Değerlendir:
  • 31 Oy - 2.55 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kanunî Sultan Süleyman..
Yazar Mesaj
Dinoo Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 5

RE: Kanunî Sultan Süleyman..
Ali Kemal Meram'ın
Padişah analarını

bi okuyuver

http://solarlunarx.blogspot.com/

Haritam

Kusurlarımız ile Mükemmeliz.!
01-11-2011 11:05 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Daily Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Rep Puanı: 3

(01-11-2011 11:05 AM)Dinoo Yazılan:  Ali Kemal Meram'ın
Padişah analarını

bi okuyuver

ÖNCE, herbiri diğerinden daha zarif ve daha derin ifadelerle dolu olan şu cümleleri okuyalım:

‘‘...Binlerce Frenk dölü oğlandan her biri, devletin, ülkenin ve toplumun üzerinde hüküm yürüten en yüksek makamlara getiriliyordu...''

‘‘...Kanıbozuklar, soysuzlar aşocağı ürünü Yeniçeriler, ellerine geçirdikleri kendileri gibi devşirme devlet erkánına kuduz köpekler gibi saldırarak hemen orada binbir işkence ile, kol ve bacaklarını, kafalarını kopara kopara parçalayıp öldürdüler...''Bu güzel sözleri, Ali Kemal Meram'ın, ‘‘Padişah Anaları ve 600 Yıl Bizi Yöneten Devşirmeler'' isimli kitabından naklettim. Bu kitaba bakarsanız, padişah analarının hemen hepsi birer fahişe ve Osmanlı Devleti'nde idarecilik yapmış kim varsa, ‘‘Frenk dölü''...

Meram'ın kitabıyla ilgili olarak son zamanlarda yüzlerce okuyucudan e-mail aldım. Hemen hepsinde aynı şey soruluyordu: Kitapta yazılı olanların doğru olup olmadığı...

Kitabın yazarı artık hayatta olmadığı için teferruata girmeyecek ve şu kadarını söylemekle yetineceğim:

İlk baskısı 70'li yıllarda çıkan ama satmayan, bundan birkaç sene önce yeniden basılıp ‘‘çok satanlar'' listesine giren bu kitapta yazılıp söylenen ne varsa yalan, yanlış ve kasıtlıdır. Yazar bırakın tarihi, en azından saray teşkilátını, ‘‘kadınefendi'', ‘‘sultan'', ‘‘hanımsultan'' ve ‘‘cariye'' kavramlarını bilmemesi ve ‘‘devşirme'' müessesesinin ne demek olduğundan bile habersiz bulunmasına rağmen kolay yolu seçmiş ve kitabını geçmişi her yönüyle karalama temeli üzerine inşa etmiştir.
Ve, aldığım e-maillerde en çok sorulan sorunun cevabı:

Ali Kemal Meram'ın Hümá Hatun'un oğlu olan Fatih'in annesi zannettiği Rum veya Sırp hanım, hükümdarın annesi değil, babası İkinci Murad'ın kadınlarındandır ve yazar, padişahların babalarının bütün hanımlarından nezaketen ‘‘valide'' yahut ‘‘anne'' diye bahsetmelerindeki inceliği bile anlamamıştır.

Bu kitabı okuyacaksanız bunları bilerek okuyun ama eğer okuduysanız, içerisinde yazılanlara inanmayın!

Murat Bardakçı 25 ağustos 2002 tarihli yazısından alıntıdır..

Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık ''sevda'' da boğulur...
Cemal Süreya...

Sadece susayanlar suyu aramaz. Su da susuzları arar durur.
RUMİ

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?clang...y=13&go=Go
01-11-2011 11:44 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Daily Çevrimdışı
Jupiter Vip
Jupiter Vip
lt=

Programda “Padişah Anaları” adlı kitapta yazılanların sorulması üzerine ise, Ortaylı bu konuyla ilgili olarak ortaya atılan tezlerin bilimsellikten uzak olduğunu da ifade etti. Ortaylı, şunları söyledi: “Bu kitap garip bir milliyetçilik yapıyor, Osmanlı-Türk ayırımı yapıyor. Osmanlıya geçen devşirmeler, Türkleşme sürecinden geçmişlerdir. Ali Kemal Meram’ın kim olduğunu tespit edemedim. Dış kaynaklı olduğu şüphesi var. Yazdıkları palavradır. Arşivlere dayanmaz. Tüm padişah anaları yabancı değildi. Kanuni’ye kadar Türklük vardır. Yazdıkları hiçbir şey ifade etmez. Kültürel asimilasyon önemlidir. Osmanlılar, çok erkenden dış evlilikleri bırakmıştır. Ali Kemal Meram’ın yazdıkları, okunması kolay kağıt yığınıdır. Kendisi meçhul birisidir. Başka eseri yoktur. Kimdir bu?.. Eserin yabancı menşeli olduğu söyleniyor. Tetkikten uzaktır. Tam palavraya açıktır.” Prof. Ortaylı, “Fatih Sultan Mehmet’in Hıristiyan olduğu iddiaları da vardır” diyerek, bunu kesin bir dille yalanladı. Ortaylı, “Bu kesinlikle doğru değildir. Fatih, kesinlikle Müslüman’dı. İstanbul’un fethinde de Ulubatlı Hasan figürü vardır” dedi.

5. 6. 2006 Ceviz kabuğu programında soruları yanıtlayan prof. İlber Ortaylı'nın sözlerinden alıntıdır.

Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık ''sevda'' da boğulur...
Cemal Süreya...

Sadece susayanlar suyu aramaz. Su da susuzları arar durur.
RUMİ

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?clang...y=13&go=Go
01-11-2011 11:56 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

" hür adam "diye anılan ,bir müptezelin filmini çekiyorlar.burada aklınca atatürke ayar veriyormuş.bu garip tarikat efsanesine kimsenin gıkı çıkmıyor.
hani çok tarih sevdalısıyız , gerçekler için ölüyoruz ya.
arşivleri açınca bir bakıyoruz , bizim hür adam yalakanın önde gideniymiş.filmde neredeyse paşaya iki tokat atacak adam , belgede yağdanlığa dönmüş.

kimsenin gıkı çıkmadı.
çünkü artık yeni osmanlıcılık yayılmaya başlanıyor.bu ideolojiyle ilgili bir çok açıklama yaptım.bir daha özet geçeyim ; tc dinler ve kültürler savaşına çekilmek isteniyor.bu savaşta önemli bir taraf olması isteniyor.son dönemde araplarla ve israille ilişkilere bakan bu durumu anlar.tıpkı eski osmanlı gibi arapların hamisi olacağız vs. deniyor.

filmlerde de ister sevişme olur , ister gay , isterse ot çekilir. . siz oturup spartaküsü izlediniz mi ? atı alan üsküdarı geçmiş.biraz açık fikirli olun allahsen.
bütün diziler ekmek teknesi gibi olacak diye bir kural yok.veya her dizi inkılap tarihini , osmanlı tarihini işleyemez.

-osmanlıda kardeş katli vardı
-osmanlıda içki ve keyif verici maddeler vardı
-osmanlıda devşirmelik vardı(islama göre ehli kitabın dinini cebir uyguluyarak değiştirtemezsin.diğerlerinin islama aykırlığı hakkında uzun uzun açıklama yapmaya gerek yok )
-osmanlıda padişahlar , yönetim için gerekli ama dine aykırı şeyleri fetvalarla aklayabiliyordu
-ve eşçinsel padişahların sayısının da çok olduğu söyleniyor.
şimdi ne yapalım nefret mi edelim osmanlıdan hayır.onları eren-evliya -büyük islam hizmetkarı halife olarak görürseniz hayal kırıklığı olur.
ama iyisiyle kötüsüyle kabul edip , köklerimiz olduğunun kabul edersek hiç rahatsızlık olmaz.

nerden nereye geldik. gülücük
01-11-2011 12:18 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Bence herkes kendi hayat felsefesi ve aklına uygun kaynaklardan besleniyor. Karşıt görüşleri içeren, yazı, yazar ya da kişileri incelemeden yapılan her yorum taraflı olacaktır.. Doğruluğu da tartışılır.
Şimdi sana göre yalaka olan adam, o cemaatteki herkese göre özeldir. Deist ya da ateist olanlar dini kişi ve kuruluşları nefretle yalanlar açık arar.. Bence iki tarafı da anlamadan yobazca tepkiler verirsek eksik akılla yaşamaya devam edeceğiz.

Ayrıca senin kutsal ya da özel gördüğün bir lider için müptezel ya da benzeri yakıştırmalar ne kadar rahatsız ederse seni, başkalarının değer verdiği liderler için yaptığın tanımlamalar da başkalarını rahatsız eder.
Kim müptezel, kim ayyaş, kim ibne, kim doğru? En doğrusu yaratan bilir. Sen istersen kozmik bilinç diyebilirsingülücük
01-11-2011 02:31 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
misnur Çevrimdışı
Siron Vip
Siron Vip
lt=

Rep Puanı: 1

müptezel Ar. mubte£el
sf. esk. 1. Saygınlığını yitirmiş. 2. Çokluğundan dolayı değerini yitiren, değersiz.
Güncel Türkçe Sözlük
http://tdkterim.gov.tr/bts/

Bediüzzaman ve bu sıfatlar...
aeon , eşleştirme yeteneğine!!! hayran kaldığımı belirtmeliyim,diyecek bir kelime bulamıyorum alkis

Umma ki; küsmeyesin gülücük

http://img706.imageshack.us/i/astrow2at0...25311.gif/
01-11-2011 02:49 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
aeon
Kayıtsız

Alıntı:Şimdi sana göre yalaka olan adam, o cemaatteki herkese göre özeldir

tartışmalar da da yeni moda oldu ;sana göre- bana göre , doğru bilgi nerede ... :D

sözü geçen kişinin ingiliz ajanı olması bir yana , kürt-islam savunuculuğu bellidir.artık bu aşamadan sonra , olayın kişilere göre olan kısmı kalmaz.gülücük

ülkesini seven bir kişinin bu adama olan tavrının belli olması gerekir diye düşünüyorum.

bu adamın , şeyh saidle olan bağı biliniyor.

s.n ile ilgili başka bir ileti yazıp tartışma çıkartmak niyetinde değilim.benim onun hakkında fikirlerim bellidir ve değişecek gibi değil.muhtemelen takipçilerininde .
ayrıca benim üstün takiye yöntemlerimden bihaber olmam da , tartışmadaki güç dengelerini olmusuz etkilyor :D

alimliği de beni hiç ilgilendirmeyor.islam dünyasında alimden geçilmiyor zaten.elini attığın yerden erenler evliyalar alimler fışkırıyor :D
01-11-2011 07:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(01-11-2011 07:30 PM)aeon Yazılan:  
Alıntı:Şimdi sana göre yalaka olan adam, o cemaatteki herkese göre özeldir

tartışmalar da da yeni moda oldu ;sana göre- bana göre , doğru bilgi nerede ... :D

sözü geçen kişinin ingiliz ajanı olması bir yana , kürt-islam savunuculuğu bellidir.artık bu aşamadan sonra , olayın kişilere göre olan kısmı kalmaz.gülücük

ülkesini seven bir kişinin bu adama olan tavrının belli olması gerekir diye düşünüyorum.

bu adamın , şeyh saidle olan bağı biliniyor.

s.n ile ilgili başka bir ileti yazıp tartışma çıkartmak niyetinde değilim.benim onun hakkında fikirlerim bellidir ve değişecek gibi değil.muhtemelen takipçilerininde .
ayrıca benim üstün takiye yöntemlerimden bihaber olmam da , tartışmadaki güç dengelerini olmusuz etkilyor :D

alimliği de beni hiç ilgilendirmeyor.islam dünyasında alimden geçilmiyor zaten.elini attığın yerden erenler evliyalar alimler fışkırıyor :D

Seni dini liderleri yargılamaktan men etmek gerekiyor. Çünkü sen hepsine karşı gardını almışsın. Hepsine verdiğin tepki sert. Hiç mi doğru yok bu alimlerin içinde? Bu konulara objektif bakamayacağın aşikar.
Sen şeyh saidle karıştırıyorsun sanırım. İngiliz ajanı olan oydu. Kürt Türk diye insan ayırımı yapmayan biri benim okuduğum kaynaklarda da. İslam savunuculuğu yapmasından gayet memnunum. Dini hurafeler ayıklanabilirdi Cumhuriyet döneminde. Bir reform gerekliydi aşikar. Ama sen çıkıp toplumun dini ahlaki değerlerinin tümünü bi devrimle kaldırır, uygulayanlara ceza uygularsan, karşılığında imanını dinini korumak isteyen insanlarla karşılaşırsın. Kalemi, dili ya da gücü neye yetiyorsa.
Sabit t-kare ile fikrini değiştirmen biraz zor zaten. Ama her düşündüğün fikrin doğru olmama ihtimalini aklından çıkarma. Ben çıkarmıyorumgülücük Derviş ol inşallah..
01-11-2011 07:39 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Kanuni'nin Astrolojik Portresi
Necdet Sakaoğlu’nun Bu Mülkün Sultanları kitabı ve diğer bazı kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman 6 Kasım 1494 tarihinde Trabzon’da doğdu. Doğum saatini henüz tam olarak bilememekle birlikte, bazı kaynaklarda 20:30 olduğunu görüyoruz. Verilen bu saate göre Yengeç burcu yükselmekte. Ben de söz konusu tarihten hareket ederek hayatındaki bazı olayları incelediğimde tutarlı sonuçlarla karşılaştım.

Herşeyden önce, Muhteşem Süleyman’ın haritasında onun tutkulu, yoğun tepkileri olabilen, gücü elinde bulundurmak isteyen yönlerini yaratıcılık evinde yer alan Akrep burcunda görebiliyoruz. Bu ev (5. Ev) astrolojide aynı zamanda çocukları da temsil eder. Kanuni’nin kendi çocuklarını öldürtmüş olması da aynı zamanda bu evdeki Akrep burcu ile birlikte daha rahat anlaşılabilir. Aynı evde yer alan Pluton söz konusu temayı güçlendirmekte. Aynı zamanda 8. Evde (krizleri, ölümü ve endişeleri açıklayan ev) Kova burcunda Ay’ı görmekteyiz. Ay, yükselen Yengeç burcunun yöneticisi olarak, ailevi konulara, kadınlarla ilişkilere fırtınalı ve huzursuz bir atmosfer de getirmekte. Kova sabit burç olduğu için, Kanuni’nin tek bir eşe, Hürrem Sultan’a yönelmesi şaşırtıcı değil.

Kanuni’nin astrolojik haritasının tam tepesinde liderliği, savaşkanlığı ve mücadeleyi anlatan Koç burcu yer alıyor. Bu onun askeri yönünü de vurgulamakta. Koç burcunda aynı zamanda kısmeti de gösteren şans noktası da yer almakta. Haritasında yücelim noktası Başak burcundaki savaş gezegeni Mars’la birleşmekte. Çok ilginç, aynı harita vefat ettiği Zigetvar’a göre çıkarıldığında, bu kez tepe noktasının Balık burcuna kayarak Satürn’le birleştiğini görmekteyiz. Kuşkusuz Satürn engelleri ve kısıtlamaları açıklamakta. Haritasında Terazi burcunda yer alan Venüs ve Jüpiter O’nun hem sanata yakınlığını ve sanatçı yönlerini de göstermekte. Benzer biçimde, ruh noktası yine Terazi burcundaki Jüpiter’le birleşiyor. Bu gözle bakıldığında, Terazi burcunun adalet ve kanunlarla yakın ilişkisi göz önüne alındığında O’nun hukuk sistemini reforme etme yönünde hareket ettiğini farkedebiliriz. Bu astrolojik harita bir yandan savaşkan temalar ve liderlik, (Akrep ve Koç) öte yandan da, diplomasi, denge arayışı ve güzelliklere düşkünlüğü (Terazi’de Jüpiter ve Venüs) açıkça ortaya koymakta. Kanuni gece saatlerinde doğduğu için, savaş gezegeni Mars Başak burcunda çok daha belirgin hale gelmekte. Detaylara ve organizasyona dikkat eden Mars’ın O’na bu yönde analizci ve özenli bir karakter getirdiği de görülmekte.

Kanuni’nin haritasında evlilik evinde, Oğlak burcunda Neptün’ü görmekteyiz. Kuşkusuz bu pozisyon yakından Hürrem Sultan’la ilişkili. Zira Neptün bizim idealize ettiğimiz, adeta büyülendiğimiz, kör olduğumuz alanları açıklar. İlişkiler ve evliliği gösteren 7. evinde, özellikle Oğlak gibi devlete ilişkilendiren alanda yer alan Neptün, hem O’nun Hürrem’le olan evliliğini hem de bu alanda yaşadığı karmaşaları, etki altında kalmasını ve doğrudan Hürrem’in de karakterini açıklamakta. Diğer yandan Kova burcundaki Ay da (Ay: kadınlar) onun zeki ve akılcı kadınlara önem verdiğini açıklamakta. Haritanın 7. evini/Oğlak Hürrem olarak ele aldığımızda, Hürrem’in hırslı, etkileyici ve kendi çevresinde stratejik davranabilen (5. ev Akrep, 7. eve göre 11. evde kalıyor) birisi olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

R. Hakan Kırkoğlu
02-08-2011 02:20 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
sankigibibiraz Çevrimdışı
VIP Üye
VIP Üyeler
lt=

[Resim: 10777.jpg]

Kanuni'nin Osmanlı müneccimleri tarafından çıkarılan yıldız haritası

Londra'daki Christie’s müzayede evinden...
10-06-2011 07:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir