Değerlendir:
  • 21 Oy - 2.48 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Gücün Karanlık Tarafı : Başak
Yazar Mesaj
raisisset Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 2

Gücün Karanlık Tarafı : Başak
'Tırtıl, kadife çiçeklerini ölçen tırtıl, bana öyle geliyor ki durmalı ve görmelisin, onların ne kadar güzel olduklarını'

-Susam Sokağı

Başaklar da tırtıllar gibi olabilirler. Sınıflandırma, analiz etme ve ayırt etmeyle o kadar meşgullerdir ki, çiçekleri ve hayatın onlara sunduklarını yaşamayı unuturlar. Bizler de haritamızda Başak'ın olduğu yerde aynı şeyi yapma eğilimindeyiz. İlişki evinde Başak olan bir adamın haritasını çıkarmıştım. Yorumlar sürekli onun ilişkileri üzerineydi. Sevgilisi hakkında her şeyi bilmek istediğini söyledi. Sonunda, artık sabırsızlandığımda, ona 'sevgilini sınıflandırmak ve eleştirmekle o kadar meşgulsun ki onun keyfine varamıyorsun' dedim. O sanki kelebeklere bayılan ve onlara sürekli bakabilmek için onları avlayan ve tahtalara iğneleyen birine benziyordu. Bazen bir deneyimi sınıflandırmak, ona teslim olup ortasına atlayıvermekten daha kolaydır. Bize bir kontrol duygusu verir. Tırtıl Sendromu Başaklar'ın hayatlarının küçük bir bölümüne odaklanmalarına ve onunla takıntılı hale gelmelerine sebep olur. Bu yüzden, bazen hayatın çok küçük bir parçası hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilirler, ama sonunda hiç bir şey bilmediklerini anlarlar. En küçük parçayı bulana kadar keser dururlar, ama en küçük parçaya geldiklerinde ne aramakta olduklarını çoktan unutmuşlardır. Başak bir mükemmelliyetçi de olabilir. Bu onların hayata zum yapma ihtiyacından kaynaklanır. Eğer herhangi bir şeye zum yaparsanız, elbette bir kusur bulursunuz. Başak'ın öğrenmesi gereken şey kusurların genel kusursuzluğun bir parçası olabileceğidir.

Eleştiri de Başak için önemli bir nokta olabilir. Moralinizi bozmayı seven kaba insanlar değillerdir. Kendilerini diğerlerine yaptıklarından yüz kat daha fazla eleştirirler. Bir Başak'a ne kadar yakınsanız, o kadar çok eleştiriye maruz kalırsınız. Neden? Sizin mükemmel olmanızı isterler. Ama katılıyorum, 'As good as It Gets' filmindeki karakter gibi, düzen ve alışıldık şeylere ihtiyaçları onları takıntılı ve zorlayıcı yapabilir. Örneğin, iki haftada bir Spiritalk adlı bir elektronik gazete gönderirim. Ben bir Başak değilim ve bu nedenle de imla hataları, vs. konusunda çok dikkatli davranmam. Benim için mesajın kendisi şeklinden önemlidir. Bir gece geç saatte, Spiritalk'ı yolladığımda, bir kaç imla hatası yaptım, çünkü giriş bölümünde yazım ve dilbilgisi kontrolü yapmayı unuttum. Bunun korkunç bir şey olduğuna katılıyorum. Yazma ve imla konusunda ne kadar kötü olduğum hakkında hiç bir fikriniz yok. (eminim içinizdeki başak şimdiden bu kitaptaki bazı imla hatalarını bulmuştur. Özür dilerim. *** Evet, yükseleni Başak olan bu okurunuz çevirmenin yaptığı bütün hataları buldu ve düzeltemediği için sinir oldu gülücük) Metni yolladığımın ertesi sabahı, 'lütfen' kelimesini yanlış yazdığımı söyleyen endişeli bir hanımdan bir telefon aldım. Üzgün olduğumu söyledim, ama o benden bunu düzeltmemi istedi. Ona e-mail'i yolladığım için artık bunun imkansız olduğunu anlattım. Tepkisini aynen yazıyorum: 'Aman Tanrım!' Onun şokundan şoke olmuştum. Ona Başak olup olmadığını sordum. 'Evet' dedi ve telefonu kapadı.

Başak enerjisinin çılgına döndüğü bir başka örneğe de Amerikan tarihinin başında rastlarız. Onlara Püritenler denirdi. Aslında onlar çok çalışkan ve hizmet etme konusunda çok donanımlıydılar, ama hayır deme konusunu çok ciddiye almışlardı. Ve sonunda çok katılaşıp, dindarlık taslamaya ve 17. yüzyıldaki Salem cadı avı gibi şeyler yapmaya başladılar.

---Alıntı yaptım, Gahl Sasson'un Işığın 12 Krallığı adlı kitabından.

Not: Metinde *** ile işaretli yerde benim yorumum var, kitapla karışmasın gülücük

[Resim: astro2gw01ceydatoksazhp.th.gif]

Uploaded with ImageShack.us
08-23-2010 01:54 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Messa Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

Rep Puanı: 25

RE: Gücün karanlık tarafı : Başak
Güneş burcum başak benim 3. evde eleştirme huyum çok fazla özellikle kendimi çok eleştiriyorum çok kusur hata buluyorum kendi kendime sonra demoralize oluyorum. Kendimi kendimin şerrinden uzaklaştırmalıyım.
08-23-2010 10:10 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
tiyatral_gitarist
Kayıtsız

(08-23-2010 10:10 AM)Messa Yazılan:  Güneş burcum başak benim 3. evde eleştirme huyum çok fazla özellikle kendimi çok eleştiriyorum çok kusur hata buluyorum kendi kendime sonra demoralize oluyorum. Kendimi kendimin şerrinden uzaklaştırmalıyım.

Bu duruma satürn 45 liğide ekstradan destek oluyordur muhtemelen. Satürn prensibini kavrayıp , hazmedip üzerine gitmek bir yol olabilir diye düşünüyorum...
08-23-2010 11:40 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
eylülmavi Çevrimdışı
Neptunyen Vip
Neptunyen Vip

Rep Puanı: 35

başakların bende ki en belirgin özelliği; hiç kimsenin farketmediği herhangi bir noktayı anında farketmek, inanın çoğu zaman bunu bende istemiyorum, ama elimde değil, anında gözüme takılıyor..

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=b...spc=1&ast=
08-23-2010 12:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

RE: Gücün Karanlık Tarafı : Başak
* Başak burcu ve Chironun gölgelerinden biri ; küçük şüpheler ve tekrar tekrar kontrol ihtiyacı

Örneğin kapıyı kilitleyip kilitlemediğini eliyle 1 den fazla kez kontrol etmek.

Örneğin fişi çekip çekmediğini kontrol etmek için diğer odaya bir kez daha bakmak

Örneğin arabanın lastiklerinin durumuna gün içinde 1 den fazla bakmak

Örneğin telefonun rehberine kaydedeceği numarayı doğru kaydedip kaydetmediğine 1 den fazla bakmak

vb..

11-30-2011 11:28 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Mahinur Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler

Rep Puanı: 50

(11-30-2011 11:28 PM)Yldrm Yazılan:  * Başak burcu ve Chironun gölgelerinden biri ; küçük şüpheler ve tekrar tekrar kontrol ihtiyacı

Örneğin fişi çekip çekmediğini kontrol etmek için diğer odaya bir kez daha bakmak

Örneğin telefonun rehberine kaydedeceği numarayı doğru kaydedip kaydetmediğine 1 den fazla bakmak

vb..

Bende bu durum biraz daha farklı işliyor.
Sınavların günlerini,saatlerini,sınav salonlarını tekrar tekrar kontrol ederim.
Evden çıkarken pasom,öğrenci kimliğim var mı diye kontrol ederim.Apartmanın önünde bir kere daha kontrol ederim.
Evden biri gündüz vakti şekerleme yapacak olursa nefes alıyor mu almıyor mu diye sık sık kontrol ederim.
Böyle..
Bir de biri birşey söyleyecek oldu mu ''dalga mı geçiyor yoksa ciddi mi'' diye çok şüpheye düşerim.
11-30-2011 11:34 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

(11-30-2011 11:34 PM)Mahinur Yazılan:  
(11-30-2011 11:28 PM)Yldrm Yazılan:  * Başak burcu ve Chironun gölgelerinden biri ; küçük şüpheler ve tekrar tekrar kontrol ihtiyacı

vb..

Bende bu durum biraz daha farklı işliyor.
Sınavların günlerini,saatlerini,sınav salonlarını tekrar tekrar kontrol ederim.
Evden çıkarken pasom,öğrenci kimliğim var mı diye kontrol ederim.Apartmanın önünde bir kere daha kontrol ederim.
Evden biri gündüz vakti şekerleme yapacak olursa nefes alıyor mu almıyor mu diye sık sık kontrol ederim.
Böyle..
Bir de biri birşey söyleyecek oldu mu ''dalga mı geçiyor yoksa ciddi mi'' diye çok şüpheye düşerim.

Aslında yazdığım örneklere benziyor senin deneyimlerinde.
Mars Başak olarak bazen kontrol ihtiyacı oluşur bende de.

11-30-2011 11:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
eylülmavi Çevrimdışı
Neptunyen Vip
Neptunyen Vip

Rep Puanı: 35

(11-30-2011 11:28 PM)Yıldırım Yazılan:  * Başak burcu ve Chironun gölgelerinden biri ; küçük şüpheler ve tekrar tekrar kontrol ihtiyacı

vb..

bu ve bunun benzeri durumlar bende de vardı.. sonra bir gün bunların birer takıntı olduğunu, şüphe olduğunu, vesvese olduğunu okudum bi yerde.. ve ilerledikçe insanı hasta edecğini kafadan gülücük

o gün bu gündür, üzerinde durmuyorum, durmammaya çalışıyorum.. tabi iç sesim durmuyr hemen ''ya yapmadıysan, ya unuttuysan, ya yanlış olduysa...' (başak yanım) gibi.. hemen karşılık veriyorum -sanırım balık yanımla- ''amannn yanlış hesap bağdattan döner, bırak dağınık kalsın'' gülücük

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid=b...spc=1&ast=
12-29-2011 08:31 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Amarth Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**

Rep Puanı: 0

Ben fazlasıyla durgun sessiz sakin çekingen sıkılgan kendini gizleyen bir erkeğim tamamen otum yani, iç dünyam tamamen görev ve iş üzerine kurulu hayatı kaçırıyorum ve robotum, başak olmaktan nefret ediyorum gülücük

http://img710.imageshack.us/img710/3623/unledmxa.jpg
11-07-2012 03:26 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
ekinoks Çevrimdışı
Mars Vip
Mars Vip
lt=

Rep Puanı: 43

Başak = küstahhh, bazen terbiyesizzz
02-06-2013 07:43 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla