Değerlendir:
  • 23 Oy - 3 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Astrolojide Ev Sistemleri
Yazar Mesaj
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Rep Puanı: 19

RE: Tüm Burç Ev Sistemi
Öner Döşerin WHOLE SIGN ev sistemiyle ilgili bir yazısını okudum ve kendi düşüncelerinide belitmiş Öner Döşer bizede bu yazı faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

WHOLE SIGN 24.Şubat.2008 / 08:24:43

Astroloji Okulu forum köşemizde bir kaç keredir Whole Sign ev sistemiyle ilgili soru sorulmuş, cevaplamıştım. En son yine değerli bir forum üyemiz tarafından sorulduğu için, Alimlerin Astrolojisi kitabımdan alıntılar yaparak Whole Sign ev sistemi ve kullanılışıyla ilgili bilgi vereceğim.

Evler

Evler, göksel cisimlerin yer aldığı alana göre, nasıl etkilere yol açacağını belirlerler. Oniki ev, kişinin hayatındaki oniki farklı ve kazaen ona ait olan, daha doğrusu etrafında gelişen olayları göstermektedir.

Evler, dünya üzerindeki uzayı onikiye bölmekten ibarettir. Evlerin her biri hayatımızın farklı alanını anlatır. Hareketin veya olayın nerede cereyan ettiğini belirlememize yardımcı olurlar. ASC’den başlayarak saat yönünün ters istikametinde numaralanırlar. Burçlardan farklıdırlar ve asla onlarla karıştırılmamalıdırlar.

Evler konusu, belki de astrolojinin en problemli ve üstünde tartışılan konusudur. Kadrant ve kadrant olmayan birçok ev sistemi kullanıla gelmiştir şimdiye kadar. M.Ö. 2. yüzyıl öncesinde herhangi bir ev sistemi yoktu. “Whole Sign” belki de bilinen en eski ev sistemidir. Helenistik dönemden gelmektedir. Ptolemy ve Antik Yunanlılar bu sistemi kullandılar. Ortaçağ döneminde Bonatti de bu ev sistemini kullanmıştır. Kadrant ev sistemlerinin henüz geliştirilmediği dönemlerde burçlar, evler olarak anılıyordu. Bu yüzden Whole Sign ev sisteminde, her ev girişini bir burç kesmektedir yani bir burç = bir ev mantığı vardır.

Whole Sign Ev Sistemi

Esasen 5. yüzyıl civarında Yunanlı Rhetorius tarafından geliştirilen, sonradan da Alkabitus’a mal edilen ev sistemini kullandılar. Bununla birlikte, Whole Sign (Bir Burç=Bir Ev) sistemini de kullanmayı sürdürdüler.

Whole Sign ev sisteminde, her burç mutlaka bir evi kapsar, hiçbir burcun arada kalması (intercept) söz konusu değildir. Tüm burçların yöneticilerinin aktif bir şekilde yoruma katılması mümkün olur. Bu yüzden, bu ev sistemi Ortaçağ Astrolojisi’nde bazı özel tekniklerin kullanımında tercih edilmiştir.

Arada kalan burçlar için Rönesans Astrolojisi’nde, özellikle de Morinus ve Lilly tarafından uygulanan diğer bir yöntem de, yardımcı yöneticilik (co-rulership) yöntemidir. Bu yöntemde, bir ev girişinde bulunan burç, fazla dereceyi kapsamıyorsa ve arkasından gelen burç evin çoğunluğunu kapsıyor ama arada kalıyorsa, bu iki burcun yöneticisi de yoruma katılır.

Hocam Amerikalı astrolog Robert Zoller ise, arada kalan burç olduğunda, Whole Sign kullanmamızı önerir. Böylece her bir ev girişine bir yönetici denk gelebilecektir.

Kadrant Ev Sistemleri

Horoskop gelişiminin ilk dönemlerinde, burçlar bir şekilde evlerden ayrıldılar ve “Kadrant evler” denen yeni bir ev çeşidi yaratıldı. Kadrant evler, dünyadaki bir pozisyona ilişkin alan bölmeleridir; yani uzayın bölümlenmesidir. Gökyüzü, dünyanın etrafında her gün döndüğü için, ki buna “birincil hareket” denir, her gezegen ve Zodyak derecesi, dünyadaki bir pozisyona göre dört anahtar köşesel noktadan geçer. Her biri doğuda ufuktan yükselişe geçer, yükselir ve güneyde doruğa ulaşır, batıda ufkun altından alçalır, ve kuzeyde dünyanın altında en alt noktasına iner. Böylelikle, Ascendant (ASC), Midheaven (MC), Descendant (DSC) ve Immum Coeli’yi (IC) elde ederiz.

Whole Sign ev sistemi kullanılması her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da, bazen gezegenlerin gerçek yerlerinin saptanmasında sorun yaratabilir. Örneğin, bir gezegen kadrant ev sistemlerinden birinde, MC’ye henüz tırmanmamış durumda iken, Whole Sign ev sisteminde MC’de veya 10. evde görülebilir. Aslan yükselen bir haritada, kadrant ev sistemlerinden biri olan Alkabitus ev sistemini kullanalım. MC’yi 10 derece Koç kessin ve Venüs 10 derece Boğa’da 11. evde yerleşmiş olsun. Aynı haritayı, Whole Sign ev sistemi kullanarak değerlendirdiğimizde, MC’ye Boğa burcu geleceğinden, 10 derece Boğa’da yerleşimde olan Venüs 10. eve düşmüş olur. Halbuki gerçekte Venüs henüz MC’ye kadar tırmanmamıştır.

Pratik kullanımda, Ortaçağ astrologları kadrant ev sistemlerine yönelmişlerdir. Ama haritada örneğin kariyer becerileri ve profesyonel göstergeleri saptarken, her ne kadar kadrant ev sisteminde köşe evlere düşen gezegenlere odaklansalar da, Whole Sign ev sisteminde 10. eve düşen gezegenlere önem vermişlerdir. Yaşam uzunluğu hesaplamalarında da, daha ziyade Whole Sign ev sistemini kullanmışlardır.

Ben, gerek danışmanlıklarımda, gerekse derslerimde bir kadrant ev sisteminin yanında Whole Sign ev sistemini de kullanıyorum. Genel olarak bakıldığında, Whole Sign ev sisteminin yorumlamada kullanılması ve kadrant ev sistemlerinin gezegenlerin güçleri için kullanılmaları gerektiğini dikkate almak daha makul gibi görünüyor.

Yazan: Öner Döşer

"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette
Gece gibi ol ayıpları örtmekte
Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte
Ölü gibi ol öfkede, asabiyette
Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette
YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL !!!!!!!! "
MEVLANA
[align=center][color=#008000][size=x-large]
[i]
02-26-2008 02:53 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

RE: sistemler
münzevi Yazılan:ev sistemleri arasında ki farklar nedir?hangi sistemi kullanmalıyız?mesela h.kırıkoğlu whole sing sistemini önermiş.tabi bu sistemde bütün evler bir anda değişiyor.bu durumu bir aydınlatabilrmiyiz.
saygılar

Münzevicim bu konuyla alaklı bir konu başlığımız var, mesajını o konu başlığına taşıyorum, o konu başlığında iredeemeye devam edebiliriz.

MEVLANA
[i]
09-08-2008 11:15 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Derin
Kayıtsız

EQUAL HOUSES
equal houses ile placidus houses arasında ki farklar nelerdir ?
12-20-2008 01:11 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Angel Çevrimdışı
Angel
Saturna Vip
lt=

Cvp: Astrolojide Ev Sistemleri
Eşit Ev sisteminin ilk kez Ptolemy tarafından kullanıldığı öne sürülmüştür. Bu ev sistemine getirilen en büyük eleştiri, MC nin pozisyonu hakkındadır. Zira MC, her zaman için 10. evin girişine denk düşmez; 9. ya da 11. eve de düşebilir. Eşit Ev sistemi İngiltere’de en sık kullanılan ev sistemi olsa da, İngiltere dışında sınırlı sayıda kullanıcısı vardır.

Kadrant ev sistemleri arasında klasik dönemde en sıkça kullanılan Alkabitus ev sistemi olmuştur. Bunun en önemli sebebi kullanım kolaylığı ve mantığa yatkın oluşudur. Alkabitus sisteminde, 12. ve 11. ev girişleri, ASC ve MC arasındaki dik açının yayının üç eşit parçaya bölünmesiyle bulunurken, 9. ve 8. ev girişleri de MC ve DSC arasındaki yayın üç eşit parçaya bölünmesiyle bulunur. Bu üç eşit parçaya bölme, ekliptik boyunca gerçekleştiği için, diğer kadrant sistemlerinden farklıdır. Alkabitus ev sisteminde, eğik yükselim üzerinde (Oblique Ascension) yükselen derecesinin MC noktasına gelinceye kadar geçen zaman, eşit olarak bölünür. Çıkan rakam, doğum anındaki sidereal (yıldızsal) zamana ilave edilerek gündüz yarım küresindeki aralıklar bulunur. Tam tersi şekilde hesaplanıp eksiltilerek, gece yarım küresindeki aralıklar bulunur. Böylece ara ev girişleri bulunmuş olur. Ortaçağ döneminde en fazla revaçta olan ev sistemi Alkabitus idi. Bugün pek fazla kullanılmayan bu ev sistemi, günümüzde sıkça kullanılan Placidus ev sistemine nazaran kutup bölgelerinde daha az hata verir.

Klasik dönemde, diğer bir popüler ev sistemi de, Alkabitus ev sisteminden sonra ona alternatif olarak öne sürülen Regiomontanus ev sistemidir. Regiomontanus sistemi, ortaçağda standart ev bölümleme yöntemi olarak Alkabitus sisteminin yerini almıştır. Schöner, Morinus, William Lilly gibi astrologlar da bu ev sistemini tercih ettiler. Regiomontanus olarak tanınan Johann Müller, 1436’da Güney Almanya’da doğmuş ve Viyana Üniversitesi’nde matematik ve astronomi eğitimi almıştır. Regiomontanus, Campanus ev bölümleme yöntemini hatalı bulduğu için, Martin Bylica’nın da yardımıyla, kendi yöntemini kullanarak bir dizi tablo hesaplamıştır ve bunlar 1490’da yayınlanmıştır. Regiomontanus ev sisteminde, genel olarak, göksel ekvator Koç noktasından başlayarak 30 derecelik yaylara bölünür. Ardından bu noktalar ev daireleri kullanılarak ekliptiğe yansıtılır. Ufuk çizgisi, yatay olarak göksel kürenin ortasından geçen büyük dairedir. Ekliptik ise, göksel küreden diklemesine geçen çizgidir. İkisinin kesişimi ise ASC’dir. Ekliptik ve ufuk çizgisiyle diyagonal olarak kesişen çizgi ekvatordur. Ekvatorun üzerindeki noktalar, bu dairenin 30 derecelik bölümlerini göstermektedir. Ev dairelerinin kutupları, ufuk çizgisinin kuzey ve güney kutuplarıdır. Bu daireler göksel küreyi bir portakalın dilimlenmesi gibi keserler. Regiomontanus, modern dönemde kullanılan Placidus ev sisteminin matematiksel olarak biraz basit olanıdır. Yüksek enlem bölgelerinde, Alkabitus gibi, az hata verir.

12. yüzyılda yaşamış ve elliden fazla eser vermiş Musevi astrolog ibn-i Ezra, “The Book of the Fundamentals of the Tables”ta (Tabloların Temelleri Kitabı) eserinde bugün Placidus ev sistemi dediğimiz, kendisinden 500 yıl sonra Placidus zamanında ortaya konmuş ev giriş düzenlemelerini hesaplama yöntemlerini tarif eder. Placidus ev sisteminde, ASC’nin MC haline gelmesi için geçen süreyi eşit parçalara bölen bir sistem geliştirmiştir. ASC tarafından gösterilen, hayata yönelik genel bakış açısının, bir kişi büyüdükçe ve geliştikçe, zamanla ilerlediği söylenebilir. Bu söylem, dünya çapında çoğu insan açısından geçerli gözükmektedir ve günümüzde Placidus sisteminin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir. Ama, Placidus ev sistemi, harita çok kuzey ya da çok güney boylamlara ait olduğunda işe yaramaz; çünkü MC, o gün Güneş'in gökyüzünde ulaştığı en yüksek noktayla bağlantılıdır. Bir yerden eğitim almamış, kendi başına çalışan kişiler Placidus Ev Sistemi’ni tercih edecektir. Çünkü Raphael’in Gök Günlükleri (Efemeris), Placidus Ev Bölümlemesi için gereken bilgiyi veren, en yaygın kullanılan gök günlükleridir.

Peki hangi ev sistemini kullanacağız?

Hangi ev sistemini kullanacağımıza dair vereceğimiz karar tamamen kişiseldir. Tüm sistemler astronomik açıdan geçerlidir; fakat her birinin temel noktaları farklıdır ve bu nedenle, evlerin denk düştükleri dereceler de farklılık göstermektedir. Ev sistemlerindeki çeşitlilik, astrologlar arasındaki en önemli görüş ayrılıklarından biridir.

Klasik dönemde en çok tercih edilmiş kadrant ev sistemlerine bakıldığında, bazı kişilerin hayatında örneğin Alkabitus ev sistemi daha iyi işlerken, bazılarında ise Regiomontanus ev sisteminin daha fazla yanıt vermekte olduğunu görürüz. Aradaki farkı en iyi şekilde anlayabilmenin yolu, ara ev girişlerindeki burçların her iki sistemde farklı olmasından doğan yöneticilik farklarına bakmaktır. İki farklı ev sisteminin işleyiş farklarını anlatabilmek için kendi haritamı örnek alacağım.

[Resim: synastriym7.gif]

Yukarıdaki haritalardan soldaki Regiomontanus, sağdaki Alkabitus ev sistemine göre çıkartılmıştır. Alkabitus ev sistemiyle çıkartılmış haritada 2. evi Akrep burcu keserken, Regiomontanus’ta 2. evi Terazi burcu kesmektedir. Burada dikkat çeken nokta, ev girişlerinin yöneticilerinin değişmesidir. 2. ev yöneticisi Alkabitus haritada Mars, Regiomontanus haritada Venüs’tür. 2. ev harita sahibinin kişisel geliri ile alakalıdır; 2. evin yöneticisi de bu gelirin kaynağını gösterir. Kişisel gelirin nereden kaynaklandığını biliyorsak, alternatif ev sistemlerinde alternatif yöneticilerin yerleşimde bulunduğu evlere bakarak bir tercih yapabiliriz. Örnekte, Alkabitus ev sistemine göre 2. ev yöneticisi olan Mars 6. evde. Bu da gelirimin: yanımda çalışanlardan, başkalarına servis vermekte, asistanlık etmekten, yeteneklerimden, sağlıkla ilgili konulardan, evcil hayvanlarla ilgili işlerden, babamın kardeşlerinden kaynaklanabileceğini gösteriyor. Regiomontanus ev sistemine göre 2. ev yöneticisi olan Venüs ise 4. evde. Bu da gelirimin aileden, atalardan, babadan, gayrimenkulden, tarım, çiftçilik ve toprakla ilgili işlerden kaynaklanabileceğini gösteriyor. Benim gelirim ailemden, aile işinden, babamdan, babamla ortaklaşa yaptığım işlerden kaynaklandığına göre, o zaman 2. evimi Terazi kesmelidir.

İki ev sistemini kıyaslarken, dikkat çeken bir başka fark da Ay’ın yerleşimi. Her ne kadar 3. ev girişine yakın yerleşmiş olsa da, Alkabitus ev sistemiyle Ay daha ziyade 2. eve yakın yerleşmiş durumda. Regiomontanus ev sistemiyle bakıldığında ise, Ay’ın 3. evde yerleşmiş olduğunu görürüz. Benim için Ay’ın 3. evdeki yerleşimi daha doğru gözüküyor. Zira iki tane kız kardeşim var (Ay=kız kardeşler); işimle ilgili özellikle 1996-2002 yılları arasında sıkça kısa süreli seyahatlere çıktım (Ay haritamda MC yöneticisi, 3. ev=kısa seyahatler); yakın çevrede olup bitenlere ve kardeşlerime karşı oldukça duyarlıyım (3. ev=kardeşler, yakın çevre, zaten Ay’ım ASC’ye açı da yapmakta); ilk kız kardeşim oldukça hassas ve evcimen yapıdadır (3. ev=birinci kız kardeş, 5. ev=ikinci kız kardeş); her zaman en büyük tutkum okumak ve öğrenmek olmuştur (Ay nerede ise arzular oradadır; 3. ev=öğrenmek). Diğer taraftan, 3. evi (kardeşler evi) Akrep burcunun kesmesi daha doğal; zira Akrep verimli burçlardandır ve yöneticisi Mars da verimli burçlardan bir diğeri olan Balık burcunda yerleşmiş durumda. Yukarıda da belirttiğim gibi iki tane kız kardeşim var.

Alkabitus ev sistemi ile değerlendirildiğinde, Venüs 5. ev girişine çok yakın durmakta ve adeta 4. ev ile ilişkisini kesmek üzere. Halbuki ben hayatım boyunca yükselen burç yöneticisi olarak haritamda beni temsil eden Venüs ile ilgili konuları, daha ziyade 4. ev konularıyla ilgili olarak yaşadım. Hayatımın en önemli odak noktası ailevi konularla ilgiliydi. Dahası, evimden uzakta uzun süre geçirmeyi hiçbir zaman çok sevmemişimdir. Venüs 5. evde yerleşmiş olsaydı, eğlenceli aktiviteler hayatımda çok daha ön plana çıkmış ve şimdiye kadar çocuğum olmuş olurdu. Diğer taraftan, babam sinema oyuncusuydu ve eşim de boncuk tasarımcısıdır. Bu şartlarda Venüs’ün 4. evde yerleşmiş olması gayet doğal. Venüs sanatçılarla ilişkilendirilir. Benim haritamda 4. ev babamın 1. evidir ve bu eve göre 10. evin (ki benim 1. evim olur) yöneticisi Venüs babamın hanesinde durmakta, onun mesleğini göstermektedir. Eşimin 10. evi de yine benim 4. evim olur. Eşim profesyonel anlamda sanatla uğraştığına göre, Venüs’ün 4. evdeki yerleşimi doğrudur. Görünen o ki, klasik dönemde en sıkça kullanılan kadrant ev sistemlerinden benim haritam için Regiomontanus ev sistemini kullanmak daha uygun."

Öner Döşer

MEVLANA
[i]
12-23-2008 03:26 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

Rep Puanı: 172

Cvp: RE: Astrolojide Ev Sistemleri
(09-18-2009 06:21 PM)Ura Yazılan:  Yıldırım

Önceleri equal ev sistemi kullanıyordunuz sanıyorum...son dönemde placidus la çalıştığınızı görüyorum...nedenini merak ettim

aslında sevgili Ura , ücretli analiz bölümü olsun gerek astrosohbet forum içinde olsun Placidus ev sistemine göre harita ekliyordum lâkin yorum yaparken equal ev sistemini ihmal etmiyordum bunu söylemeliyim ;)

niçin böyle yapıyordum çünkü Placidus kabul gören bir sistemdi ve sizlerin kafasını karıştırmak istemiyordum.

sonraki mesajımda niçin Placidusa mesafeli bakmaya başladığımı açıklayacağım.

devam edecek gülücük

01-20-2010 12:06 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Cvp: RE: Astrolojide Ev Sistemleri
(01-20-2010 12:06 AM)Yıldırım Yazılan:  
(09-18-2009 06:21 PM)Ura Yazılan:  Yıldırım

Önceleri equal ev sistemi kullanıyordunuz sanıyorum...son dönemde placidus la çalıştığınızı görüyorum...nedenini merak ettim

aslında sevgili Ura , ücretli analiz bölümü olsun gerek astrosohbet forum içinde olsun Placidus ev sistemine göre harita ekliyordum lâkin yorum yaparken equal ev sistemini ihmal etmiyordum bunu söylemeliyim ;)

niçin böyle yapıyordum çünkü Placidus kabul gören bir sistemdi ve sizlerin kafasını karıştırmak istemiyordum.

sonraki mesajımda niçin Placidusa mesafeli bakmaya başladığımı açıklayacağım.

devam edecek gülücük

Arkadaşım, seninle ilk tanıştığımız zamanlarda, whole sign sistemine pek sıcak bakmıyordun. Öyle kolay kolay fikir de değiştirmezsin, merakla bekliyorum cevabını..Ev sistemi açlığı çekiyorum, artık kendime ait ev sistemim olsun istiyorumhehee
01-20-2010 12:12 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

whole sign ev sistemi
tarihte bilinen en eski ve en basit ev sistemi oluyor diyerek başlayayım.

MC noktasını 10.ev olarak yada haritanın tepe noktası olarak almıyoruz bu sistemde..

Asc noktasının hangi burca düştüğünü yani hangi burcun yükseldiğini bilmemiz , diğer tüm evleri bilmek için yeterli oluyor.

örneğin Asc Boğa burcu ise 2.ev ikizler , 3.ev yengeç , 4.ev aslan , 5.ev başak vs. gidiyor gayet basit bir sistem.
cupslar , bir evi iki burcun kapsaması vs. karmaşa bir anda bitiyor bu ev sisteminde.

şunu belirtmeliyim ki , bu ev sistemini çok sayıda astrolog kullanmıyor ve dahası Türkiyede bu ev sistemini kullanan en bilinen astrolog Hakan Kırkoğlu.

ben astrolojiyle ilgilendiğim yıllar boyunca ( astrosohbeti ilk açtığımız 3 yıl öncesinde de bu soru işareti vardı bende ) sürekli aklımı meşgul eden bir konudur bu.

Placidus evet çok popülerdir lâkin Hakan Bey whole sign demektedir + stephen arroyo gibi bir üstad KOCH ev sistemini kullanmaktadır + Öner Döşer kendisi için reguomontanus gibi telafuzu bile zor bir ev sistemini uygun gördüğünü söylemektedir.

en başından beri yürüttüğüm mantık , eğer EVLER diye bir şey varsa bunun 1 tane olması gerektiği ve 3-4 bin yıllık bir uğraşı olan astrolojide mutlaka o 1 sistemin tespit edilmesi gerektiğidir..

oysa malesef gerçek böyle değildir.. 21.yüzyıla girmişken hâla astrolojide ev sistemleri tartışılan bir konu olabilmektedir.

neyse diğer Yorumcu ve Astrologları bilemem ama beni Placidus vb. MC odaklı ev sistemlerinden uzaklaştıran şüphenin kaynağını göstereyim size..

aslında bu şüphe astrolojinin içinde zaten hep vardır ( yeni değil )

kendi doğum haritamda , doğum yerimi Adapazarı değilde , NORVEÇ yaptığımda tebessüm edebileceğim bir Placidus Haritasıyla karşılaştım.
tebessüm ettim çünkü 2.evimle 8.evim maşallah 3'er tane burcu kapsayacak şekilde kocaman olmuşlardı ve 10-11-12.evlerim ise minnacık kalmışlardı gülücük

bknz ;

[Resim: yldrmnorvec.th.gif]

şimdi bu harita benimle aynı saatlerde ama NORVEÇ'te doğmuş bir kişiye ait olsun. ( eminim böyle bir harita sahibi en az 1 düzine insan vardır şu anda dünyada )

şimdi bu harita sahibi size gelsin ve analiz istesin varsayalımki sizde kendinizi geliştirdiniz gayet usta bir Yorumcu oldunuz.

1.evin yani yükselen burcun ne olduğunu hepimiz az çok biliyoruz..

12.evinde ne olduğunu hepimiz az çok biliyoruz..

1.ev ile 12.evin , birbirinde ÇOOOOOK farklı 2 alana işaret ettiğini biliyoruz..

bu haritaya göre ve pek çok placidus haritasına göre ,

yükselen burç ile 12.ev AYNI BURÇTA görünmektedir.. dolayısıyla yöneticileride aynıdır.

yani siz bu kişinin yükseleniyle 12.ev yorumunu AYNI yapmak ( yada çok çok benzer yorum yapmak ) durumundasınızdır.

1.ev dünyaya yansıttığımıs kişisel stilimizdir , herkese gösterdiğimiz maskedir.

12.ev ise hiç kimseye göstermediğimiz karanlık noktamızdır..

yani yorum açısından çok farklı olması gereken bu 2 deneyim alanının aynı burçta olması bir tür ÇELİŞKİ olmayacakmıdır ?

devam ediyorum ve bende tebessüm uyandıran 2-8.ev aks büyüklüğü ve 3-9.ev aksının büyüklüğüne gelelim.

aslında çok sayıda deneme yapmadım ancak tahmin ediyorumki Norveç civarında doğanların hemen çoğunda 2-8.ev yada 3-9.ev yada her ikisi birden müthiş büyük evler çıkacaktır.
aynı şekilde orada doğanların ( placidusa göre ) 11. ve 12.evleri minnacık olacaktır.

denebilir ki gerçekten o bölgelerde MC yani tepe noktası 11.ev-12.ev hizasına kadar gelmektedir yani bilimsel olarak placidus doğrudur.

iyide astrolojiyi salt bilimsel değerlendireceksek , güneş ve Ay birer gezegen değildir ki !?

Astolojide esas olan ZİHNİN NEYİ NASIL ALGILADIĞI değilmidir ?

ve zihinlerimiz dünyanın neresinde yaşıyor olursak olalım , gökyüzünün tepe noktasını , kafamızı tam olarak yukarı kaldırarak baktığımız yer olarak algılıyor olamaz mı ?

bu yaklaşıma göre ön plana çıkabilecek 2 ev sistemi kalmaktadır geriye.

- equal ev sistemi

- whole sign ev sistemi

uzun sayılabilecek bir zamandır equal ev sistemi üzerinde çalışmalar yapmaya gayret ediyorum.

son dönemde bende daha baskın olan ev sistemiyse whole sign..

çünkü ASTROLOJİ ve SAYILAR arasında ciddi bir bağlantı var gibi..

mesela AÇILARI elde etmek için 360 dereceyi sayılara bölüyoruz..

1 sayısı kavuşum açısını , 360 : 1 = 360 yani 0 yani kavuşum

2 sayısı zıt açıyı , 360 : 2 = 180 derece

3 sayısı üçgen açıyı , 360 : 3 = 120 derece

vs..

neden EVLER'de SAYILARLA bağlantılı olmasın ?

1 numaralı burç ( yükselen burç - koç burcuna has BEN potansiyeli )

2 numaralı burç ( boğa burcuna has kişisel kaynaklar , finans )

3 numaralı burç ( ikizler burcuna has merak , öğrenim , iletişim vb.)

vs..

ben kendi adıma bu ev sistemini ( whole sign ) bir süre daha ciddi şekilde kullanacağım ve şu ana kadar beni gayet isabetli sonuçlara götürdüğünü söyleyebilirim.

en azından düşünmeye ve sorgulamaya değer diye düşünüyorum ;)

01-20-2010 12:58 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

Yıldırımgen veya whole sign, bir ev sistemi bulun da bana, şu venüsüm hangi evimde olacak onu bi öğreneyim Allah aşkına...
Ve açıklamalar gayet güzel , bu çalışma en çok placidusta 12. eve düşen bir gezegenin, whole'de 1. evine geçiş yapan kişilerin haritalarında inceleyerek daha verimli bir sonuca ulaşılır gibi geliyor. Mesela senin merkür, güneş.neptün kavuşumun da 1. evde yer alıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsun?
Bugüne kadar yüzlerce yorum yaptın. Equal ev sistemini de dahil ederek. Ve çok doğru yorumlar yaptığına dair geri bildirim aldın. Ev yerleşimlerini çok fazla yoruma dahil etmesen de, evleride yorumlamaya çalıştın.
Yani her ev sistemi bi yere kadar doğru sonuç veriyor, sanki net bir sistem yok gibi geliyor o yüzden..
01-20-2010 01:16 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
astrosohbet Çevrimdışı
Kızıl & Mavi
Neptunia Admin
lt=

(01-20-2010 01:16 AM)Félicé Yazılan:  Yıldırımgen veya whole sign, bir ev sistemi bulun da bana, şu venüsüm hangi evimde olacak onu bi öğreneyim Allah aşkına...
Ve açıklamalar gayet güzel , bu çalışma en çok placidusta 12. eve düşen bir gezegenin, whole'de 1. evine geçiş yapan kişilerin haritalarında inceleyerek daha verimli bir sonuca ulaşılır gibi geliyor. Mesela senin merkür, güneş.neptün kavuşumun da 1. evde yer alıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsun?
Bugüne kadar yüzlerce yorum yaptın. Equal ev sistemini de dahil ederek. Ve çok doğru yorumlar yaptığına dair geri bildirim aldın. Ev yerleşimlerini çok fazla yoruma dahil etmesen de, evleride yorumlamaya çalıştın.
Yani her ev sistemi bi yere kadar doğru sonuç veriyor, sanki net bir sistem yok gibi geliyor o yüzden..

Ura'ya verdiğim cevabı sanada vereyim , evet yorumlar yaptım lâkin evler konusunda kararsız kaldığımda , burç-gezegen-açılar malzemelerine odaklandım bunu söylemeliyim.

Merkürümü hep 12.ev düşünüyordum evet ve whole sign sisteme göre 1.eve düşüyor..

ben tutuk bir konuşmacımıyım ? Hayır

aynı anda bir kaç işi pek iyi beceremesemde sık sık deneyen birimiyim ? Evet..

insanın kendini tanıması ve farketmesi gerçekten zor olabiliyor.

mesela yeni yeni farkediyorum , aynı anda TV seyredip , nette yorum yazıp , yemek yediğimi vs..

bunuda 1.ev merkürünün açıkladığını düünüyorum.

benim 12.ev vurgum olduğunu düşünmemin sebebi ne olabilir ?

çok basit = 1.evde Güneşimin üzerinde olan ve hayatımın her alanına akmakta Neptün enerjisi..

mesela yeni bırakmış olduğum o işe başladığım zaman Satürnüm üzerinde YENİAY olmuştu..
yada mesela AKM sinemasına başladığım sene Başak burcunda Transit Jüpiter döngüsü yaşıyordum..
ve Toplumsal İmajımda Başak burcunun o mütevâzi ve pek dikkat çekmeyen özelliği her daim benimleydi

whole sign ev sisteminin bana gayet uygun olduğunu düşünmeye başladım evet Felice ;)

01-20-2010 01:26 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
Félicé
Kayıtsız

(01-20-2010 01:26 AM)Yıldırım Yazılan:  Ura'ya verdiğim cevabı sanada vereyim , evet yorumlar yaptım lâkin evler konusunda kararsız kaldığımda , burç-gezegen-açılar malzemelerine odaklandım bunu söylemeliyim.[

Evet bundan hep konuşmalarımızda da bahsettin zaten.

(01-20-2010 01:26 AM)Yıldırım Yazılan:  ben tutuk bir konuşmacımıyım ? Hayır

Hayır, seninle muhabbet keyifli gerçekten..

(01-20-2010 01:26 AM)Yıldırım Yazılan:  çok basit = 1.evde Güneşimin üzerinde olan ve hayatımın her alanına akmakta Neptün enerjisi..

Evet neptün güneşe hangi evde kavuşsa, o güneş prensipleri çözülür. Bunda da sana katılıyorum.

(01-20-2010 01:26 AM)Yıldırım Yazılan:  whole sign ev sisteminin bana gayet uygun olduğunu düşünmeye başladım evet Felice ;)

Tamam sana uygun da, ben kendime nasıl uyduracağım? En iyisi hayatımdaki önemli zamanların transitleri üzerine sıkı bir çalışma yapmak..
01-20-2010 01:33 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Astrolojide Kuşatma Libra 0 4,076 07-05-2018 10:46 PM
Son Mesaj: Libra
  Astrolojide Evler aeon 2 6,228 06-10-2011 11:39 PM
Son Mesaj: aeon

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir