Değerlendir:
  • 27 Oy - 2.93 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Şüpheler
Yazar Mesaj
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

Cvp: RE: şüpheler
Orçun Yazılan:
Félicé FilosoFo Yazılan:
Garavu Yazılan:mitoloji denince aklıma ata demirerin standup gösterisindeki bazı sözleri geldi gülücük

üstü insan altı at. insan gibi yiyor, at gibi sı..yor gülücük)

mitoloji nedir diye ufak tefek araştırayım dedim bence büyük saçmalık.
senaryosunu al filmini çek, kanal d de aşk-ı memnu saatine koy gülücük)

Mit: yalan demek zaten..Adı üstünde yani..Ama astrolojide bazı gezegenleri ve burçları anlamak için, hikayeleri açısından iyi malzemeler olduklarını düşünüyorum

Mitoloji fantazi demek, Homer'i hiç okudun mu bilmem ama aşk-ı memnuyla aynı kefeye koyuyosan bilemem, kıvanca benzemez gülücük

yok ya ne homer`i.
mitolojiye göz gezdirdiğimdede sadece 10 dakikada saçmalık olduğundan emin olmuştum zaten, üstüne bide homer mi okuyayım. gülücük
hem bu kıvanç kim? o diziyi seyretmiyorumda.. dizinin ismini örnek olarak verme sebebimde sadece dizinin reklamlarının bana iğrenç gelmesi ve dizinin kendisinin dahada gereksiz ve iğrenç olduğunu düşünmemdir. tanımam yani kendisini görürsen selam söyle gülücük)
11-19-2009 06:56 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Orçun
Kayıtsız

Garavu Yazılan:
Orçun Yazılan:
Félicé FilosoFo Yazılan:
Garavu Yazılan:mitoloji denince aklıma ata demirerin standup gösterisindeki bazı sözleri geldi gülücük

üstü insan altı at. insan gibi yiyor, at gibi sı..yor gülücük)

mitoloji nedir diye ufak tefek araştırayım dedim bence büyük saçmalık.
senaryosunu al filmini çek, kanal d de aşk-ı memnu saatine koy gülücük)

Mit: yalan demek zaten..Adı üstünde yani..Ama astrolojide bazı gezegenleri ve burçları anlamak için, hikayeleri açısından iyi malzemeler olduklarını düşünüyorum

Mitoloji fantazi demek, Homer'i hiç okudun mu bilmem ama aşk-ı memnuyla aynı kefeye koyuyosan bilemem, kıvanca benzemez gülücük

yok ya ne homer`i.
mitolojiye göz gezdirdiğimdede sadece 10 dakikada saçmalık olduğundan emin olmuştum zaten, üstüne bide homer mi okuyayım. gülücük
hem bu kıvanç kim? o diziyi seyretmiyorumda.. dizinin ismini örnek olarak verme sebebimde sadece dizinin reklamlarının bana iğrenç gelmesi ve dizinin kendisinin dahada gereksiz ve iğrenç olduğunu düşünmemdir. tanımam yani kendisini görürsen selam söyle gülücük)

Hmm gerçi mitolojik kavramlar zamanında yaşamış eski uygarlıkların inançlarıydı. Astroojideki kavramlar Eski Romaya ait. Bu arada o zaman sana göre tüm hayal kurgular saçmalık. Bu arada selamını iletemiyeceğim dünyada en son kalan dizi bile olsa o diziyi izlemem bir kere oyuncusu kadrosu yeterince gıcık zaten gülücük
11-19-2009 07:02 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

RE: şüpheler
evet bencede gıcık olduğum dizi sayısı hızla artıyor.

ama şu mitolojik kavramların birşekilde etkisinde olan kitlede bence az değil. eskide kalmış filan diyoruz ama..
11-19-2009 07:13 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Orçun
Kayıtsız

Garavu Yazılan:evet bencede gıcık olduğum dizi sayısı hızla artıyor.

ama şu mitolojik kavramların birşekilde etkisinde olan kitlede bence az değil. eskide kalmış filan diyoruz ama..

aslında eski yunan eserlerini cok severim. tapınaklar falan ya hersey hayalgücü iste fantazi dünyası. kendini kaptırıp zeus hissetmedikçe kendini sorun yok koptum.w
11-19-2009 07:22 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Schatz Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 0

Cvp: şüpheler
aeon Yazılan:zamanla kafamda bazı bilgiler oluşuyor ve bazı şüphelere kapılıyorum.
gerek zeka kapasitem , bilgi birikimim ve hayat tecrübem elverdiğince bir şeyleri anlamaya çalışıyorum.

bu sitede benden fazla bilgisi olan veya karşılıklı paylaşım olacağını düşünürek başlığı açtım.
bu olaya fal olarak bakmak istemiyorum ve gördüklerimde gerçekten fal değil.
eski bilgileri tabiki yok say(a)mam.
ben bu konuda serena düşünüyorum.bunlar kesinlikle medyumik bilgiler.başka türlü insanın deney gözlemle bulmasına imkan yok.
mesela kızıl derili astrolojisinde burcumun özellikleri balıkla inanılmaz örtüşüyor.ama günler farklı alınmış.(zodyaka göre )
ama hint astrolojisine göre kova burcu çıkıyorum.
bu durumda kafama takılan soru şu oluyor.
"acaba şartlanmış olduğumuzdan mı veya kendimiz hakkında birşeyler duyma ihtiyacından mı ilgileniyoruz."

öte yandan biraz incelediğimiz haritalarda yorumlar tutuyor.
ama zodyakta da klasik , modern ayrımı var.kollektiflerin kullanımı konusunda farklı görüşler var.
belki ben yeterli olmayabilir. ama örneğin yöneticileri , bazen örn :kovayı uranüs
aldığımda ya da saturn aldığımda yorumun o kişiyle de uyştuğu durumlar oldu (belki de ben yanılmışımdır bilemem)

özetle bazı şüpheler mevcut ama inanç tarafım daha ağır basıyor.
bu arada bilgilerin ve yorumun için teşekkür ederim.

Bilgiler kosunda ne zaman yeterliyiz dersek o zaman öğrenmeye kapalıyız diyoruz...

Biliyorum dersen kendini olasılığa yada gelişmi kapatırsın ...

Yazıyı mümkün olduğunda bilgi ve bunun değerlendirmesi bazında yazdım...

Yani doğru yalnış tesbitinde bulunmadım...

Benim için keyfti rica ederimgözkýrpma
11-19-2009 09:06 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

RE: şüpheler
ASTROLOJİNİN KESİNLİKLE BİR BİLİM OLDUĞUNA İNANIYORUM.
Benim de bir çok şüphem mevcut sevgili aeon , bu durum belki de doğumum la ilgili netleşmeyen bazı sorularımın olmasından kaynaklanıyor, bilemiyorum.
Ancak astrolojiye inanıyorum ama mitorlojiye kesinlikle inanmıyorum , hatta eminim ki bu fantastik dünyayı kaleme almış olan kişi astrolojiye inanılsın diye kendi çapında fantastik bir dünya üretmiş ve bunu öyle güzel sunmuş ki bir çok kişi tarafından gerçek olarak kabul edilmiş......
Astroloji , yıldızlar, gök, uzay ne bileyim bambaşka bir sır bence... Hayattaki yaşanmışların hepsi elbette ki astroloji ile ilgili değil ,genetik faktörler geçmiş yaşamların üzerimize yüklediği borçlar, kültürel yaşamların etkisi v.s. tüm bunlarla birlikte astrolojiyi ele alıyorum.Mitoloji ise tıpkı bir mübalağa sanatı ve inanılmaz neptünyen bir hayal gücünün sonucu oluşan hikayelerin toplamı. Tanrılarmışkoptum.w
ŞAH VELİYULLAH DİHLEVİ, ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ, İMAM-I AZİZ NEFESİ tüm bu zatlar gibi nice astroloji ilmine vakıf olmuş insanlar böyle bir safsataya asla inanmamışlardır.(her ne ise )
Ben de Serena gibi kişinin kendini öncelikle bilmesi gerektiğini düşünüyorum kendini bilmeyen önce kendini ve yaradılış sebebini öğrenip buna göre kendine yol çizmeyen kişi sadece kazanılan para uğruna hayatını heba etmiş zavallı kişiliklerdir.Sorularımız olmazsa doğruya nasıl ulaşabiliriz ki, zaten hayat başlı başına bir muammma.....
Sevgili aeon sizin astrolojiye olan ilginizi çevrenize rahatlıkla söyleyememeniz çok normal biz bayanlar rahat bir şekilde ilgimizi söylüyoruz ama ciddi anlamda ilmen ilgilendiğimizi ifade ettiğimizde alay konusu oluyoruz bunu bir erkeğin göğüslemesi çok daha zor.......
Şüphelerimiz hep olacak hatta olsun ki daima doğruyu bulma çabasında olalım.
TÜM BUNLARA RAĞMEN BEN ASTROLOJİ DELİSİYİM ve zevkle bunu söylüyorum,iyiki sizin gibi kardeşleri buldum bilen zatlarla aynı dili konuşmak inanılmaz keyifli.......İyi ki varsınız ve ben iyiki sizleri , bu siteyi bulmuşum (BİRAZ GEÇ OLSADA)
11-24-2009 01:53 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

venüs_ Yazılan:BEN ASTROLOJİ DELİSİYİM

BU CÜMLEYE KATILMADAN EDEMEYECEĞİMgülücük
11-24-2009 07:15 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

Félicé FilosoFo Yazılan:
venüs_ Yazılan:BEN ASTROLOJİ DELİSİYİM

BU CÜMLEYE KATILMADAN EDEMEYECEĞİMgülücük

gülücük) verygood ask
11-24-2009 07:17 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Venüs
Kayıtsız

Sagittarius Yazılan:[quote=venüs_]

Ancak astrolojiye inanıyorum ama mitorlojiye kesinlikle inanmıyorum , hatta eminim ki bu fantastik dünyayı kaleme almış olan kişi astrolojiye inanılsın diye kendi çapında fantastik bir dünya üretmiş ve bunu öyle güzel sunmuş ki bir çok kişi tarafından gerçek olarak kabul edilmiş......

yazdıklarınızın çoğuna katılsamda bu kısıma katılamıyorum kimse bişeye inanılsın diye bu kadar mükemmel bişey ortaya koyamaz..bu olsa olsa Astrolojinin sembolik bi dille anlatılmasıdır
[/quote
Ben aynı dili konuştuğumuzu düşünüyorum, sadece ifade ediş tarzımız farklı yani sizinle aynı kanaatteyim, mitolojinin ,astrolojinin sembolik bir dille anlatımı konusuna katılmamam mümkün değil, ancak gerçekliğine inanma konusuna benim tepkim
11-25-2009 01:30 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: şüpheler
aeon Yazılan:arkadaşlar ,astrolojiyle ilgili zaman zaman şüphelere kapılıyorum.

biz, mitolojik verilere göre fal mı bakıyoruz.?
dini metinlerin bile sorgulandığı (bezen inanılmak konusunda güçlük çekildiği)bir zamanda ,çıkış noktamız mitoloji mi ?

çeşitli toplumlarda , astroloji var.hint , çin , kızılderili ve zodyak.bunların hepsinin de farklılıkları mevcut.farklı tarzlar var.her birine göre analiz yaparsak farklı sonuçlara ulaşıyoruz.bu durumda net ve oturmuş bir veri yok. "kendimiz hakkında birşey duyma ihtiyacını " karşıladığımıza dair kafamda şüpheler oluştu.

bu konularda aydınlatırsanız çok memnun olurum.art niyet gütmeden sadece kafamdaki şüpheleri yazdım.bu şüphelrim gittiğinde inancımın kuvvetleneceğine inanıyorum.

şunuda ekleyim ( belki daha öncede yazmışımdır )

astrolojinin ıspatı = çifte vurgulardır yada UÇ haritalardır

örneğin ATEŞ elementi yoğun kişinin canlı , dinamik , tutkulu ve agresif özellikleri vurgulaması gibi

örneğin kardeşim gladio54 buna iyi bir örnektir bence. güneş Ay merkür venüs Koç burcundadır ve güçlü Mars bağlantılarına sahiptir.
tanıyabileceğiniz sıkı Marsiyen kişiliklerden biridir.

yada mesela Selin'in haritasında ki İkizler etkisi + Mars Koç etkisi = DIŞADÖNÜKLÜĞE vurgu yapmaktadır..

yada mesela Milla Jovovich gibi , Angelina Jolie gibi aksiyon fıstıklarının haritalarında Ateş elementi ve Mars dikkat çekmektedir..

yada mesela Leonardo di caprio gibi Venüs vurgusu olan erkeklerde , yaşından küçük gösterme gibi babyface olma gibi etkiler dikkat çekmektedir.

Ateş elementi ve de Mars vurgusu olanların canlı Ateş özelliklerini vurgulaması

Toprak elementi ve de Satürn vurgusu olanların daha ağırbaşlı , olgun , istikrarlı , sabırlı ve tedbirli olmaları

Hava elementi ve de Merkür vurgusu olanların iletişim becerileri , zihinsel-kültürel donanımları

SU elementi ve de Ay-Neptün vurgusu olanların hassas ve duygusal yapıları..

yani Astrolojik Vurgular ile Kişilerin kimlikleri ve görünümlerinin birbiriyle çokça benzerlik göstereceğini en az bin defa görmüşümdür.

beni yıllar önce şaşırtan haritalardan biri Cem Yılmaz'ın haritasıdır.
kendisi Boğa burcudur ve bir Boğanın bu kadar komik ve konuşkan-hazırcevap olması kafamı kurcalamıştır.
zamanla gözlemlemişimdir ki , Cem Yılmaz'ın espirilerinin bir bölümü para vb. sahip olduğu şeylerle de alakalıdır + Cem Yılmaz bir Mars Kovası olarak saçları sıfıra vurmuş şalvar tarzında rahat bir elbise giymiş biri olarak ( modayı yada kimin ne diyeceğini umursamamak ) sahnelerde boy göstermiştir.

UÇ haritalar önemli bir ıspattır diyeyim son olarak ;)

12-03-2009 01:07 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir