Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Astrolojide 12. ev: Kendimizden sakladıklarımız
Yazar Mesaj
Feslegen Çevrimdışı
VIP Üye
****
VIP Üyeler
lt=
Mesajlar: 261
Üyelik Tarihi: Dec 2017

Rep Puanı: 8

Mesaj: #1
Astrolojide 12. ev: Kendimizden sakladıklarımız
"Astrolojide 12. Ev başkalarından olduğu kadar, kendimizden de sakladığımız hem bizi huzursuz eden hem de hayatımızı zenginleştiren bilinç dışı şeylerin ifadesidir. Burası geri dönüşümlü bir atık merkezine benzetilebileceği gibi, aynı zamanda bir altın madeni olarak açıklanabilir.

Gölge hayatımızı temsil eden bu evdeki potansiyellerimiz genelde rüyalar aracılığıyla, terapilerle, meditasyon ya da hipnoz halindeyken, yani dışarıdaki dünyadan soyutlanarak içsel dinamiklerimize odaklandığımız anlarda ortaya çıkabilir. 12. Ev ve buradaki gezegenler tıpkı geri giden gezegenler gibi, içe dönük bir enerjinin göstergesidir.

Sadece Ay Düğümleri değil, 12. Evin de – eğer inanıyorsanız- geçmiş yaşamdan getirdiğimiz karmik yükle bağlantısı vardır. Kişinin anne karnındaki ve erken çocukluk evrelerinde yaşadığı tecrübeler, süregelen hayatına etki eden bilinçdışı enerjiler bu eve bakılarak açıklanır. Haritadaki 12. Ev zayıflıklarımız ve gizli gücümüz, yani haritanın Aşil topuğudur.

Uyku düzenimiz, rüyalar, mahremiyet, psişik deneyimler, yaptığımız fedakârlıklar, gizli yetenekler, ailevi ve toplumsal karma, geçmişten bugüne neticelenmemiş, bastırdığımız ve inkâr ettiğimiz şeyler, engelli tarafımız, kompleksler, gizli düşmanlar ve korkular, bağımlılıklar, asla büyümeyen tarafımız ve fanteziler 12. Ev konularındandır.

12. evinizdeki burç ve gezegenler
Bir haritada 12. Evi analiz etmek için burada bulunan burç ve yönetici gezegeni, bu evde yer alan gezegenler ve yaptıkları açılar göz önüne alınmalıdır. Whole Sign ev sistemine göre, 12. Evdeki burcunuz, yükselen burcunuzdan önce gelir. Yani Eğer yükseleniniz Akrep ise, 12. Evinizde Terazi yer almaktadır. Bilhassa Güneş ve Ay 12. Evinizde bulunuyorsa ya da bu evde 3 ve daha fazla gezegen birleşmişse, 12. Ev konuları hayatınızın büyük bölümüne etki ediyor demektir.

Örneğin 12. Evde bulunan Ay ya da Yengeç burcu, bastırılmış bir çocukluğun, anne olma korkusunun ve aile ilişkilerindeki sorunların göstergesidir. Harita sahibi, başkalarının bakımına ve ilgisine ihtiyaç duyduğunu ya da anne olmayı inkâr etmeye eğilim gösterebilir. Dolayısıyla çevresinde çocuklar varken kendini huzursuz hissetmesi mümkündür. 12. Ev “yansıtma” anlamına da geldiğinden, 12. Evde Ay ya da Yengeç burcu bulunan kişi annelik ve çocuklarla ilgili her mevzuya eleştirel ve tepkisel yaklaşabilir. Bu evde Aslan burcu ya da Güneş’in bulunması başkalarını hayatının merkezi haline getiren, genelde kendini başkaları için kurban eden kişiyi gösterebilir.

12. evdeki Venüs ya da Terazi burcu, yakın ilişkilerin yadsınması, gerçek bir partner yerine hayali ya da ulaşılması imkânsız birini tercih etmekle ilgilidir. Kişi bir ilişkiye duyduğu ihtiyacı bastırdığından, genelde kısa süreli gizli birliktelikleri seçebilir. Buradaki Venüs, evlilik ve bağlanma korkusu anlamlarına gelir.

Enteresandır ki, inkâr ettiğimiz ve kabullenemediğimiz her şeyi direkt veya dolaylı yoldan hayatımıza çektiğimizi fark edemeyiz. Örneğin 12. Evinde Mars bulunan kişi öfkesini bastırmaya eğilim gösterir fakat sürekli eleştirdiği agresif insanlarla sık sık karşılaşmak durumunda kalabilir. Genelde rüyalarında saldırıya uğradıklarını, ateş ve yangın gören bu kişiler, gündelik hayatlarında kendileriyle ilgisi olmayan kaza ya da şiddet olaylarına da tanık olabilirler.

12. evdeki Satürn geri çekilmeyi, yoksunluğu, kendini suçlamayı, yalnızlık ve kaybetme korkusunu temsil eder. Ama aynı zamanda harita sahibinin bilinçdışı konulara eğildiğinde uzmanlık kazanabileceğini de gösterir.

Son derece manevi açılımları olan 12. Ev, hayallerin de gücüdür. Buradaki gezegenler yaratıcı enerjilerimize kanal olan eğilimlere ışık tutarlar. Dolayısıyla yazarların, sanatçıların, müzisyenlerin ve şairlerin 12. Evlerinde, Merkür, Venüs ya da Ay’a rastlanır.

Gezegenlerin 12. Eve transitleri bilinçdışı potansiyellerimizin hayatımıza yansımasını olumlu ya da olumsuz şekillendirebileceğinden, en az natal gezegen pozisyonları kadar önem taşıyabilirler.

İçsel hayvan
İlkel toplumların çoğunda insanların kendilerini özdeştirdikleri hayvan figürlerine rastlanır. 12. Ev tam da budur; hem bizi korkutan hem de ruhsal gücümüzün tezahür ettiği içsel hayvanımız ve sembolik totemimizdir.

Buradaki Aslan veya Güneş tutsak bir vahşi kedinin, İkizler burcu veya Merkür kafesteki bir muhabbet kuşunun ya da maymunun simgesi olabilir. 12. Evinde Balık ya da Neptün bulunan kişiler kendilerini deniz hayvanları, totemleri ve hikâyeleriyle özdeşleştirmeye yatkın olurlar. Bu evdeki Akrep burcu ve Plüton, yeraltında zincirlenmiş bir Anka kuşudur.

Sınırsızlığı ve bilincin çözülmesini simgeleyen bu evi her kişi için genellemek elbette imkânsız. İçsel sembolünüzü bulmak için ruhunuzun el değmemiş ormanına adım atar ve bu sembolün yaratıcı enerjisini özgür bırakmayı başarırsanız, hayallerinizi gerçekleştirmek için ikinci bir şansa kavuşabilirsiniz.

Cesaret ve umutla"
2019-20 solar returnumda 12. evdeki 3lü kavuşum(+ juno, işin içinde mars-venüs olunca ilgimi çekti) üzerinde düşünürken gördüm yazıyı, beğendim.. Özellikle buradaki mars sıkıntı olabilir, üstelik güneşle kavuşuyor.
Natal haritamda da akrep ve plüton var, yer altına zincirlenmiş anka kuşu, evet... Zaten en çok güneş akreplerle karşılaştım hayatta ve bana ağır gelen bir enerjidir çoğunlukla, hayatımın baş akrebi de annemdir. Öfke bastırma ve patlama halim var, bunu bir şekilde yönetmek gerekiyor.
Bir de plütonun buradaki konumu için kişinin enerjisini yönlendirmekte zorlandığını ve dünyaya neden geldiğini anlamamasına neden olduğunu da okudum, doğru. Bu "neden?" sorusu benim odaklanmamı zorlaştıran bir durum olmuştur. Ama haritamda açıları en iyi olanlar plüton ve mars olarak görünüyor, birbirleri ile de sekstil yapıyorlar.


Hep kendi kendine...♑️
05-20-2019 07:00 AM
 Alıntı Yaparak Cevapla
cancer123 Çevrimdışı
VIP Üye
****
VIP Üyeler

Mesajlar: 15
Üyelik Tarihi: Apr 2019

Rep Puanı: 0

Mesaj: #2
RE: Astrolojide 12. ev: Kendimizden sakladıklarımız
Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Doğum haritam ; https://i.hizliresim.com/ZX49RV.png
Solar haritam ; https://i.hizliresim.com/lqnBQX.jpg
05-22-2019 11:12 PM
 Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir