Değerlendir:
  • 34 Oy - 3.18 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

72 Derecelik Açı ( Quintil )
Yazar Mesaj
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

72 Derecelik Açı ( Quintil )
insan inzivadayken bile , ilginç şeyler öğrenebiliyormuş özellikle bir süre önce baskın düşüncesi neyse o konularla ilgili..

dün gece ki tespitimi , burada bir konu başlığı açarak paylaşmak istedim. şu yakın zamanda detaylı incelemeler yapamasamda , ileride üzerine düşeceğim konulardan biri olacak bu.

elimdeki kaynak kitaplardan birinde ünlü astrolog Robert Hand'in sayılarla-açılar arasındaki bağlantıyı ifade ettiği minik bir yazısı dikkatimi çekti.

1 = bütünleştirmek
2 = kutuplaşma , karşıtlık
3 = uyum , ahenk , balans , denge
4 = gerilim 2x2=4
5 = güçlülük , dayanıklılık , yaratma ve yıkma potansiyeli !
6 = uyum , denge 2x3=6
7 = derinlik , içsellik , parapsikolojik etkileşim.
8 = polarite ve karşı koyma
9 = tamamlanış , bitirme , döngünün sonu.

----------------------------

şimdi bu rakamların bizim bildiğimiz açılarla ilgisi ne göstereyim ;

360 / 1 = 360 ( yani kavuşum açısı yani BÜTÜNLEŞTİRME )

360 / 2 = 180 ( yani zıt açı yani KARŞITLIK )

360 / 3 = 120 ( yani trin açısı yani UYUM VE DENGE )

360 / 4 = 90 ( yani kare açı yani GERİLİM )

360 / 5 = 72

360 / 6 = 60 ( yani uyum )

360 / 7 = 51

360 / 8 = 45

360 / 9 = 40

------------------------------

matematikle problemi olmayan herkes görecektir ki , 360 derecelik gökyüzü dairesini 9 temel sayıya böldüğümüzde , AÇILARI elde ediyoruz..

şimdi dikkat ederseniz ; sayıların pekçoğunun temelinde 1 , 2 , 3 rakamları olduğunu görürsünüz..

çift sayılar 2'nin katıdır , pek çok tek sayıda (9 gibi) 3'ün katıdır..

2 = karşıtlık ise 4 ve 8 (yani kare açı ve 45'lik açı) 2'den doğma gerilimler olacaktır.

3 = uyum ise 6 ve 9 (yani 60'lık ve 40'lık açılar) 3'den doğma akıcı ve uyumlu açılar olacaktır..

----------------------------

şimdi dikkat...

5 ve 7 rakamlarına dikkatinizi çekerim.. bunlar asal sayılardır ve ne 2'ye ne de 3'e dayanmamaktadır..

2=gerilim ve 3=uyum ve denge ise ;

5 ile 7 gibi iki asal sayı ne olacaktır yada ne olmayacaktır ?

2 yada 3'e benzemeyecektir yani 2 ile 3'ten daha FARKLI bir enerjiyi ifade edeceklerdir..

yukarıdaki matematiksel tabloya dikkat edin lütfen.

1,2,3 şeklinde sayısal olarak yukarı çıktıkça , açıların değeri kavuşum,zıt,120,kare, şeklinde inmektedir..

astrolojinin temel açıları olarak kavuşum-180-120-90-60 kabul edilir..

kavuşumun rakamı 1 , 180'in rakamı 2 , 120'nin rakamı 3 , 90'ın rakamı 4 ve 60'ın rakamı 6'dır..

1-2-3-4-6 peki 5 nerede yada 5 niye temel açı değil ya da tabloya göre özellikle 4'ten sonraki rakamların açılarının GÜCÜ azaldığına göre açısal olarak 5 > 6 olması gerekmezmi ,,,

ayrıca Robert Hand'ın sayıların ifade ediliş tablosuna tekrar bakarsanız gerçektende 5 ile 7'yi farklı şekilde ifade etmiştir , 2 yada 3'ten bağımsızdırlar.

bu matematiksel ve birazcıkta kafa karıştırıcı gibi görünen değerlendirmeden sonra diyorum ki ;

kaynağı 5 rakamı olan 72 derecelik açının en az 60 derece kadar (hatta daha fazla) önemli olduğunu düşünmeye başladım..

aynı şekilde kaynağı 7 rakamı olan 51 derecelik açınında incelenmesi gerektiğini düşünüyorum ki gerekirse 51 derece içinde ayrıca konu başlığı açarız.

12-24-2008 07:29 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

RE: 72 Derecelik Açı ( Quintil )
orb olarak 2-3 dereceyi almanın uygun olacağını düşünüyorum. yani gezegenleriniz arasında 70-75 derecelerde açı varsa , quintil açı sözkonusu olacaktır.

yorumlarken o iki gezegen arasında özel bir şeyler aramak yanlış olmayacaktır bence.

Robert Hand'in ifade ettiği gibi ; güçlülük , dayanıklılık , yaratıcılık yada yıkma potansiyeli.

Not ; 72 derece ve katları astrolojide zaten bilinen açılardı ancak ikincil açılar olarak değerlendirilip pekte dikkat edilmiyordu.

ben kendi adıma müsait oldukça bu açıyı inceleyeceğim ama daha detaylı çalışmalar ilerleyen zamanlarda olacaktır inşallah.
merak edenlere incelemeler yapmasını öneririm.

12-24-2008 07:40 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Cvp: 72 Derecelik Açı ( Quintil )
Bill Gates Yıldız Haritası ;

[Resim: bgateslv7.png]

Bill Gates yaşamakta olan en zeki insanlardan biri olarak kabul ediliyor ve astrolojide zekayla bağlantılı potansiyellerine bir bakarmısınız..

Uranüs ile Merkür arasında 72 derecelik açı var + Merkür ile Pallas arasında 72 derecelik açı var + merkür ile uranüs arasında 72'nin katı olan 144 derecelik açı var.. yani zekayla bağlantılı 3 potansiyel (merkür-uranüs-pallas) arasında 72-72-144 derecelerden oluşan bir Quintil üçgen var..

12-24-2008 07:50 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Albert Einstein Yıldız Haritası ;

[Resim: einsteinnji3.png]

Einstein'in Uranüsüne dikkat..

merkür ile mars ile satürn ile ve pallas ile 144 derecelik (72'nin 2 katı) açılar yapıyor.. Uranüs gibi deha gezegeninin einstein gibi birinin haritasında bu kadar çok vurgulu yaptığı bir açıyı ikinci plana atmak yanlış olacaktır diye düşünüyorum.

aynı zamanda jüpiter ile neptün ve jüpiter ile şiron arasında da 72 derecelik açılar var..

12-24-2008 08:05 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Madonna Yıldız Haritası ;

[Resim: madonnaes6.png]

birazda farklı bir alanda sanat ve magazin dünyasının özel yeteneklerinden birine bakalım istedim ;

Madonna'nın Güneş-Neptün arasında 72 derece var + Venüs-Mars arasında 72 derecelik açı var ki hem sanat potansiyelini hem de cazibesini açıklamaya yetiyor diyebiliriz bu konumlar.

12-24-2008 08:25 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Cvp: RE: 72 Derecelik Açı ( Quintil )
Nihal Yazılan:Haritamda Quintil ve katları gördüm Yıldırım, zamanın varsa doğru olup olmadığını kontrol edebilir misin?

Uranüs-Neptün quintil

Uranüs-Mars çift quintil

Pluto-Satürn " "

Pluto-Güneş " "

Pluto-Venüs " "

evet Nihal doru tespit etmişsin.

mars-uranüs Quintil açı için , sabırsız yüksek enerji tanımını kullanabiliriz. fiziksel açıdan dinamik bir tutum + zihinsel ve ruhsal açıdan huzursuz ve âsi bir enerji diyebiliriz.
mars-uranüs Quintil bende de var ve iş yerinde kolay kolay oturan biri değilimdir , evde bazen kitaplarımı odada ayakta dolaşarak okurum hatta dişlerimi asla sabit bir aynanın karşısında fırçalayamam , dolaşmam lazım gülücük

ancak Nihal için aynısını söyleyemeyebiliriz şu açıdan ; oraya yazmadığı Mars-Neptün Quintiline sahip görünüyor ve tıpkı Bill Gates gibi (merkür-uranüs-pallas Quintil üçgeni gibi) Mars-Neptün-Uranüs Quintil üçgeni görünüyor , Neptünün olduğu yerde ''tasarımcılık + yaratıcılık'' vardır diyebiliriz. güle güle kullanın efendim ;)

Güneş-Plüto Quintil açısını yada venüs-plüto ve satürn-plüto Quintil açılarını ayrı ayrı incelemek yerine , güneş-satürn-venüs stelyumunun Plüto Quintilinden nasıl etkleneceğine odaklanmak daha etkili olacaktır.
ilişkilerinizde yıkma potansiyeline dikkat diyelim kısaca.

12-24-2008 06:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Beatricé Yazılan:Temel sayılarla açılar arasındaki bağıntı çok ilginç ve açıları çok daha iyi anlamaya yarar olmuş -alkış

72lik açıyı daha önce duymuştum bilgili bir arkadaşım sayesinde bir kaç blog vardı hatta sanırım burada örnek verilen haritalar da orada verilmişti, ama incelemeye fırsatım olmadan arada kaynamıştı bu açı. Bu yazı yeniden incelemem gerektiğini hatırlattıgülücük

evet şunu söyleyim , bu örnekleri öyle uzun uzun aramadım arkadaşlar. hatta aklıma ilk gelen örnekler bunlardı diyebilirim.

bir kaç kişiye daha bakalım hemen ;

Dostoyevski ; http://www.astrotheme.com/portraits/ALTt3Cp2j346.htm

dostoyevski'nin vesta'sı MC üzerinden , venüs-neptün-uranüs stelyumuna Quintil açı yapıyor..

Shaekspeare ; http://www.astrotheme.com/portraits/mJewyUnHu8br.htm

Shaekspeare'in vestası başak burcundan , merküre quintil açı yapıyor. (hem merkür hemde başak yazma yeteneğiyle doğrudan bağlantılıdır hatırlayalım)

tüm zamanların en iyi futbolcusu olarak gösterilen (bana göre Pele'den daha iyi) Maradona'nın haritasına bakalım ; http://www.astrotheme.com/portraits/bWnD723zq3pw.htm

Güneş-Neptün kavuşumu (aynı zamanda uyuşturucu bağımlılığınıda açıklıyor) hem Pallas ile hemde Uranüs ile 72 derecelik Quintil açılar yapıyor yani Güneş-Neptün-Pallas-Uranüs arasında Quintil üçgen görüyoruz..

12-24-2008 06:59 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

gizem kara Yazılan:bendede güneş - neptün,jüpiter arasında 72 lik açı mevcut.birde venüs-uranüs arasında da 72 derece açı var.
plüton-k.a.d arasında 144 derece
lilith-güneş arasındada 144 derecelik açılar mevcut
birde neptü.,jüpiter-mc arasında 72 lik açı var.görebildiklerim bunlar eğer yanılmıyorsam etkilerini kısaca bende öğrenebilirmiyim.

özellikle venüsünüz ayrıcalık kazanıyor sevgili Gizem..

zaten Venüs-Plüto sert açısına sahiptiniz. şimdi venüs-uranüs Quintil + Venüs-Satürn çift Quintil (144'lük) görünüyor haritanızda.

Quintil açısının üretkenliği bir yana yıkıcı gücü olduğundan da bahsetmiş Robert Hand ve sizin Venüsünüz 3 tane ağır abiden 1 kare 1 Quintil 1 çift quintil olmak üzere güçlü açılar alıyor.
Venüs konularında güçlülük-dayanıklılık öğrenebileceğiniz durumlarla karşılaşabileceğinizin göstergesi olabilir bu konumlar.

12-24-2008 07:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Beatricé Yazılan:Bende de Uranüs-Mars quintile var, uzun süre sabit bir durumda kalmam zordur, okuldayken özellikle liseye kadar öğretmenlerim sınıfta gezinip durmamdan şikayetçilerdi, özellikle bir şey düşünürken evin içinde bile yürürüm sürekli.

gülücük benim gibilerde varmış gülücük

henüz buraya eklemediğim 20-30 kadar ünlü-başarılı-tuhaf ne kadar insan varsa bir kaç saattir Quintil açıları olup olmadığına bakıyorum arkadaşlar.

şunu söyleyebilirim % 90 gibi bir çoğunlukta Quintil açıları göze çarpıyor..

mesela 12 dehayı incelediğimiz dersimiz de , ünlü satranç şampiyonu Gary Kasparov'un zeka potansiyelini çarpıcı biçimde ifade eden bir konum görememiştik. Merkürü boğa burcundaydı ve bildiğimiz anlamda güçlü açılar yapmıyordu hatırladığım kadarıyla.
oysa şimdi baktığımda , Merkürün güçlü Quintil açılar yaptığını gördüm.

ya da mesela Cem Yılmaz'ın haritası kafamda şüpheler oluşturan bir haritaydı çünkü Cem Yılmaz Boğa burcuydu ve Ay burcu Oğlaktı yani toprak vurgusu olan birinin sırf yükseleni aslan ve merkürü Koç diye bu kadar eğlenceli ve hiperaktif ve yaratıcı olması bende şüphe uyandırıyordu.
oysa Cem yılmaz'ın Güneşi , Marsı ve Neptünü arasında Quintil üçgeni olduğunu gördüm az önce..

yani diyebiliriz ki (bence) ; yorumlamakta-açıklamakta zorlandığımız bazı istisnai haritalarda Quintil ve Bi quintil (144'lük) açılar çarpıcı sonuçlara işaret edebiliyor.

bu yüzden ilk mesajlarda ifade ettiğim gibi , Quintil açıları 60'lık açılardan daha sık kullanmaya başlayacağım..

12-24-2008 10:17 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

Yıldırım Yazılan:http://www.cafeastrology.com/natal/quint...ntile.html

bu yabancı sitede quintil ve bi-quintil açıları kısa kısa yorumlamışlar , çeviri yapabilecek arkadaşlara göz atmalarını öneririm.

Birçok türkçe sitede ve elimdeki kaynak kitaplarda dahil olmak üzere bir araştırma yaptım sizler için 2.5 saat kadar ama elle tutulur bir bilgi bulamadım. Tabiki ben araştırmaya devamgülücük

Esmeraldanın sitesinde bu açıyla ilgili okuduklarımı paylaşayım; kişinin haritasında özel anlam ifade ettiğini,kişide bulunan özel yeteneği ve varolan cevheri belirttiğini söylemişti.

Bu arada Lavinyacım senin eklediğin "Pisagor demiş ki ? Harmonik Teorisi" yazısı forumda zaten olan bir yazı, belirtmek istedim.gülücük

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
12-25-2008 02:16 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »