur gorusleri.... özur.....
kendinize iyi bakın... sevgiyle kalın..... hayat guzel, deniz guzel...... gülücük)
örneklere bakmaya devam ettim uranüs ; mesela Beyhan'ın marsı güçlü olması gerekiyor yukarıdaki bilgiye göre ki pek mars yönü güçlü bi arkadaşımız değil Beyhan.. daha çok oğlak ve ay boğası ağır basıyor.. luciferin da satürnü güçlü olması gerekiyor ancak kendisinin oldukça sosyal biri olduğunu biliyoruz..
mevcut haritalarımıza hızla gözden geçirdim kısmen tutan kısmen tutmayan bir bilgi görünüyor şu anda..
mesela uranus'ün AY güçlü olmalıydı bu bilgiye göre. hatırladığım kadarıyla AY'ınızın kuvvetli olduğunu ancak ikiz kardeşinizin güneşinin kuvvetli olduğunu söylemiştniz.
hımm ben kararsız kaldım şimdi gülücük
Enterasan bir konu, açıkçası ben de yeni duydum bu detayı.. Kendi haritamla karşılaştırdığımda bu açılara uyan 4 tane gezegenim var;

Satürn 17 derece İkizler'de geriliyor,
Neptün 5 derece Yay'da,
Güneş 15 derece Yay'da ve
Jüpiter 12 derece Oğlak'ta yer alıyor..

Satürn'ümün 17 derece İkizler'de yer alması bu duruma tamamen uyuyor. Satürnümün çok güçlü olmasını buna bağlayabilir miyiz bilmiyorum çünkü Satürn gerilemede olmasına rağmen, haritanın bir tarafında tek başına duruyor, diğer tüm gezegenler karşı tarafta ve birbirlerine yakın duruyorlar. Ayrıca Satürn-Güneş'le 180 derece zıt açı içinde.. Satürn'ün bu konumu da onu güçlü kılmaya yetiyor.

Jüpiter'imin de iyi çalıştığını söyleyebilirim. Arada Satürn vurup parçalasa da kendimi çok çabuk toparlıyorum ve Jüpiter'im 6. evde, Oğlak'ta zor bir konumda olmasına rağmen genelde şanslı biriyim mesela, Jüpiter beni koruyor:-) belki bunun dereceyle alakası vardır.

Aynı şeyi Güneş için de söyleyebilirim. Satürn'ün tüm karşıt gayretlerine rağmen Güneş'im parlaktır ve bulunduğum ortamlarda, potansiyelim bazen heder olsa da çok çabuk dikkat çekiyorum ve güçlü bir benlik duygusuna sahibim.. Bunu 5. ev konumuna bağlasak da, belki derecesinin de payı vardır.

Neptün için birşey diyemiyorum.. Çok hayalci ve bazen hayalkırıkları da yaşayan mistik bir yanım var.. Bunu Neptün'ün etkisinin fazla olmasına bağlayabilir miyiz emin değilim..
güneş 4. derecede yayda,
satürn-güneş kavuşumum var ama bu kavuşum için söylenenler ; depresif, karamsar, mutsuz tanımları beni yansıtmıyor, hatta tam tersi.. eğer polyanna varsa; o benim çiçek
güneşin 5. evde olmasından olabilir diye düşünmüştüm ben ama Yıldırım 5. evde olmasının çok da etkilemeyeceğini söylemişti.
belki de bundan satürnün etkisi azalıyordur verygood

ayrıca jupiter 13.bucuk derece balıkta,
ben onu da kritik kabul etmek istiyorum
ama bunun için yorum yapamam çünkü bir çok açıdan jupiter güçlü konumda, hangileri bu başlıkla ilgilidir bir fikrim yok
benim de ilginç bir şekilde gezegenlerimin çoğu güçlü konumda bu makaleye göre;
merkür
venüs
mars
jüpiter
satürn
pluto
k.a.d

sanırım bu dereceler bi haritaya ancak bu kadar uyabilirdigülücük
(11-19-2010 04:36 AM)ateskızı Yazılan: [ -> ]benim de ilginç bir şekilde gezegenlerimin çoğu güçlü konumda bu makaleye göre;
merkür
venüs
mars
jüpiter
satürn
pluto
k.a.d

sanırım bu dereceler bi haritaya ancak bu kadar uyabilirdigülücük

oooo
hesaplayıp öyle mi doğdun ne yaptın koptum.w
(05-26-2007 05:33 PM)salmakis Yazılan: [ -> ]Barış İlhan'ın Astroloji Dersleri Kitabından alıntıdır:
"Bunlar klasik Astrologlar tarafından çok önem verilen hassas(kritik) derecelerdir. Bu derecelerin herhangi birinde ya da 3 derecelelik orb içinde olduğunda, bir gezegenin gücünün ya da doğum haritası içindeki öneminin arttığına inanılır.
Bu konumda olan,içinde bulunduğu burç ya da ev tarafından asaleti azaltılmış ya da zorlu açılara sahip bir gezegen yine de güçlü kabul edilir ve böyle bir konumun zayıf bir yerleşime ya da olumsuz bir görünüme fayda sağlayacağı kabul edilir.
Koç: 0,13,26
Boğa:9,21
İkizler:4,17
Yengeç:0,13,26
Aslan:9,21
Başak:4,17
Terazi:0,13,26
Akrep:9,21
Yay:4,17
Oğlak:0,13,26
Kova:9,21
Balık:4,17"

amor 15 16* balık
vesta 0 18* koç
ay 15 43* koç
mars 6 35* ikizler
venüs 4 43* başak
satürn 27 39* yengeç
mantıklı görünüyor..
Plutonum 26 derece Terazide. 6. evimde olduğu için beni korkutuyordu "organ kaybı" gibi ürpertici bir yorum okumuştum vakti zamanında sürprizzz Güçlü olması iyi.
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler