Değerlendir:
  • 81 Oy - 2.43 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kompozit Harita
Yazar Mesaj
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: Kompozit Harita
\'dove7guntesti\' pid=\'79398\' dateline=\'1270543718\ Yazılan:eşimle kompozit haritamda
güneş ay merkür mars 10 evde
venüs 9. evde
jüpiter 8. evde
satürn uranüs 3. evde
plüto 2. evde
neptün 4. evde

bunlar özetle ne anlamlara gelir. tüm kaynaklar ingilizce anlayamıyorum.
bir de 10. ev yoğunluğu neyi işaret ediyor...

Kompozit Harita ilişkinin amacıyla ilgili işaretler vermektedir ve 10.ev vurgusu ( whole sign ev sistemine görede 10.ev vurgusu varmı burası önemli ) amaçlardan birinin Kariyer ve Sosyal Konumla bağlantılı olabileceğini gösterebilir.

04-06-2010 03:35 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

RE: Kompozit Harita
http://img517.imageshack.us/img517/220/47574441.gif

bu konu ve harita hakkında bilgi alabilirmiyim ...

Bana fazla gestapo göründüaðla...
04-19-2010 05:01 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 8

Alıntı:http://img517.imageshack.us/img517/220/47574441.gif

davison+kompozit yorumu yapmayalı çok oldu.hamlanıcam bu gidişle.örnek ilgi çekici.bu örneğe bakalım

ama gestapo derken ?
04-20-2010 01:21 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Alıntı:http://img517.imageshack.us/img517/220/47574441.gif

Kompozit yada davison haritaların yorumu natal harita yorumuna benzer ama burada söz konusu olan birey değil ilişkilerin kendisidir.ama kompozit ve davisonda burç yerleşimleriini natalda olduğu gibi ön planda tutmuyorum.gezegen-ev yerleşimleri açı durumları daha ön planda bence ; burç yerleşimleri daha geri planda tutulabilir.ki kompozit gerçek bir zaman haritası değil bir orta noktalar hesabıdır sonuçta.yani o şekilde bir zodyak yerleşimi reelde yok.yada şimdiye kadar incelemelerimden edindiğim izlenim bu.(davisonda belki biraz daha ön planda olabilir ama onda da en önemli mevzu burç yerleşimi değil bence)

Hem kompozit hem de davison haritasını oldukça dinamik olduğunu düşünüyorum.oğlak sebebiyle olmasa bile gastepo dediğin şey yinede geçerli olabilir.çünkü haritada ben burdayım diyen bir saturn konumu var.aslında çift haritalarında saturn dokunuşu arzulanan birşeydir.çünkü bağlılık ve birlikte olma durumu yaratır.hatta arasıra istemesen bile birlikte olma ve bağları koparmada zorlanma da yaratır.

çiftin haritasını incelerken kompozit ağırlıklı gitsemde araya ilginç birşey görürsem davisonı da sıkıştıracağım.

saturn vurgusu olan bir çiftin kader tarafından sınanması daha beklenilir bir durum olabilir.saturn sınayıcı ve test edici olduğuna ve incelediğimiz bir çiftin haritasıysa sınanacaklar bu bay+bayandır.

saturn venüs ve merkürle birleşmiş.şimdi araya limon sıkmasaydı venüs+merkür 11. evde çiftin iletişiminin entellektüel-sosyal anlamda ilişkilerinde önemli ve etkili olduğunu , fikirleri paylaşmaktan ve konuşmaktan zevk aldıklarını gösterecekti.Ki ilişkiye arkadaşlık sosu da katacaktı.Ama araya saturn girince ne oldu ?Hepsi gitti mi bunların?Bence hayır.
Artık işin içine ciddiyet , temkinlilik ve gerçekçilik geldi.Çiftin zevk ve keyif alma düşünceleri bir noktada birleşmeye devam edecek.ama saturn planlarınızı yapmadan önce beni de hesabı katın diyecek.Bu kadersel şekilde çiftin karşısına çıkabileceği gibi taraflardan biride bunu yapan olabilir(bilerek yada şartlar gereği).

Atıyorum taraflardan birisi arkadaşlarının giriştiği bir ortak işe girmek ister(ki ideallerinden birisidir) ama diğer taraf öncelikle ev kredilerini ödemeleri gerektiğini hatırlatabilir.(yada çift bunu ister ama saturn kendisi hatırlatır , hatırlamamakta ısrar ederlerse de sonun da dersini iyice öğretir)

11. ev hederlerle ,amaçlarla ,arkadaş gruplarıyla alakalıdır.Ki görüldüğü üzere çiftin haritasında kompozitte 11. ev oldukça kalabalık.Merkür+Venüs+Saturn birleşimi ve ayrıca ev çizgisine yakın yerleşmiş bir güneş var(güneş oğlakta ve 11. evide oğlak kestiği için 11. evde gibi düşünüyorum güneşi)Yaşamın bu alanı hem hassas hem aktif olacak.Çift için bulundukları sosyal gruplar , arkadaşları , amaçları ilişkilerinde önemli rol oynayacak.Bu beslemeleri gereken bir durum çünkü ilişkinin zevk kaynağı(venüs) da yaşam kaynağıda(güneş) buraya yerleşmiş.Eğer birlikte 11. alan konularına eğinilmezse birşekilde bahsettiğimiz zevk+yaşam+canlılık elementleri ilişkide eksik kalacaktır.İlişkide belki arkadaşlık , amaçların paylaşımı ve bunun için birbirine destek olma durumu vardır.Yoksa bile arasıra bu denenirse olumlu sonuçlar alınacaktır.

11. ev amaçlar ve hedefler ile ilgilidir demiştik.Şöyle birşey var.Evet belki bu durum çiftin ortaklaşa birşeyi olabilir. Ama burada tek taraflı bir durumda olabilir.Venüs+Merkür amaçları ve hedefleri için projeler geliştirir(ilişkinin bir tarafı) ama kulağının dibinde karamsar , tenkit edici ve sert gerçekçiliğiyle saturn birşeyler fısıldayabilir.Hatta belki işi güç savaşına(belki kıskançlık) dönüştürür(güneş kare pluto).

Not1 : Venüs + Merkür +Saturnden bayağıca bahsetmemin diğer nedeni davison haritasında da Saturn = Venüs - Merkür orta noktasında bulunuyor.Kompozitte orta noktalara bakmıyorum(sonuçta kendiside orta noktalar haritası) ama davison gerçek zaman ve koordinatlara dayandığı için orta noktalara göz atmaya çalışıyorum.kompozitteki birleşmenin davisonda orta nokta olarak karşımıza çıkması ilginç geldi.

Ayrıca şunu da söylemeliyim şüphe de ilişkinin bir parçası olabilir.Şüphe derken illaki bir tarafın hata yapmasına bağlı olan şüpheden bahsetmiyorum.Bu daha çok huzursuzluk , güvensizlik(tekrar belirteyim illaki bir deneyime bağlı olması gerekmez) kendini , ilişkiyi güvende hissetmeme , elinden kayıp gidebileceği korkusuda olabilir.(Ay koçu oğlaktaki venüs+merkür+saturn birleşimine kare açılarla bakıyor) Saturn karamsarlığı ve soğukluğu ilişkiye yansıyabilir.

Hımm kaynaklar , ortak kaynaklar , para , maddi mevzular çift için sık sık öne çıkan ve huzursuzluğa sebep olan bir şey olabilir.Amaçlar için harcanan paralar ya da genel olarak maddi konular(kayıplar , aşırı harcamalar) ilişkide ciddi sorunlar çıkarabilir.Şunu da belirteyim illaki bu kayıplar kasıtlı yapılmayabilir.Tarafların ikisi birden ya da tek taraflı olarak tabiri caizse paranın buhar olup uçtu durumu ilişki de gerginlik yaratabilir.Ay ben niye napolyon gibi para , para,para deyip duruyorum.Aslında mevzu 2. ve 8. ev aksı .Belirttiğim şeyleri davisonda da kontrol edip söylüyorum.Ay kompozitte 2. eve , davisonda 8. eve yerleşmiş .ikisine de Saturn kareler eşlik ediyor.Özellikle maddi konulardaki şeyler güven ve huzur ortamının bozulmasına ilişkinin soğumasına sebep olabilir.Gelen paylaşılan çok şey olabilir ama kayıplara da dikkat edilmeli.

Not 2: Diğer dikkatimi çeken mevzu hem davison da hem kompozitte 2. ev yöneticisi 12. eve yerleşmiş.illaki farkında veya kasıtlı kayıplar olmayabilir derken birazda bunu kastediyorum.ama tabi gizli olarak taraflardan birinin birşeyler yapmasıda olabilir.

Biraz daha ekleyeceğim şey var.Umarım fazla dağınık bir yorum olmadı.Biraz daldan dala atladım çünkü.
04-26-2010 07:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

Jomaja bizim birlikteliğimiz başlama tarihi olan zamandada...Satrün çok hakim yine ..

1 EVDE SATRÜN venüs kavuşumu...

venüs -jüpiter 120si mevcut yani ilişkide...

Ben inkar etme çabasında olsamda hatta kendimde bile satrün yelleri var..

Zaten partnerimdede satrün 1 evde...

Söylediğine yakın kararlar hep konuşurlur..

Sonuçta ikimizde balık olduğumuz için para konusunda birbirimizi dizginlemeye çalışıyoruz..

Bir şeyin hakkında tasarufta bulunurken aynı pencereden bakıyoruz..

Beni korkudan şey orta nokta olarak bakıldığında hiç iyi açı oluşmamış. olması ..

Ama okuduklarımdan sonra farklı bir değerlendirme yapıldığını gördüm..

Bu konuda hiç bilgim yok!

O yüzden sana yardım edemiyorum ...

Anlamaya çalışarak okuyorum...

Sevgiler...
04-26-2010 08:48 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Bu kadar ara verilirse bir haritanın yorumuna ne yapacağını da unutursun.Unuttum ya... birşeyler daha ekleyeceğim demişim ama acaba niye demişim.

Alıntı:Ben inkar etme çabasında olsamda hatta kendimde bile satrün yelleri var..

sen kendindeki saturn yellerinden bahsederken tam olarak neyi kastediyorsun bilemiyorum.kişiliğin mi?açıkçası haritaya bakarak karakter analizi konusu hep zayıf olduğum bir mevzu olmuştur.onun için birşey dememem daha hayırlı olur.:D

ama genel olarak hayatında bence saturn yelden çok daha fazlasını yapıyor.Tabi her gezegen herkes için önemlidir.ki saturn varlığını nerede olursa olsun hissettiren bir gezegendir.Ama sen de ayrıca önemli bir rol oynayabilir.Bence haritasında bolca oğlak ve kova yerleşimi bulunan kişiler(ki sen de bunlardan oluyorsun) her zaman saturn nerde , ne alemde diye göz atmalıdır.Çünkü doğal olarak saturn bu yerleşimlerin dispozitörü olacak.Oğlak-Kova gezegenler çok iyi , çok kötü yerleşmiş olsa bile dispozitör saturn işin boyutun çokça değiştirebilir.Yani saturnunu kolla.Hım bu arada saturn - mars arasında reception var.Eğer mars 12. evde yerleşmemiş olsaydı bu yerleşimi daha çok sevebilirdim.Ve bu arada şunu da söyleyeyim.Partnerinin haritasını ilk açtığımda nasıl desem , arasıra bazı haritalara ilk baktığımda \" diye düşünürüm , partnerinin haritası da onlardan biri.İçimden bir ses ilginç bir yaşamı olduğunu söylüyor.Bubi tuzakları bol bol var.Ve bence de partnerin saturnu oldukça etkili bir konumda.Neyse mevzuya dönelim.

Alıntı:Beni korkudan şey orta nokta olarak bakıldığında hiç iyi açı oluşmamış. olması ..

Bence hiç açı olmamasından daha yeğlenir bir durum .Tabi kare açıların kasacağını kabul etmek lazım.Ama olsun bence ilişkiye dinamizm gelir.Zaten uyumlu sinastri açıların var.Ki rahat açılarla dolu sinastri - kompozit ve davison da iyi bir ilişkinin garantisi değil.Yani kompozitteki karelerden korkmak değilde kaynağını bilmek işini kolaylaştırır.Ki kompozit daha çok potansiyeller haritası gibidir(davison belki biraz daha olaysal olabilir)

Ya hemen aklıma gelmişken araya sokuşturayım eş(daha doğrusu ortaklıklar diyelim ama tabi 7. ev olunca insanın aklına ilk önce partnerler geliyor) sebebiyle yabancı ülkelerle ilgili bir durumun oldu mu?

Davison-kompozitte(ama daha çok davisonda) transitlerin çiftleri ne ölçüde etkilediğini kestirmeye çalışmışımdır hep.Açıkçası çok fazla uygulama yapmadığım için çok kesin konuşamasam da bu haritalarında transitlerden nasibini aldığını düşünüyorum.Tabi siz çift olarak geçen bikaç seneyi saturnu 7. evinizde deneyimlediğiniz için antremanlı olmalısınız.Partnerinin 1-7 aksındaki o zıtlıkların üstüne değdiğinde hayatında ciddi şeyler yaptığını düşünüyorum.Saturn şu aralar geri hareketle başakta ilerlese bile tekrar teraziye girecek ve ilerleyecek.Ve bu özellikle bazı dereceler hassas olacak.9 derece ve 17-20 derece aralığı..(-/+1 , 2 derece)Ki bu dereceler sizinde zaten transit altında olduğunuz dönemler.bu sebeple kesin olarak sadece davison/kompozite bağlanamaz.Sonuçta bu tarz ilişkilerde partner bir etki yaşadığında diğer tarafında bunu hissetmesi çok normal.Yani genel olarak ilişki etkilenecek.

Hımm .O kadar düşündüm.Ne ekleyecektim diye ama tık yok.Bu kadardı heralde .Sanki yazdıklarım kafanı karıştırıyormuşum gibi bir his doğdu içime Balim.Elimden geldiğince açık bir dil kullanmaya çalışıyorum.Ama çokta emin değilim.Umarım yardımcı olmuştur.

Bu arada eski nickin daha güzeldi yaw.Neyse bu da hayırlı olsun.
05-02-2010 02:05 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

ben de bir gün klasikçi olucam jomaja :D

satürnlüğümden herhalde.

sana bir soru sorabilir miyim ?

sinastri ve ilişkilerde , 180 derecenin çekim etkisi , karede de var mıdır ?
yani sen , kareyi mi ? 180 dereceyi mi ? tercih edersin.(lafa bak ya :D )
hangisinin sonuçları daha pozitiftir.
05-02-2010 02:10 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Bu arada biz genel olarak kadın-erkek ilişkileri üzerinde dursakta kompozitte davison bunula sınırlı değildir.İsteyen arkadaşıyla , patronuyla vb. kişilerle de bu haritalara bakabilir.

sanırım herkes harita incelerken belirli bir düzenle ilerlemektedir.ilişki analizi yaparken natal harita(kişilerin ilişkilerdeki , beklenti ihtiyaçları vb) , sinastri (haritalar arası etkileşim) , orta nokta (hassa noktalara dokunma var mı) , davison-kompozit(ilişkinin dinamikleri) sıralamasıyla gidiyorum.

Bence biryerde gördüğününüz olumsuz birşey çokta canınızı sıkmasın.Çünkü bu çok elemanlı birşey.Atıyorum sinastride gergin bir açının stresini , davison-kompozitteki başka bir yerleşim rahatlatabilir.
05-02-2010 02:20 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
JoMaJa Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rica ederim balim.Gerçekten uzun sürdü cevap , kusuruma bakma utandým

Alıntı:ben de bir gün klasikçi olucam jomaja :D

satürnlüğümden herhalde.

sana bir soru sorabilir miyim ?

sinastri ve ilişkilerde , 180 derecenin çekim etkisi , karede de var mıdır ?
yani sen , kareyi mi ? 180 dereceyi mi ? tercih edersin.(lafa bak ya :D )
hangisinin sonuçları daha pozitiftir.

adım klasikçiye çıktı yahu.

aslında ilişki analizinde modern yolları tercih ediyorum.dil çýkarma(acaba eskiden hangi metodlarla bakıyorlarmış)

soruna gelirsek.Malum 180 derece - zıtların çekimi- yaklaşımıyla çekim yaratan bir etki olarak görülmüştür.Hatta neredeyse olumlu açılar kadar seviliyor.gülücük
ama şahsi fikrim eğer çekimden bahsediyorsak kareninde bu işi yapacağıdır.

klasiklerden laf açılmışken galiba göklerin bilgeliğinde okumuştum.açıların doğaları ile gezegenlerin doğalarını eşleştirmişlerdi.
sextil(venüs) - üçgen(jüpiter) - kare(mars) - zıtaçı(saturn) doğası ile benzeştiriliyordu.

şimdi tabi bu iki açıda zorlayıcı açı olarak ele alınır ama peki fark nedir?

zıt ve kare açıda kendi niteliğindeki burçlara yapılan görünümler söz konusudur.Yani sabit burçtan başka bir sabit burca , yada değişken burçtan başka bir değişken burca yapılan açı söz konusudur.

ama zıt açıda kendi cinsindeki bir yerleşime(dişiden dişiye yada erilden erile) açı yapılır.Örneğin boğa zıt açı akrep (ikiside dişi burç) yada koç zıt açı terazi(ikiside eril burç)

ama karede cinsiyetler farklı olur.aslan kare akrep(eril -dişi).Bundan dolayıda sanırım kareler daha uğraştırıcı-bela ve zahmetli gibi :D Yani olaylar gelişebilir(kare - mars doğası) etkisi daha yoğun.

zıt açıda biraz dolunay doğası vardır.Şu anlamda : malum dolunay ay-güneş zıt açısından oluşur.İçinde gerginlik , bitişler , dönüşümler barındırır.Ki zıt açılarda da o vardır.Gerginliğin için de alıp başka bir forma dönüştürme , kopuş , uzaklık (tam karşıda) , bitiş(dolayısıyla başlangıç) etkisi daha yoğundur.Tahteravallinin iki ucu.Saturnun eğitici tarafı << Bu güne kadar sen buydun ama tam karşındaki(zıt açı) işte bu.Ya dengeyi bulur onunla yaşamayı öğrenirsin ya da gidersin.>>Bütün cazibesine karşı aslında kolaylıkla mıknatıstan , taş bir duvara dönüşebilecek bir konum.

kare açılarda ise uğraştırma vardır.Belkide zıt açıdan daha fazla.Zıt açıdaki gibi koparıp atma olmayabilir yada uzaklık/engel.Daha bir uğraş dur durumu var : olaylar , ekşın ve evet çekim de.venüs-mars birleşmeleri,zıt açıları çekim gücü yüksek bulunur.ki şahsi fikrim venüs-mars kare kesinlikle onlardan geri kalmaz hatta tahrip gücü daha yüksektir.çünkü benzini daha fazladır(mars-kare doğası).Çekimde artar ama atıyorum kıskançlıkta artar.

hanigisini tercih ederim.yani özellikle tercih ettiğim bir durum yok dil çýkarma .ikisinin de riskleri ortada :D. Gönül isterki sextilllerle , üçgenlerle işimizi güzellikle halledelim.Ama güzellikle olmuyorsa zorla karamsar ; mühim olan sonuca ulaşmak.hani üçgen-sextilde tercih yapmak daha kolay ama zıt açı-kare açıda öyle değil pek.Ama pozitif sonuç olarak düşünülürse eğer dersini iyi alır ve dengeyi bulursan zıt açıda o zaman yin-yang(bu ne demek tam bilmiyorum ama aklıma bu geldi ilk) olabilir.ve bu başka bir açıyla sağlanabilecek birşey değildir.yani dengede huzur - pozitiflik-tamamlanma bulunabilir.Ama işte yapılabilirse.Karede ise süregelen bir stres ve enerji vardır.Ve bence buda ilişkiye dinamizm ,motivasyon ve kimya katabilecek birşeydir.(tabi çok olumsuz ev-gezgen yerleşimlerinden bahsetmiyorum)

bence böyle yani.umarım bu kadar şey içinde sorunun cevabı vardır. gülücük
05-02-2010 06:31 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

teşekkür ederim jomaja verygood
açıkçası klasik astrolojiye ilgi duyuyorum.hoşuma gidiyor.mesela ,
kollektifleri yönetiic almayarak işe başladım :Dama gerisi gelmedi.tekniği biraz zor.
yavaş yavaş...

sorumun yanıtını aldım sağol.
bence de ilişkilere modern bakmalı , eski kafa ever gitsin devirleri geçti artık . D:D:(çok yüzeysel bir yorum oldu gülücük )
05-02-2010 06:42 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kompozit Venüs & Mars Mavisahram 5 24,862 01-08-2017 11:25 PM
Son Mesaj: Libra
  Kompozit Güneş & Kompozit Ay astrosohbet 61 122,441 11-11-2016 04:04 PM
Son Mesaj: astrosohbet
  HARİTA YÜKLEME özge 0 4,019 07-18-2014 12:01 PM
Son Mesaj: özge
  Davison/Kompozit Haritalarının Natal ile Benzeşimleri JoMaJa 18 36,810 02-17-2013 08:38 AM
Son Mesaj: Venüs
  Composite Harita Transitleri pinknilden 14 25,163 12-16-2011 06:32 AM
Son Mesaj: Mavisahram
  Kompozit ve Sinastri Haritalarında Uranüs yezda 0 9,247 03-01-2008 10:17 PM
Son Mesaj: yezda

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir