Değerlendir:
  • 14 Oy - 2.36 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

iran
Yazar Mesaj
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Rep Puanı: 0

Cvp: RE: iran
Vulcan Yazılan:Demokrasi kavramı kaç yıllık acaba bilen var mı? Herkes din gibi benimsediğine göre yeni bir şey olmalı.

Aristo'nun en kötü yönetim biçimi olarak nitelendirdiğini göz önünde bulundurursak, milattan önce bile varmış bu kavram. Ayrıca herkesin din gibi benimsediğine göre yeni değil, eski birşey olması daha mantıklıydı, nitekim eski bir kavram. Ayrıca demokrasinin adam akıllı tanımı yapılmamıştır, yani kimi öyle der kimi böyle der. Ama tadı çok da kötü değildir bana göre

Herkes dedi merak içinde
Ölümden sonra hayat var mı diye,
Boşuna düşünürler
Sanki hayat varmış gibi ölümden önce ...
12-06-2009 10:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

aeon Yazılan:İslamiyetin hükümleri 1400 yıl önce tamamlandı.ve gazaliden beri içtihat yapma yolu kapatılmıştır.insanları zorla eski hükümlerre uydurmaya çalışmanın ,ilericilik olması imkansız.şimdi kusura bakılmasın ama dini ölçütlerde devlet yönetmek tamamen gericiliktir.

Damarıma bastın aeon:D İçtihat kapısı nasıl kapanır ben inanmıyorum.
Bir ara fetva verebilmek için, ilahiyat okuyup müctehid olmayı kafaya koymuştum. Doğum kontrol hapı varmıydı 1400 yıl önce? Kullanılması caizmidir diye gazalinin mezarınamı gideceğiz? Aklı başı yerinde, nefsini işin içine katmadan, günümüzdeki yeni olan şeyleri, yapılması mübahmı değilmi diye sorabileceğimiz yobazlaşmamış müctehidler fetva vermeli. Ben içtihat kapısını açıyorum ve bundan eminim. Yusuf el-kardavinin fetva kitaplarını da beğenirim.

Sana katılmadığım tek nokta ise, dini ölçütlerle devlet yönetimi, dini yönetimin bozulmamış gerçek bir din ile gerçekleştirilmesi ile gericilik olamayacağı.
İslam dininin gerçeği algılansa, devlet yönetilir.
Açıkçası recm, terör, idamlar ve bazı sapkınların bunları dinde olmadığı halde dinde imiş gibi göstermesi, aslında dindar gibi gözüküp dindar olmayanların oyunu...

İslamın gerçeği çarpıtılmış ve ben buna eminim
12-06-2009 11:45 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Dark Lord Dışarıda
DARK SIDE
**
lt=

Rep Puanı: 0

RE: iran
Ütopya bunlar .. Ütopik kişilerin (Hz. Muhammed'in vasıflarına sahip) yokluğunda , gerçek olmasının limiti sonsuza gider. Toplumun mevcut durumu esas alınarak, daha makul yönetim biçimleri düşünülmelidir. Kendi düşüncem, devlet düzeni ve insan hakları konularında biraz daha İskandinav'laşmalıyız , gelenek ve kültürleri korunması bakımından ise birazcık da Japonlaşmalıyız gülücük)

Herkes dedi merak içinde
Ölümden sonra hayat var mı diye,
Boşuna düşünürler
Sanki hayat varmış gibi ölümden önce ...
12-06-2009 11:55 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

Félicé FilosoFo Yazılan:
aeon Yazılan:İslamiyetin hükümleri 1400 yıl önce tamamlandı.ve gazaliden beri içtihat yapma yolu kapatılmıştır.insanları zorla eski hükümlerre uydurmaya çalışmanın ,ilericilik olması imkansız.şimdi kusura bakılmasın ama dini ölçütlerde devlet yönetmek tamamen gericiliktir.

Damarıma bastın aeon:D İçtihat kapısı nasıl kapanır ben inanmıyorum.
Bir ara fetva verebilmek için, ilahiyat okuyup müctehid olmayı kafaya koymuştum. Doğum kontrol hapı varmıydı 1400 yıl önce? Kullanılması caizmidir diye gazalinin mezarınamı gideceğiz? Aklı başı yerinde, nefsini işin içine katmadan, günümüzdeki yeni olan şeyleri, yapılması mübahmı değilmi diye sorabileceğimiz yobazlaşmamış müctehidler fetva vermeli. Ben içtihat kapısını açıyorum ve bundan eminim. Yusuf el-kardavinin fetva kitaplarını da beğenirim.

Sana katılmadığım tek nokta ise, dini ölçütlerle devlet yönetimi, dini yönetimin bozulmamış gerçek bir din ile gerçekleştirilmesi ile gericilik olamayacağı.
İslam dininin gerçeği algılansa, devlet yönetilir.
Açıkçası recm, terör, idamlar ve bazı sapkınların bunları dinde olmadığı halde dinde imiş gibi göstermesi, aslında dindar gibi gözüküp dindar olmayanların oyunu...

İslamın gerçeği çarpıtılmış ve ben buna eminim

-alkış

dini ölçütlerde devlet yönetmek gericilik sayılsa neee, sayılmasa ne?

müslümanım deyipte hayatının her kararını (devlet yönetimiymiş falanmış filanmış herşey dahil bu dediğime) dinine göre vermemek akılsızlıktır..

buda bana göre böyle.. çok akıllıyımdırda demiyorum haa!! bende bu aklını nedense olması gerektiği gibi kullanamayanlardanım..
12-07-2009 12:05 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Garavu Çevrimdışı
Parola61
Webmaster
lt=

Rep Puanı: 169

heleki şu islamiyetin hükümleri 1400 sene önce tamamlandı kısmı çok enteresan geldi bana.

e inananların sınavıda 1400 sene önce bitmiştir inşallah gülücük hükümleri ortadan kalktı ama sınavı devam ediyor!! enteresan olmazmı?
12-07-2009 12:13 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
NinMeSarRa_ Çevrimdışı
Kıdemli Üye
**
lt=

Rep Puanı: 1

Iran ya da Suudi Arabistan gibi yönetimin de İslami unsurlar barındıran devletlerle ilgili tartışmaların eninde sonunda Türkiye'nin iç sorunları ve İslam tartışmasına dönüşeceğini tahmin etmek güç değil.Ben o nedenle ısrarla Türkiye'nin haritasıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum bu haritaların.Böylece dünyayı Türkiye merkezli bir bakış açısıyla anlamaya çalışmaktan kurtuluruz belki.

Nin.Me.Sar.Ra
12-10-2009 08:50 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Nin.Me.Sar.Ra Yazılan:Iran ya da Suudi Arabistan gibi yönetimin de İslami unsurlar barındıran devletlerle ilgili tartışmaların eninde sonunda Türkiye'nin iç sorunları ve İslam tartışmasına dönüşeceğini tahmin etmek güç değil.Ben o nedenle ısrarla Türkiye'nin haritasıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum bu haritaların.Böylece dünyayı Türkiye merkezli bir bakış açısıyla anlamaya çalışmaktan kurtuluruz belki.

İran'ın Venüsü Oğlak burcunda ve Türkiye'nin ortaklık evi olan 7.evine düşüyor.
normalde astrolojik olarak , ortaklık için çok uygun bir kombinasyon diyebilirdik lâkin acele etmiyoruz , açı varmı açı sorusunu soruyoruz Reha Muhtar tarzıyla..

açı varmı açı ?

Türkiye'nin köklerini ifade eden 4.ev Marsıyla , İran'ın Venüsü arasında KARE açının sürtüşmesini görüyoruz.
4.ev Marsını her halde askeri kesim ( ve askerle paralel düşünen kesim ) olarak değerlendirebiliriz.

ve Transit Plüto Oğlak burcunda hareketini sürdürüyor.
yakın gelecek zamanda , Türkiye ile İran arasındaki ilişki ya 7.evin olumlu yönü olan ortaklık şeklinde ya da 7.evin gölgesi olan açık düşmanlar şeklinde deneyimlenebilir öngörüsünde bulunalım.

12-12-2009 06:16 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir